Your company account is blocked and you cannot place orders. If you have questions, please contact your company administrator.

Ostatní minerály

Ostatní minerály

Ostatní minerály

Ostatní minerály jsou anorganické živiny, které pro své zdraví nezbytně potřebujeme. Tvoří přibližně 4% lidské hmotnosti. Jejich přesné množství v těle je však individuální, závisí na věku, váze, pohlaví a dalších jiných faktorech. Nedostatek minerálů v těle může způsobit anémii, cukrovku či obezitu, ale odrazit se může i na fyzickém vzhledu vlasů, pleti či nehtů.

ukázat více

Minerály se dělí na dvě hlavní skupiny. První jsou makroelementy, které tělo potřebuje ve větších množstvích, druhou skupinou jsou mikroelementy, tedy stopové prvky, které člověk potřebuje pouze v menším množství. Kromě těchto makroelementů a mikroelementů se v našem těle nacházejí i ultrastopové prvky.

              

Minerálové mikroelementy

Jsou minerální látky, které je potřeba tělu dodávat ve velkých množstvích. Patří sem: vápník, hořčík, síra, fosfor, draslík, sodík a chlór.

   

Vápník (Calcium)

Až 99% vápníku je uloženo v kostech a zubech, aby udržoval jejich pevnost a sílu, zbytek je volně vázán v metabolismu. Lidský organismus potřebuje vápník na to, aby mohly svaly kontrahovat, cévy se rozšiřovat a aby se mohly správně přenášet nervové impulsy. Vápník má také vliv na uvolňování hormonů a enzymů, které ovlivňují všechny funkce lidského těla. Na dostatečný příjem vápníku by měli dbát zejména vegani a lidé trpící intolerancí na laktózu.

             

Hořčík (Magnesium)

Je důležitým minerálem při tvorbě energie, při vzniku svalových kontrakcí a při mineralizaci kostí. Přispívá ke správnému fungování metabolismu, pomáhá při zmírňování únavy a podporuje správné fungování endokrinního systému. Hořčík má vliv na ochranu organismu před depresí. Jeho nedostatek má vliv na zvýšení krevního tlaku, na bolesti hlavy a migrény, ale i na zvýšenou nervozitu.

          

Síra (Sulphur)

Tento minerál má vliv na nehty a vlasy - stará se o to, aby se nelámaly a byly krásně lesklé. Síra chrání buňky před toxickými účinky těžkých kovů, stimuluje vylučování žluči a pomáhá organismu vzdorovat bakteriím. Chrání nás před negativními vlivy záření, čímž zpomaluje proces stárnutí.

         

Fosfor (Phosporus)

Je minerál, který pomáhá udržovat naše kosti zdravé. Zároveň se stará o správnou funkci cév a svalů. Fosfor se nachází ve stravě bohaté na proteiny, zejména v mase, v rybách, v ořeších i v luštěninách.

    

Draslík (Kalium)

Draslík je v těle uložen převážně uvnitř buněk, tvoří jich až 86%. Draslík by měl být se sodíkem v přibližném poměru 2:1. Jeho zvýšená spotřeba je hlavně při větší ztrátě tekutin z organismu. Tento minerál je důležitý pro mnohé biochemické procesy a při jeho nedostatku dochází k poškození nervové činnosti a srdce.

          

Sodík (Natrium)

Je důležitým minerálem, který umožňuje přenos nervových vzruchů a upravuje dráždivost svalů. Neutralizuje tráveninu v tenkém střevě a napomáhá ke tvorbě HCl (kyseliny chlorovodíkové) ve sliznici žaludku. Sodík je volně dostupný v podobě kuchyňské soli. Jeho nedostatek se projevuje nechutenstvím, úbytkem na váze, ale způsobuje také pokles syntézy bílkovin a tuků, únavu, bolesti hlavy, deprese a svalové křeče.

           

Chlor (Chlorum)

Je minerál, který se podílí na udržování acidobazické rovnováhy. Spolu se sodíkem a draslíkem reguluje osmotický tlak krevní plazmy. Chlor je součástí HCl, která se tvoří v žaludku. Lidský organismus přijímá chlor spolu se solí.

        

Minerálové makroelementy

Mezi mikroelementy, čili stopové prvky, které tělo potřebuje v menším množství, řadíme: zinek, železo, jód, selen, mangan, měď, fluor, chrom, a další.

          

Zinek (Zincum)

Zinek je považován za super živinu, která je koncentrovaná ve svalech, v kostech, v kůži, v ledvinách, ve slinivce, v očích a u mužů i v prostatě. Zinek podporuje hojení ran a jizev, pomáhá při léčbě akné i kožních problémech. Udržuje funkční imunitní systém, podporuje trávení a růst i formování kostí. Mezi projevy jeho nedostatku patří horší hojení ran, větší náchylnost k nachlazení, kožní problémy, poruchy činnosti jater, a dokonce i špatné vidění za šera.

