Your company account is blocked and you cannot place orders. If you have questions, please contact your company administrator.

Vitamíny

Vitamíny

Vitamíny

Vitamíny jsou nezbytné pro správné fungování celého organismu, a jejich úkolem je doplnění nutričních mezer vitamínů a minerálů ve stravování. Tyto mezery jsou způsobeným nedostatečným příjmem ze stravy nebo stresem z fyzické, ale i psychické zátěže. Výhodou jejich suplementace je, že jsou nadávkováno a tělu tak dodáte přesné množství, které potřebuje. V této kategorii najdete multivitamín- komplexní vitamíny, vitamín C, vitamín D, multiminerál, minerály, ZMA a ZMB, ale i omega mastné kyseliny.

ukázat více

Vitamíny

Vitamíny jsou nezbytné pro správné fungování metabolismu, ale hlavně, podporují imunitní systém. Nedostatek vitamínů, tedy hypovitaminóza, může způsobit vážné onemocnění a dokonce až smrt. Na druhou stranu, ani hypervitaminóza není prospěšná, ale tento stav je téměř nemožný. Vitamíny můžeme rozdělit na dvě základní skupiny, a to vitamíny rozpustné v tucích - A, D, E, K. Právě při těchto vitamínů může dojít k výše zmíněné hypervitaminóze, protože nejsou vylučovány prostřednictvím močí, a vitamíny rozpustné ve vodě - B, C. U této skupiny je předávkování v podstatě nemožné, protože se velmi rychle vyplavují z těla.

 

Nejznámější vitamíny rozpustné ve vodě

Vitamín C

Vitamín C nebo kyselina askorbová je asi nejpopulárnější z vitamínů. Je rozpustný ve vodě a vstřebává se do krve ve vrchní a střední části tenkého střeva. Užíváním vitamínu C jako doplňku výživy tělo přijme takové množství, jako potřebuje a zbytek vyloučí prostřednictvím moči. Proto není možné se jím předávkovat.

 

Vitamíny skupiny B

B vitamíny jsou ze skupiny vitamínů rozpustných ve vodě. Tělo je neskladuje, takže nedochází k předávkování, protože jakýkoliv nadbytek je z těla vyloučen. Patří zde vitamíny B1-17. Jejich nedostatek se může projevit únavou, kožními problémy, trávicími obtížemi a nespavostí. Všechny B vitamíny najdeme v B-komplexu, a ten obsahuje i inositol, cholin a kyselinu listovou. Spotřeba B-komplexu je do značné míry ovlivněna zdravotním stavem jedince.

 

Vitamín B1

Vitamín B1, také nazývaný tiamin, byl z této skupiny vitamínů objeven jako první. Tělo dokáže najednou pracovat jen s 30 mg tohoto vitamínu, proto je ho třeba průběžně doplňovat. Čím je však vyšší příjem sacharidů, tím je více potřeba doplňování vitamínu B1, protože přeměňuje sacharidy na energii. Jeho nedostatek může způsobit onemocnění nervového systému zvané beri-beri.

 

Vitamín B2

Vitamín B2, známý také pod názvem riboflavin, je považován za vitamín růstu. K jeho znehodnocení dochází působením světla. Ovlivňuje metabolismus energie a železa, a navíc bylo vědecky prokázáno, že jeho nedostatek způsobuje u člověka zvýšenou náchylnost k anémii.

 

Vitamín B3

Vitamín B3, též nazývaný niacin či kyselina nikotinová, je nejstabilnější ze skupiny B vitamínů. Může být využíván i v kosmetickém průmyslu. Jeho nedostatek se vyskytuje málokdy, ale může mít za následek onemocnění pelagry, ale i anémii.

 

Vitamín B6

Vitamín B6, pyridoxin, podobně jako vitamín B2 ztrácí své účinky působením světla. Jeho množství ovlivňuje užívání antikoncepčních tablet, pití alkoholu i kouření. Pomáhá chránit buňky před genetickou mutací a podílí se na metabolismu aminokyselin.

 

Vitamín B9

Vitamín B9 nebo kyselina listová, má velký význam pro těhotné ženy v embryonálním stádiu vývoje plodu. Nedostatek může dokonce vyvolat potrat či předčasné narození dítěte. Tělo dokáže tento vitamín využít pouze ve spolupráci s vitamínem B12.

 

Vitamín B12

Vitamín B12 nebo kyanokobalamin, byl objeven ze skupiny vitamínů B jako poslední, nicméně je nenahraditelný při tvorbě červených krvinek. Při častější konzumaci alkoholu je třeba dbát na jeho doplňování, protože alkohol zhoršuje vstřebávání tohoto vitamínu.

