Proteiny

Proteiny jsou koncentrované zdroje bílkovin, které vám mohou snadno pomoci s doplněním této důležité makroživiny. Každý člověk by měl totiž v závislosti na své fyzické aktivitě přijmout každý den asi 1,2–2 g bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti. Protein je tak skvělou cestou, jak si příjem bílkovin zjednodušit. Perfektní službu vám může udělat v případech, kdy nejste sami schopni přijmout dostatek bílkovin formou pestré stravy. Je tak ideální po cvičení ve formě nápoje jako rychlý snack, který pomůže s regenerací tréninkem poškozených svalů a jejich růstem či zesílením. Stejně tak ho můžete přidat i do svých pokrmů a vytvořit tak komplexní dobroty, které doplní bílkoviny a zasytí.

 Zobrazit více

Proč jsou proteiny důležité a co všechno dokážou?

 1. Zrychlit metabolismus – bílkoviny mají ze všech makroživin nejvyšší termický efekt. To znamená, že naše tělo spotřebuje na jejich spálení nejvíce energie. Tím dochází k tzv. zrychlení metabolismu. 
 2. Pomoci s hubnutím – bílkoviny nám pomáhají s udržením svalové hmoty. Svaly pak ve srovnání s tukovou tkání spotřebovávají více energie, a tím nám pomáhají zhubnout. 
 3. Zefektivnit růst svalů – vzhledem k tomu, že bílkoviny jsou základním stavebním kamenem svalů, pomůže nám jejich příjem s budováním další svalové hmoty. 
 4. Zlepšit regeneraci – díky bílkovinám dokáže tělo efektivně opravit tréninkem poškozená svalová vlákna. 
 5. Snížit hlad a chutě na jídlo – sytící schopnost bílkovin nám zajistí, že po jejich konzumaci nebudeme mít tak rychle hlad a dost možná nás přejde i chuť na sladké. 
 6. Podpořit zdraví kostí – jednou ze schopností bílkovin je udržení zdravých kostí. Proto je tato makroživina velmi důležitá nejen pro lidi žijící aktivně.

Z čeho se proteiny vyrábí?

Proteiny se většinou vyrábí z běžně dostupných potravin, které jsou bohaté na bílkoviny. Nejčastěji se jedná o mléko, ze kterého se dělá populární syrovátkový protein. Nemusíte proto mít strach, že by se jednalo o nějaké steroidy nebo zakázané látky. Konkrétní potraviny použité pro výrobu proteinu se liší podle toho, o jaký typ se jedná a pro koho je určený. Obecně se však nejčastěji setkáváme s dělením proteinů na živočišné a rostlinné.  

Živočišné proteiny

Z této kategorie jsou nejpopulárnější proteiny, které se vyrábí z mléka. Tyto proteiny nesou název syrovátkové a najdete je pod označením „whey”. Stejně tak se ovšem můžeme setkat i s proteiny vyrobenými například z hovězí bílkoviny či vajec (vaječný albumin). 

1. Syrovátkové proteiny

Jedná se o proteiny vyrobené z mléka. Pro výrobu 1 kg proteinu je potřeba více než 100 l mléka. To prochází pasterizací, po které se díky přidaným enzymům oddělí syrovátka od kaseinu. Ta se pak dále šetrně zpracovává, až vznikne finální syrovátkový protein. Pro něj platí, že má příznivé aminokyselinové spektrum. V praxi to znamená, že obsahuje všechny klíčové aminokyseliny v příznivém poměru.

V souvislosti s tímto typem proteinu se můžeme často setkat také s označením 100% WHEY. Tím se pyšní proteinové nápoje, které obsahují pouze syrovátkovou bílkovinu. Žádný jiný zdroj bílkovin v nich tak nenajdeme.  

Jak se dělí syrovátkové proteiny?

