OstroVit MCT olej

MCT olej od výrobce OstroVit je kategorie produktů s obsahem mastných kyselin (triglyceridů) se středně dlouhým řetězcem, které jsou známé také jako MCT tuky. Ty nejčastěji pochází z kokosového oleje, ale nachází se také v palmojádrovém oleji a kravském mléku. Mají speciální chemickou strukturu, díky které se oproti běžným mastným kyselinám s dlouhým řetězcem rychleji tráví. Tělo je tak může hned využít jako zdroj energie pro pohyb. I proto si MCT oleje oblíbili sportovci a také lidé, kteří přijímají většinu energie z tuků. To je typické například pro keto dietu, paleo nebo nízkosacharidové stravování (low carb).

Jaké mají MCT oleje složení a vlastnosti?

MCT oleje nejčastěji obsahují kyselinu kaprylovou, kaprinovou nebo laurovou, které byly zpravidla extrahovány z kokosového oleje. Mají střední délku řetězce (Medium Chain Triglycerides), díky čemuž se oproti běžným olejům s dlouhým řetězcem rychleji tráví (mimo kyselinu laurovou, která se chová spíše jako tuky. Je to dáno tím, že po konzumaci téměř ihned putují do jater, která je přemění na využitelný zdroj energie pro pohyb, mozkovou činnost a další tělesné funkce. Díky tomu si je oblíbili sportovci, kteří chtějí šetřit zásoby svalového glykogenu a preferují příjem energie z tuků před sacharidy. 

Zkoumané účinky MCT olejů

MCT oleje se díky svým vlastnostem v posledních letech také dostaly do hledáčku vědeckých pracovníků. Ti zkoumají jejich pozitivní vliv na nervovou soustavu, mozkové funkce, sportovní výkon a hubnutí. V těchto oblastech má tento typ tuků skvělé výsledky a řada lidí jej už nyní používá jako podporu při hubnutí a sportovním výkonu. Díky svým vlastnostem se hodí pro doplnění energie před výkonem i během něj. Je tak ideální na déletrvající sportovní aktivity, jako jsou běh a cyklistika. 

Pro koho jsou MCT oleje vhodné? 

MCT oleje jsou populární také mezi příznivci zdravého životního stylu a stravy se sníženým obsahem sacharidů. Ocení jej tak jedinci, kteří preferují keto, low carb nebo paleo dietu.

Jak se MCT olej užívá?

 • Kromě klasických olejů je můžete užívat formou rozpustného prášku nebo kapslí. 
 • Tekuté a práškové MCT oleje je možné pro doplnění denního příjmu tuků přidávat do nápojů i pokrmů. 
 • Můžete je užívat samostatně nebo jako součást jídel. 
 • Hodí se do kaší, smoothies, salátů nebo k přípravě slavného bulletproof coffee.
 • Používá se rovněž jako součást kosmetických produktů pro péči o pleť a vlasy.  
Zobrazit více

1 Položku

Na stranu
Nastavit vzestupně
Vymaž filtr
Výrobce
 1. GymBeam (2)
 2. PVL (1)
 3. OstroVit (1)
 4. NOW Foods (1)
 5. Ölmühle Solling (1)
Balení (ml)
 1. 500 ml (1)
Forma
 1. tekutá (1)
Směs
 1. čirý (1)
štítky produktů
 1. Vegan (1)
Filtrovat podle
Vegetariánský (1)
Veganský (1)
Bezlepkový (1)
Bez laktózy (1)
BIO (1)
Bez GMO (1)
Bez umělých sladidel (1)
Bez plastových obalů (1)
Bez aspartamu (1)
 1. MCT olej - OstroVit
  Není skladem

1 Položku