 

Nejznámější vitamíny rozpustné v tucích

Vitamín D

Vitamín D (kalciferol) je z řady vitamínů rozpustných v tucích. Tento vitamín se vyskytuje jen v několika potravinách, ale získat ho je možné i pobytem na slunci z UV paprsků.

 

Vitamín E

Vitamín E, jinak zvaný tokoferol, patří k vitamínům rozpustným v tucích. Je známý především jako přídavek kosmetických přípravků. Tělu ho musíme dodávat, protože není schopno si ho vyrobit samo. Při kontaktu se vzduchem se však jeho účinky vytrácejí. Nachází se v mnoha potravinách, a proto jen zřídka dojde ke kritickému nedostatku.

 

Komplexní vitamíny a multivitamíny

Komplexní vitamíny nebo multivitamíny pomáhají vyplňovat nutriční mezery, které jsou způsobeny nedostatečným přijetím vitamínů ze stravy nebo důsledkem stresu a fyzické aktivity. Slouží na udržování rovnováhy v těle a posílení imunity. Jednou z výhod multivitamínů je, že obsahují potřebnou a doporučenou denní dávku více vitamínů současně.

 

Komplexní vitamíny nebo multivitamíny jsou určeny pro obě pohlaví, avšak můžeme rozlišovat multivitamíny i v závislosti na pohlaví člověka, který je bude užívat. Toto dělení vzniklo proto, že muži a ženy mají rozdílný metabolismus, jejich tělo nezpracovává přijaté látky stejně a důležitý je také fakt, že ženy potřebují jiné množství vitamínů než muži. Rozlišujeme proto vitamíny pro ženy a vitamíny pro muže.

 

Vitamíny pro ženy

Vitamíny pro ženy doplňují potřebnou hladinu vitamínů a minerálů u žen. Obsahují všechny potřebné dávky vitamínových komplexů, které jsou nezbytné pro správné fungování organismu, udržení či zlepšení fyzického vzhledu, zrychlení spalování tuků, a zároveň posílení imunity. Vzhledem k tomu, že jsou tyto vitamínové komplexy navrženy speciálně pro ženy a přizpůsobené jejich potřebám, nejčastěji obsahují vitamíny a minerály, jako vitamín B9, vitamín C, E, beta karoten, vitamín D, K, magnesium, vápník, zinek, železo, jód a omega mastné kyseliny. Při vybírání vhodných vitamínů pro ženy je třeba zohlednit i to, v jakém životním stádiu se žena nachází. Žena v menopauze potřebuje doplňovat jiné vitamíny jako těhotná žena, které se doporučuje přijímat výše zmíněné vitamíny a minerály, avšak zapomínat by neměla ani na vitamín B6 a B12.

 

Vitamíny pro muže

Pro muže jsou také vytvořeny komplexy na doplnění nutričních mezer a udržování stability organismu. Muži mnohdy zanedbávají příjem vitamínů a minerálů, kvůli čemuž na ně jednodušší doléhají civilizační choroby. Pro muže jsou vhodné odlišné množství vitamínů a minerálů jako pro ženy, a mnohdy se zaměřují na posílení mužské plodnosti či růst svalové hmoty. Vitamíny pro muže nejčastěji obsahují složky, jako b-komplex, vitamín A, vitamín C, E, D, magnézium, chrom, biotin, cholin, kyselina pantotenová, omega-3 mastné kyseliny.

 

Minerály

Minerály tvoří přibližně 4% lidské hmotnosti. Kolik člověk potřebuje minerálů je individuální a závisí to na věku, váhy, ale i pohlaví a dalších jiných faktorů. Nedostatek minerálů může způsobit onemocnění, jako je například anémie, cukrovka nebo obezita, ale může se také odrazit na fyzickém vzhledu, pleti, vlasech či nehtech. Minerály lze rozdělit do dvou skupin, a to makroelementy, které tělo potřebuje ve větším množství, a mikroelementy, tedy stopové prvky, z nichž člověk potřebuje menší množství.

 

Minerály můžeme rozdělit do tří skupin. Makroelementy, které potřebujeme ve větším množství, mikroelementy, jinak nazývané také stopové prvky, z nichž potřebujeme menší množství, a ultrastopové prvky, z nichž našemu tělu stačí sice minimální množství, ale jsou o to více nezbytné.

 

Minerálové mikroelementy

Mezi mikroelementy, a tedy stopové prvky, které tělo potřebuje v menším množství, řadíme zinek, železo, jód, selen, mangan, měď, fluor, chrom, a další.