 • Syrovátkový koncentrát (WPC – Whey Protein Concentrate) nejpopulárnější druh proteinu vzhledem k poměru cena / výkon. Zpravidla obsahuje 70–80 % bílkovin, které jsou poměrně rychle vstřebatelné. 
 • Syrovátkový izolát (WPI - Whey Protein Isolate)  protein, který se získává filtrací ze syrovátkového koncentrátu. Je proto o něco málo „čistší” a pyšní se i vyšším obsahem bílkovin. Konkrétně mohou zaujímat více než 80% podíl. Naopak v něm najdeme méně cukru a tuku. Je tak ideální pro náročné sportovce, kteří chtějí dobře vstřebatelný protein s co nejvyšším obsahem bílkovin, nebo lidi, kteří mají problém s trávením laktózy. 
 • Syrovátkový hydrolyzát (WPH - Whey Protein Hydrolysate) – vyrábí se procesem hydrolýzy ze syrovátkového koncentrátu nebo izolátu. Během něj se protein štěpí na kratší peptidy, které jsou pro tělo ještě rychleji vstřebatelné. Tím vzniká perfektně využitelný protein. Na těchto proteinech můžete najít také označení DH (Degree of Hydrolysis), které souvisí s procesem štěpení. Čím je číslo vyšší, tím více je protein naštěpený. Nejčastěji se můžeme setkat se stupněm hydrolýzy 32 (DH 32). Tyto proteiny mohou mít lehce nahořklou chuť, která nemusí každému vyhovovat. 

2. Micelární kasein

Micelární kasein se získává filtračními postupy z kravského mléka. Obsahuje obvykle 70–80 % bílkovin, které se vstřebávají postupně. Díky tomu, že se tráví pomaleji, patří mezi noční proteiny. Je ideální pro sportovce, kteří chtějí i během noci udržovat zvýšenou tvorbu svalových bílkovin.

3. Hovězí protein

Hovězí protein je dalším z proteinů, které mohou používat i lidé s intolerancí laktózy. Je však specifický tím, že zpravidla obsahuje především protein pojivových tkání. Je tak méně vhodný pro stimulaci růstu svalů, naopak je populární u lidí, kteří chtějí podpořit zdraví kloubů, vlasů, nehtů a pokožky. 

4. Vaječný protein (vaječný albumin)

Vaječný protein je sypký proteinový prášek vyrobený z vajec a zpravidla obsahuje 60–80 % vysoce kvalitních bílkovin. Má příznivé aminokyselinové spektrum a poměrně pomalu se vstřebává, což může být v určitých situacích bráno jako výhoda. Opět je vhodný pro lidi, kteří mají problém s trávením laktózy. 

5. Vícesložkový protein

Vícesložkový protein je složený z více zdrojů bílkovin, díky čemuž vzniká protein s lepšími výslednými vlastnostmi. Typicky obsahuje kombinaci rychle a pomaleji vstřebatelných bílkovin. To je ideální v případě, že chcete zajistit jejich postupné uvolňování v organismu.         

Rostlinné proteiny

Rostlinné proteiny se nejčastěji vyrábí z rostlinných zdrojů bohatých na bílkoviny, konkrétně jde například o sóju a další luštěniny či konopná semínka. Díky tomu jsou skvělou alternativou pro vegetariány i vegany. Vzhledem k tomu, že se jedná zpravidla o zdroje přirozeně bezlepkové a bezlaktózové, jsou vhodné i pro lidi, kteří mají s trávením těchto složek problém. Je však vždy potřeba pročíst si složení a ujistit se, že vám bude protein po této stránce vyhovovat. 

1. Sójový protein

Sójový protein se svým aminokyselinovým spektrem nejvíce podobá kvalitnímu syrovátkovému proteinu. Vyrábí se z vloček, které se získají ze sójových bobů. Výsledná směs má pak přibližně 65–70 % bílkovin. Nejprve dochází k vytvoření sójového koncentrátu, ze kterého se pak dalšími procesy vytváří sójový izolát. Ten může mít i více než 85% obsah bílkovin. 