          

Železo (Ferrum)

Železo je jedním ze stopových minerálů, který má v lidském těle nenahraditelnou funkci. Jeho úkolem je totiž zajistit přenos kyslíku z plic do ostatních tkání lidského těla. Jeho dostatek zajišťuje správné fungování imunitního systému. Železo přispívá k normálnímu metabolismu, který je důležitý pro tvorbu energie. Kromě toho hraje důležitou roli i v procesu dělení buněk a přičiňuje se o správnou tvorbu červených krvinek i hemoglobinu.

      

Jod (Iodum)

V organismu se nachází asi 20 až 50 mg jodu, z toho skoro 25% je ve štítné žláze. Jod je totiž pro její správné fungování nezbytný a důležitý je také pro tvorbu tyroxinu. Velmi dobře se vstřebává - lidské tělo dokáže přijmout téměř celých 100%. Při nedostatku jodu se zvětšuje štítná žláza a vzniká struma nebo vole.

       

Selen (Selenium)

Selen je pro tělo antioxidantem, který se stará o to, aby lidský organismus rostl, rozmnožoval se. Je nezbytný pro správné fungování jater i štítné žlázy, ale i pro zdravou pokožku, vlasy a zachování zdravého zraku. Nedostatek selenu se projevuje zhoršením imunity, možným výskytem rakoviny, srdečních onemocnění, ale způsobuje také kožní problémy, svalovou slabost a únavu.

      

Mangan (Manganum)

Je nesmírně důležitý pro zdravý růst a správnou strukturu kostí. Pozitivně ovlivňuje i chrupavky a zuby. Podílí se na zpracování cholesterolu, aminokyselin, sacharidů a některých vitamínů, kterým pomáhá lépe se absorbovat. Mangan se vyskytuje zejména v mořských jídlech (ústřice, raci), z ryb ho obsahují pstruzi, štiky a okouni. Nachází se také v ořeších, v luštěninách, v semínkách (slunečnicová, lněná, chia), v celozrnných výrobcích a v zelené listové zelenině.

     

Měď (Cuprum)

Měď napomáhá vstřebávání železa a je také zodpovědná za tvorbu hemoglobinu. Příznivě ovlivňuje nervový systém a má protialergické účinky, protože redukuje hladinu histaminu. Měď také podporuje tvorbu pigmentu a krevní srážlivost. Zpevňuje krevní cévy, kosti, šlachy a nervy. Při jejím nedostatku v lidském těle dochází ke zvýšené hladině cholesterolu, k únavě či k vypadávání a lámání vlasů.

     

Fluor (Fluorum)

Je stopový minerál, který je potřebný pro tvorbu kostí a zubů - zubní skloviny. Chrání kosti před osteoporózou a má pozitivní vliv na srdečně-cévní systém. Fluor má vliv i na růst svalů, vazivové tkáně, kůži a vlasy. Hlavním zdrojem fluoru je pitná voda, kromě toho se nachází i v mléce, v rybách, v mase, v luštěninách i v některých druzích zeleniny.

        

Chrom (Chromium)

Chrom se používá ke snížení cholesterolu, při léčbě schizofrenie, bipolární poruchy i na léčbu deprese. Používá se také pro zlepšení sportovního výkonu, na zvýšení energie, a k zabránění úbytku mentálních funkcí souvisejících s věkem.

skrýt popis
Možnosti nákupu
Kategorie
Výrobce
Tablety
Příchuť
Kapsle
Forma
Směs
štítky produktů
Cena
Cena od - do
Filtrovat podle
  • Vegetariánský (10)
  • Veganský (10)
  • Bezlepkový (11)
  • Bez laktózy (11)
  • BIO (11)
  • Bez GMO (11)
  • Bez umělých sladidel (8)
  • Bez plastových obalů (11)
  • Bez aspartamu (11)
 1. Chromium Picolinate - GymBeam
  Hodnocení:
  94 % (41)
  Akční cena 99 Kč
 2. Draslík - GymBeam
  Hodnocení:
  98 % (15)
  Akční cena 79 Kč
 3. Selen - GymBeam
  Hodnocení:
  100 % (8)
  Akční cena 119 Kč
 4. Jód extrakt z kelpu - GymBeam
  Hodnocení:
  100 % (3)
  Akční cena 159 Kč
 5. Bisglycinát měďnatý - GymBeam
  Hodnocení:
  0 % (0)
  Akční cena 179 Kč
 6. ZMA® - NOW Foods
  Hodnocení:
  0 % (0)
  Akční cena 299 Kč
 7. Glukonát draselný 99 mg - NOW Foods
  Hodnocení:
  0 % (0)
  Akční cena 189 Kč
 8. Chrom - OstroVit
  Hodnocení:
  0 % (0)
  Akční cena 109 Kč
 9. Draslík - OstroVit
  Hodnocení:
  0 % (0)
  Akční cena 109 Kč
 10. Pikolinát chromu 200 mcg - NOW Foods
  Hodnocení:
  0 % (0)
  Akční cena 189 Kč
 11. Bor 3 mg - NOW Foods
  Hodnocení:
  0 % (0)
  Není skladem

11 Položek

Nenašli jste co jste hledali? Napište nám.