 

Zinek

Zinek se řadí mezi stopové prvky a je považován za super živinu, která je koncentrovaná ve svalech, kostech, kůži, ledvinách, slinivce, očích a u mužů v prostatě. Jeho nedostatek může způsobit značné zdravotní problémy a dost výrazně se odrazí i na vzhledu. Mezi projevy jeho nedostatku patří horší hojení ran, větší náchylnost k nachlazení, kožní problémy, poruchy v činnosti pečení, a dokonce i špatné vidění za šera. Mezi jeho účinky patří zlepšení hojení ran a jizev, pomoc při léčbě akné a kožních problémů, udržování imunitního systému, podpora trávení, regulace pH, podpora růstu a formování kostí, udržování zdravých nehtů a vlasů, ochrana jater, potlačování infekcí, léčba poruch koncentrace, úprava hladiny inzulínu.

 

Železo

Železo patří k nejdůležitějším mikroelementů a je jedním z nezbytných prvků v našem organismu. Je podstatnou součástí hemoglobinu, a tedy jeho nedostatek může způsobit anémii. Pokud jsou zásoby železa v těle dostatečné, podporují životaschopnost, funkci imunitního systému a bystrý intelekt. Pokud vám železo naopak chybí, sníží se váš počet červených krvinek a obsah hemoglobinu v nich, můžete pociťovat slabost, únavu, bolesti hlavy nebo silné bušení srdce. Na zvýšený příjem by měli dbát dospívající děti, ženy a těhotné ženy.

 

Jód

Jód se řadí k mikroelementy a v organismu se nachází asi 20 až 50 mg jodu, z toho téměř 25% je ve štítné žláze. Proto je podstatný pro správné fungování štítné žlázy, která řídí růst dětí, reprodukci, funkci nervů a svalů, štěpení bílkovin a tuků. Je také důležitý pro tvorbu tyroxinu. Velkou výhodou jódu je dobré vstřebávání v lidském těle, protože se vstřebá téměř 100% z přijatého množství. Při jeho nedostatku se štítná žláza zvětšuje a vzniká struma nebo vole.

 

Selen

Selen je pro tělo nepostradatelný jako antioxidant a bez něj by lidský organismus ani nerostl, nerozmnožují se, játra by neplnila své funkce a netvořily by se ani důležité hormony. Podobně jako jód je nezbytný pro správné fungování štítné žlázy, ale i pro zdravou pokožku, vlasy a zachování normálního zraku. V lidském těle se vyskytuje zejména v tkáních žláz, játrech a ledvinách. Jeho nedostatek se projevuje zhoršením imunity, zvýšeným výskytem rakoviny, srdečních onemocnění, ale způsobuje také kožní problémy, svalovou slabost a únavu.

 

Minerálové makroelementy

Mezi minerálové makroelementy patří minerální látky, jako vápník, hořčík, chlor, fosfor, draslík, sodík a síra, které je nutné dodávat tělu ve velkých množstvích.

Hořčík

Magnézium nebo hořčík je nejdůležitějším vnitrobuněčným minerálem, který je nepostradatelný pro řadu tělesných funkcí, jako přenos nervových impulsů, tvorba zubů, kostí a svalových stahů. Je také důležitý pro nervy, transportuje cukr do buněk a asistuje při jeho přeměně na energii. Jeho průměrná doporučená denní dávka je kolem 300 mg a závisí od něj i vstřebávání dalších minerálů, jako například vápníku, a to tím, že zabraňuje právě jeho nadměrnému ukládání.

 

Vápník

Kalcium nebo vápník se řadí mezi nejdůležitější minerály v těle. Je základní složkou zubů a kostí a tvoří v nich až 99%, zbytek je vázán volně v metabolismu. Tento minerál je nepostradatelný pro funkci buněk, svalové stahy, přenos nervových impulsů a srážení krve. Na dostatečný příjem vápníku by měli dbát zejména vegani a lidé trpící intolerancí na laktózu.

 

Draslík

Draslík se řadí do skupiny alkalických kovů a v těle je uložen převážně uvnitř buněk, tvoří až 86% buněk. Tento minerál je důležitý pro mnohé biochemické procesy a jeho nedostatek poškozuje nervovou činnost a srdce. Draslík by měl být v rovnováze se sodíkem, a to přibližně v poměru 2 : 1. Jeho zvýšená potřeba je hlavně při větší ztrátě tekutin z organismu.