2. Rýžový protein

Rýžový protein se vyrábí z namletých rýžových zrn, ze kterých se pomocí enzymů oddělují bílkoviny. Ve srovnání se syrovátkovým proteinem má tento typ znatelně nižší množství bílkovin, zpravidla 50–78 %. Stejně tak není ideální ani jeho aminokyselinové spektrum. To se dá ovšem snadno vylepšit, a to kombinací třeba s hrachovým proteinem.

3. Konopný protein

Konopný protein se vyrábí z lisovaných a mletých konopných semínek. Výsledný protein má pak běžně přibližně 50% obsah bílkovin. Opět nemá nejpříznivější aminokyselinové spektrum, což se dá napravit například kombinací s hrachovým proteinem.

4. Hrachový protein

Hrachový protein je poměrně dobrou alternativou k syrovátkovým proteinům, neboť obsahuje vyšší množství leucinu. Právě ten je aminokyselinou s nejvyšším anabolickým potenciálem. Abyste dosáhli ještě příznivějšího aminokyselinového spektra, je ideální kombinovat ho například s rýžovým proteinem. Hrachový protein vyniká vyšším obsahem vlákniny, což může být ideální v případě, že chcete, aby vás protein lépe zasytil. 

5. Vícesložkový protein

Vícesložkové proteiny jsou mezi těmi z rostlinné říše tou nejlepší možnou volbou. Kombinují v sobě totiž více zdrojů bílkovin, čímž se snižuje jejich nedostatek v podobě limitní (nedostatečně zastoupené) aminokyseliny. Snadno tak získáte funkční rostlinný protein s ideálním složením a příznivějším aminokyselinovým spektrem. 

Chcete se dozvědět více informací o rostlinných zdrojích bílkovin? Pak by vám neměl ujít náš článek Jaké zdroje rostlinných bílkovin jsou nejlepší a proč je zařadit do svého jídelníčku?        

Jaká je ideální dávka proteinu?

Optimální dávka proteinu se bude lišit v závislosti na mnoha faktorech, jako je například vaše stavba a složení těla, celkový výdej energie, fyzické zatížení a podobně. Obecně však můžeme za optimální univerzální dávku považovat 20–⁠40 g bílkovin. Do tohoto rozmezí spadá i jedna odměrka proteinu, která má typicky kolem 30 g. U rostlinných proteinů můžete klidně přidat ještě pár gramů navíc. Je to z toho důvodu, že mají obecně nižší podíl bílkovin a jsou hůře stravitelné. 

Jak a kdy použít protein?

 • jako součást různých pokrmů, které obohatí o bílkoviny
 • při přípravě sladkých dezertů bohatých na bílkoviny
 • samostatně jako nápoj po cvičení pro podporu regenerace a obnovu tréninkem poškozených svalových vláken
 • samostatně jako snack v případě, že vás přepadne hlad a nemáte čas chystat si jídlo
 • když potřebujete snadno zvýšit příjem bílkovin

Pro koho je protein vhodný

 • Osoby, které chtějí zvýšit příjem bílkovin.
 • Sportovce, kteří chtějí podpořit růst svalů.
 • Kuchařky a kuchaře, kteří chtějí pokrmy obohatit o bílkoviny a vytvářet lahodné fitness recepty.
 • Lidi, kteří chtějí zhubnout a hledají potraviny, které je zasytí a pomohou zahnat chutě. 
 • Všechny, kteří chtějí zpestřit svůj jídelníček a obohatit ho o nové chutě. 

