Šťávy

Šťávy jsou nápoje, které pocházejí z kořenů, ovoce nebo zeleniny, a slouží jako zdroj energie, vitamínů, minerálů a antioxidantů. Jejich účinky, chuť a konzistence závisí na způsobu zpracování a druhu ovoce nebo zeleniny, z níž jsou vyrobeny. Mezi nejznámější patří 100% šťávy, takzvané fresh šťávy, džusy, nektar, ovocné nápoje, smoothie, vitamínové vody a zdravé shoty.

Rozdíly mezi šťávami jsou přesně vymezeny a podléhají jakostním normám.

 1. 100% ovocná nebo zeleninová šťáva je vyrobena z jednoho nebo více druhů plodin a neobsahuje žádné konzervanty, přidaný cukr ani barviva. Má kratší trvanlivost a podává se chlazená. Většinou se vyrábí lisováním nebo odšťavňováním.
 2. Ovocná šťáva z koncentrátu se získává opětovným ředěním koncentrované ovocné šťávy vodou. Neobsahuje konzervanty, barviva ani přidaný cukr, bývá však obohacena o vitamíny a minerály. Tento typ šťáv většinou označujeme i názvem džusy.
 3. Za nektar považujeme ovocnou šťávu s přidanou vodou, která může být doplněna o cukr nebo med, maximálně však v poměru 20% z celkové hmotnosti produktu. Vyrábí se převážně z druhů ovoce a zeleniny, které mají příliš mnoho ovocné kyseliny nebo dužiny, jako banán, rybíz nebo kyselé třešně. Nenajdete v něm žádná přidaná barviva ani konzervační látky.
 4. Ovocný nápoj obsahuje nejmenší množství ovocné nebo zeleninové složky, a to méně než 25%. Výrobci do nich mohou přidat cukr, sladidla, barviva, konzervační látky i umělá aromata. Z toho důvodu je tento typ šťávy nejméně doporučen.

 

Trendem v oblasti šťáv jsou v poslední době zdravé shoty, jako Ginger Shot nebo Turmeric Shot. Jde o vysoce koncentrované šťávy z kořenů, zeleniny nebo ovoce. Považují se za rychlou pomoc na posílení imunity nebo podporu zdraví. Většinou obsahují čerstvou šťávu ze zázvoru, kurkumy, citrónu a pomeranče obohacenou o kajenský pepř či kokosovou vodu. Konzumují se v malé dávce, která však v sobě ukrývá blahodárné účinky velkého množství plodin.

 

Shoty se vyrábějí lisováním za studena, a tudíž technologií cold press. Použitím hydraulického lisu a vysokého tlaku při produkci shotu nevzniká teplo, a proto si šťáva zachová nutriční látky, přirozenou chuť i barvu. Finální produkt je charakteristický svým čistým složením bez použití konzervantů a barviv. Kvůli silné koncentraci však mohou být shoty z kořenů chuťově ostré až mírně pálivé, proto je výrobci zjemňují přidáním medu nebo agáve sirupu.

 

Šťávy jsou ideální volbou pro lidi, kteří nemají čas konzumovat dostatečné množství ovoce a zeleniny. Poslouží vám jako zdravý snack, který můžete mít vždy s sebou. Balené šťávy jsou praktické na cesty, do práce nebo do školy. Při jejich výběru si nezapomeňte všímat složení produktu na etiketě, které vám ihned odhalí druh šťávy i její benefity. Pozornost určitě věnujte i množství sacharidů a cukrů, které se přirozeně ve šťávách nacházejí, ale zvyšují váš kalorický příjem. Přesto jsou šťávy zdravým způsobem, jak během dne přijmout 5 porcí ovoce a zeleniny.

 

Šťávy a jejich výhody:

 • jsou zdrojem vitamínů, minerálů a antioxidantů
 • slouží k doplnění energie během dne
 • jsou zdravou formou snacku
 • pomáhají hydratovat tělo
 • mají šťavnatou chuť ovoce, zeleniny nebo kořene
Zobrazit více

9 Položek

Na stranu
Nastavit vzestupně
Výrobce
 1. GymBeam (4)
 2. VanaVita (3)
 3. ActivLab (1)
 4. DR. GOERG (1)
Příchuť
 1. bez příchuti (5)
 2. matcha (1)
 3. aronie (1)
Balení (ml)
 1. 24 x 60 ml (3)
 2. 50 ml (3)
 3. 60 ml (3)
 4. 9 x 50 ml (3)
 5. 330 ml (1)
 6. 80 ml (1)
Available for SDD
 1. No (1)
Forma
 1. tekutá (8)
 2. kapslová (1)
Směs
 1. směs (8)
 2. čirý (1)
štítky produktů
 1. Vegan (5)
 2. BIO (4)
Cena
Filtrovat podle
Vegetariánský (9)
Veganský (5)
Bezlepkový (9)
Bez laktózy (9)
BIO (4)
Bez GMO (9)
Bez umělých sladidel (7)
Bez plastových obalů (5)
Bez aspartamu (9)
 1. Ginger Shot - GymBeam
  Ginger Shot - GymBeam
  99%
  99% (129)
  46Kč
 2. Zázvorový shot s kurkumou - GymBeam
  Zázvorový shot s kurkumou - GymBeam
  100%
  100% (65)
  46Kč
 3. Ginger & Sea Buckthorn Shot - GymBeam
 4. BIO Mango shot chilli&turmeric - VanaVita
  BIO Mango shot chilli&turmeric - VanaVita
  100%
  100% (18)
  48Kč
 5. Immunity Support Package - GymBeam
  Immunity Support Package - GymBeam
  100%
  100% (7)
  1599 Kč
 6. BIO Ginger shot with matcha - VanaVita
  BIO Ginger shot with matcha - VanaVita
  100%
  100% (20)
  48Kč
 7. BIO Ginger shot with aronia - VanaVita
  BIO Ginger shot with aronia - VanaVita
  98%
  98% (23)
  48Kč
 8. De Luxe Beet Shot - ActivLab
 9. Premium BIO Kokosová voda - DR. GOERG
  Premium BIO Kokosová voda - DR. GOERG
  100%
  100% (1)
  59Kč

9 Položek