 

Sodík

Sodík patří k makroelementům a těm, kteří nemají problémy s krevním tlakem, se doporučuje 5 - 15 gramů na den. To však závisí i od životního stylu. Nejčastěji se dostává do těla formou soli, a proto je třeba dbát na přijímané množství. Jeho nedostatek se projevuje nechutenstvím, úbytkem na váze, ale způsobuje také pokles syntézy bílkovin a tuků, únavu, bolesti hlavy, deprese a svalové křeče.

skrýt popis
Možnosti nákupu
Kategorie
Výrobce
Tablety
Balení (ml)
Balení (g)
Příchuť
Available for SDD
Kapsle
Forma
Směs
štítky produktů
Cena
Cena od - do
Filtrovat podle
  • Vegetariánský (78)
  • Veganský (61)
  • Bezlepkový (106)
  • Bez laktózy (105)
  • BIO (5)
  • Bez GMO (85)
  • Bez umělých sladidel (72)
  • Bez plastových obalů (10)
  • Bez aspartamu (107)
 1. Lipozomální Multivitamín - GymBeam
  Hodnocení:
  100% (3)
  Akční cena 549 Kč
 2. Lipozomální Vitamín C - GymBeam
  Hodnocení:
  100% (4)
  Akční cena 399 Kč
 3. Multivitamín Vitality complex - GymBeam
  Hodnocení:
  94% (188)
  Akční cena 219 Kč
 4. Vitamín D3 1000 IU - GymBeam
  Hodnocení:
  100% (22)
  Akční cena 59 Kč
 5. Vitamín C 1000 mg - GymBeam
  Hodnocení:
  96% (78)
  Akční cena 239 Kč
 6. ProAMINO Stim-free - GymBeam
  Hodnocení:
  98% (22)
  Akční cena 349 Kč
 7. Multivitamín Vita Pink - BeastPink
  Hodnocení:
  99% (86)
  Akční cena 319 Kč
 8. ZMB6 - GymBeam
  Hodnocení:
  91% (51)
  Akční cena 119 Kč
 9. Vitamín C + D3 1000 IU - GymBeam
  Hodnocení:
  100% (5)
  Akční cena 149 Kč
 10. Vitamín B-Complex Forte - GymBeam
  Hodnocení:
  100% (12)
  Akční cena 149 Kč
 11. Vitamín B-Complex 120 tab - GymBeam
  Hodnocení:
  99% (22)
  Akční cena 119 Kč
 12. Vitamín C 1000 mg - GymBeam - 20 tabs
  Hodnocení:
  99% (48)
  Akční cena 49 Kč
 13. Vitamín K2 (menachinon) - GymBeam
  Hodnocení:
  100% (1)
  Akční cena 229 Kč
 14. Vitamín C + zinek - GymBeam
  Hodnocení:
  100% (8)
  Akční cena 159 Kč
 15. Vitality Complex Drink - GymBeam
  Hodnocení:
  82% (34)
  Akční cena 379 Kč
 16. Magnesium chelate + B6 - GymBeam
  Hodnocení:
  97% (52)
  Akční cena 54 Kč
 17. Animal Pak - Universal Nutrition
  Hodnocení:
  97% (41)
  Akční cena 1 049 Kč
 18. Immunity Support Package - GymBeam
  Hodnocení:
  100% (5)
  Akční cena 1 590 Kč
 19. Vitamín E (tokoferol) - GymBeam
  Hodnocení:
  100% (4)
  Akční cena 129 Kč
 20. Vitamín D3+K2 - GYMQUEEN
  Hodnocení:
  73% (4)
  Akční cena 419 Kč
 21. Vitamín D-3 1000 IU - NOW Foods
  Hodnocení:
  0% (0)
  Akční cena 229 Kč
 22. Vitamín C Powder - GymBeam
  Hodnocení:
  97% (46)
  Akční cena 169 Kč
 23. D-Biotin (Vitamín B7) - GymBeam
  Hodnocení:
  100% (4)
  Akční cena 129 Kč
 24. Kurkumin + Vitamín E - GymBeam
  Hodnocení:
  100% (8)
  Akční cena 209 Kč
 25. Vitamín B12 - GymBeam
  Hodnocení:
  100% (3)
  Akční cena 109 Kč
 26. Vitamín C 500 mg - GymBeam
  Hodnocení:
  100% (7)
  Akční cena 139 Kč
 27. Multivitamín 100% - GymBeam
  Hodnocení:
  98% (10)
  Akční cena 54 Kč
 28. Tribu ZMA 90 tab - Amix
  Hodnocení:
  100% (4)
  Akční cena 583 Kč
 29. BIO Vitamín C - VanaVita
  Hodnocení:
  100% (2)
  Akční cena 319 Kč
Zobrazit další produkty
Zobrazit další produkty

Položky 1-30
z celkového počtu 111

Stránka