Chcete se o proteinech a jejich správném výběru dozvědět více? Pak by vám neměl ujít náš článek Jak si vybrat správný protein na hubnutí nebo růst svalů?

 zobrazit méně

Položky 1-30 z celkového počtu 87

Stránka
Na stranu
Nastavit vzestupně
Kategorie
Značka
 1. GymBeam (20)
 2. The Protein Works (9)
 3. VanaVita (6)
 4. Amix (5)
 5. Optimum Nutrition (5)
 6. Applied Nutrition (4)
 7. OstroVit (4)
 8. Mars (4)
 9. Reflex Nutrition (3)
 10. Megabol (2)
 11. BeastPink (2)
 12. ProSupps (2)
 13. Diet Food (2)
 14. PVL (2)
 15. Mammut Nutrition (2)
 16. BSN (2)
 17. ActivLab (2)
 18. Universal Nutrition (1)
 19. Stacker2 (1)
 20. Nutrend (1)
 21. NOW Foods (1)
 22. SENS (1)
 23. MuscleTech (1)
 24. Amazing Grass (1)
 25. Purasana (1)
 26. Bodylab24 (1)
 27. Go On Nutrition (1)
 28. Ghost (1)
Příchuť
 1. čokoláda (38)
 2. vanilka (34)
 3. jahoda (27)
 4. bez příchuti (18)
 5. cookies & krém (13)
 6. banán (11)
 7. vanilková zmrzlina (8)
 8. vanilkový krém (7)
 9. čokoládové hedvábí (6)
 10. čokoláda lískový oříšek (6)
 11. čokoláda kokos (5)
 12. bílá čokoláda kokos (4)
 13. bílá čokoláda malina (4)
 14. lesní ovoce (4)
 15. slaný karamel (4)
 16. slaný karamel (3)
 17. kokos (3)
 18. karamel (3)
 19. banánový milkshake (3)
 20. jahodový milkshake (3)
 21. jahodový krém (3)
 22. čokoláda višeň (2)
 23. bílá čokoláda (2)
 24. banánový krém (2)
 25. banán jahoda (2)
 26. mléčná čokoláda (2)
 27. tyčinka mars (2)
 28. strawberry splash (2)
 29. belgická choca moca (2)
 30. francouzský vanilkový krém (2)
 31. čokoládová sušenka (2)
 32. trojitá čokoláda (2)
 33. lahodná jahoda (2)
 34. dvojitá bohatá čokoláda (2)
 35. vanilkový dort (2)
 36. čokoládová zmrzlina (2)
 37. čokoládový milkshake (2)
 38. jahoda & smetana (2)
 39. čokoláda arašidové máslo (2)
 40. jahoda banán (2)
 41. arašídové máslo (2)
 42. čokoláda arašídy (2)
 43. čokoláda & bobule (2)
 44. slaný karamel bandit (2)
 45. vanilka stévie (2)
 46. vanilkový cheesecake (1)
 47. vanilka kokos (1)
 48. vanilka třešeň (1)
 49. vanilkový lusk (1)
 50. vanilka limetka (1)
 51. mandle pistácie (1)
 52. vodní meloun (1)
 53. čokoládově karamelová sušenka (1)
 54. fruity cereal milk (1)
 55. borůvkový jogurt (1)
 56. Strawberry Cheesecake Chocolate Chip (1)
 57. choco honeycomb (1)
 58. čokoládové bonbóny (1)
 59. choco bueno (1)
 60. vanilla fudge (1)
 61. lesní ovoce (1)
 62. kakako & karamel (1)
 63. sušenka (1)
 64. divoká malina (1)
 65. čokoládovo-mátové brownie (1)
 66. banánový koktejl (1)
 67. jahodová malina (1)
 68. jogurt třešeň (1)
 69. butterscotch ripple (1)
 70. malina (1)
 71. tiramisu (1)
 72. čokoláda fondán brownie (1)
 73. dvojitá čokoláda (1)
 74. krémová vanilka (1)
 75. coffee ice cream (1)
 76. kokosový krém (1)
 77. exkluzivní čokoláda (1)
 78. čokoláda stévie (1)
 79. čokoláda máta (1)
 80. čokoládový krém (1)
 81. mimořádně mléčná čokoláda (1)
 82. čokoláda karamel (1)
 83. cereal milk (1)
 84. karamelový fondán (1)
 85. karamelové macchiato (1)
 86. cappuccino (1)
 87. caffe latte (1)
 88. sušenka (1)
 89. dvojitá čokoláda (1)
 90. zelené jablko (1)
 91. jahoda bílá čokoláda (1)
 92. broskev ledový čaj (1)
 93. jahoda stévie (1)
 94. snickerdoodle (1)
 95. sladká čokoláda (1)
 96. malinový jogurt (1)
 97. pistácie (1)
 98. arašídové máslo s čokoládou (1)
 99. peanut butter cereal milk (1)
 100. passion fruit & mango (1)
 101. lískový ořech čokoláda (1)
 102. originál (1)
 103. přírodní (1)
 104. mix bobulovitého ovoce (1)
 105. millionaire's shortbread (1)
 106. citrón limetka (1)
 107. citrónový cheesecake (1)
 108. latte macchiato (1)
 109. cocoa brownies (1)
Balení (g)
 1. 1000 g (28)
 2. 2000 g (12)
 3. 500 g (9)
 4. 1800 g (6)
 5. 900 g (5)
 6. 30 g (5)
 7. 875 g (4)
 8. 2200 g (4)
 9. 2270 g (4)
 10. 600 g (4)
 11. 400 x 30g (3)
 12. 1810 g (3)
 13. 2500 g (3)
 14. 910 g (2)
 15. 750 g (2)
 16. 700 g (2)
 17. 4540 g (2)
 18. 3000 g (2)
 19. 400 g (1)
 20. 1590 g (1)
 21. 455 g (1)
 22. 896 g (1)
 23. 24 x 30 g (1)
 24. 200 x 30 g (1)
 25. 50 x 30 g (1)
 26. 150 g (1)
 27. 816 g (1)
 28. 2400 g (1)
 29. 1814 g (1)
 30. 450 g (1)
 31. 908 g (1)
 32. 907 g (1)
 33. 200 g (1)
 34. 2250 g (1)
 35. 25 g (1)
 36. 680 g (1)
 37. 360 g (1)
 38. 1200 g (1)
 39. 480 g (1)
Barva
 1. shadow (10)
 2. violet (10)
 3. ivory (2)
 4. olivine (1)
Forma
 1. prášková (86)
 2. potravina (1)
Směs
 1. směs (68)
 2. čirý (18)
Metoda zpracování bílkovin
 1. různá zpracování (32)
 2. koncentrát (14)
 3. izolát (11)
 4. hydrolyzát (6)
Zdroj bílkovin
 1. syrovátka (33)
 2. vícesložkový (15)
 3. kasein (4)
 4. hovězí (3)
 5. hrách (3)
 6. konopná semínka (2)
 7. rýže (2)
 8. sója (2)
 9. vejce (1)
Právní kategorie produktu
štítky produktů
 1. Vegan (15)
 2. BIO (8)
 3. Best Seller (6)
 4. RO - VANAVITA (6)
 5. Great Deal (2)
 6. New (2)
Cena
Filtrovat podle
Vegetariánský (69)
Veganský (20)
Bezlepkový (58)
Bez laktózy (24)
BIO (10)
Bez GMO (63)
Bez umělých sladidel (20)
Bez plastových obalů (87)
Bez aspartamu (83)
 1. Just Whey - GymBeam
  Just Whey - GymBeam
  93%
  93 % (1526)
  Od 569 Kč
 2. True Whey - GymBeam
  True Whey - GymBeam
  90%
  90 % (2322)
  Od 499 Kč
 3. Proteín 100% Whey Gold Standard - Optimum Nutrition
  100% Whey Gold Standard - Optimum Nutrition
  92%
  92 % (764)
  Od 399 Kč
 4. Anabolic Whey - GymBeam
  Anabolic Whey - GymBeam
  93%
  93 % (404)
  Od 349 Kč
 5. Yum Yum Whey - BeastPink
  Yum Yum Whey - BeastPink
  91%
  91 % (732)
  529 Kč
 6. Pure IsoWhey - GymBeam
  Pure IsoWhey - GymBeam
  88%
  88 % (365)
  Od 629 Kč
 7. Protein HydroFue - GymBeam
  HydroFue - GymBeam
  90%
  90 % (46)
  1439  Kč
 8. ENJOY Protein Isolate - GymBeam
  ENJOY Protein Isolate - GymBeam
  74%
  74 % (16)
  919 Kč
 9. Anabolic Monster Beef - Amix
  Anabolic Monster Beef - Amix
  86%
  86 % (113)
  Od 669 Kč
 10. Whey Protein 80 - The Protein Works
  Whey Protein 80 - The Protein Works
  90%
  90 % (108)
  Od 439 Kč
 11. Beef Protein - GymBeam
  Hovězí (Beef) Protein - GymBeam
  71%
  71 % (256)
  419 Kč
 12. Vegan Protein Extreme - The Protein Works
  Vegan Protein Extreme - The Protein Works
  83%
  83 % (74)
  Od 379 Kč
 13. Micelární kasein 1000 g - GymBeam
  Micelární kasein - GymBeam
  81%
  81 % (160)
  519 Kč
 14. FueSix - GymBeam
  FueSix - GymBeam
  77%
  77 % (63)
  919 Kč
 15. FueNight - GymBeam
  FueNight - GymBeam + dárky
  85%
  85 % (11)
  1149  Kč
 16. Clear Whey IsoFue - GymBeam
  Clear Whey IsoFue - GymBeam
  75%
  75 % (36)
  889 Kč
 17. Protein Mutant Whey - PVL
  Mutant Whey - PVL
  88%
  88 % (225)
  Od 609 Kč
 18. Diet Whey - Applied Nutrition
  Diet Whey - Applied Nutrition
  89%
  89 % (32)
  Od 779 Kč
 19. Vegan Blend - GymBeam
  Vegan Blend - GymBeam
  71%
  71 % (187)
  459 Kč
 20. Sójový izolát 1000 g - GymBeam
  Sojový izolát - GymBeam
  83%
  83 % (320)
  299 Kč
 21. Complete Diet Protein - Reflex Nutrition
  Complete Diet Protein - Reflex Nutrition
  96%
  96 % (11)
  399 Kč
 22. Plant-based Protein - Reflex Nutrition
  Plant-based Protein - Reflex Nutrition
  100%
  100 % (14)
  549 Kč
 23. True Whey ProDigest - GymBeam 2000 g - chocolate
  True Whey ProDigest - GymBeam
  0%
  0% (0)
  Od 649 Kč
 24. 100% Casein - Optimum Nutrition
  100% Casein - Optimum Nutrition
  91%
  91 % (26)
  Od 1099  Kč
 25. Critical Whey - Applied Nutrition
  Critical Whey - Applied Nutrition
  97%
  97 % (14)
  1299  Kč
 26. Protein Syntha 6 2300 g - BSN
  Syntha 6 - BSN
  94%
  94 % (78)
  1499  Kč
 27. Anabolic Masster 2200 g - Amix
  Anabolic Masster - Amix
  84%
  84 % (26)
  1299  Kč
 28. BIO Vegan Protein - VanaVita
  BIO Vegan Protein - VanaVita
  83%
  83 % (77)
  599 Kč
 29. Platinum Hydrowhey - Optimum Nutrition
  Platinum Hydrowhey - Optimum Nutrition
  90%
  90 % (22)
  2249  Kč
 30. Snickers Hi Protein Whey Powder - Mars
  Snickers Hi Protein Whey Powder - Mars
  82%
  82 % (23)
  779 Kč

Položky 1-30 z celkového počtu 87