Proteiny

Proteiny jsou koncentrované zdroje bílkovin, které vám mohou snadno pomoci s doplněním této důležité makroživiny. Každý člověk by měl totiž v závislosti na své fyzické aktivitě přijmout každý den asi 1,2–2 g bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti. Protein je tak skvělou cestou, jak si příjem bílkovin zjednodušit. Perfektní službu vám může udělat v případech, kdy nejste sami schopni přijmout dostatek bílkovin formou pestré stravy. Je tak ideální po cvičení ve formě nápoje jako rychlý snack, který pomůže s regenerací tréninkem poškozených svalů a jejich růstem či zesílením. Stejně tak ho můžete přidat i do svých pokrmů a vytvořit tak komplexní dobroty, které doplní bílkoviny a zasytí.

Proč jsou proteiny důležité a co všechno dokážou?

 1. Zrychlit metabolismus – bílkoviny mají ze všech makroživin nejvyšší termický efekt. To znamená, že naše tělo spotřebuje na jejich spálení nejvíce energie. Tím dochází k tzv. zrychlení metabolismu. 
 2. Pomoci s hubnutím – bílkoviny nám pomáhají s udržením svalové hmoty. Svaly pak ve srovnání s tukovou tkání spotřebovávají více energie, a tím nám pomáhají zhubnout. 
 3. Zefektivnit růst svalů – vzhledem k tomu, že bílkoviny jsou základním stavebním kamenem svalů, pomůže nám jejich příjem s budováním další svalové hmoty. 
 4. Zlepšit regeneraci – díky bílkovinám dokáže tělo efektivně opravit tréninkem poškozená svalová vlákna. 
 5. Snížit hlad a chutě na jídlo – sytící schopnost bílkovin nám zajistí, že po jejich konzumaci nebudeme mít tak rychle hlad a dost možná nás přejde i chuť na sladké. 
 6. Podpořit zdraví kostí – jednou ze schopností bílkovin je udržení zdravých kostí. Proto je tato makroživina velmi důležitá nejen pro lidi žijící aktivně.

Z čeho se proteiny vyrábí?

Proteiny se většinou vyrábí z běžně dostupných potravin, které jsou bohaté na bílkoviny. Nejčastěji se jedná o mléko, ze kterého se dělá populární syrovátkový protein. Nemusíte proto mít strach, že by se jednalo o nějaké steroidy nebo zakázané látky. Konkrétní potraviny použité pro výrobu proteinu se liší podle toho, o jaký typ se jedná a pro koho je určený. Obecně se však nejčastěji setkáváme s dělením proteinů na živočišné a rostlinné.  

Živočišné proteiny

Z této kategorie jsou nejpopulárnější proteiny, které se vyrábí z mléka. Tyto proteiny nesou název syrovátkové a najdete je pod označením „whey”. Stejně tak se ovšem můžeme setkat i s proteiny vyrobenými například z hovězí bílkoviny či vajec (vaječný albumin). 

1. Syrovátkové proteiny

Jedná se o proteiny vyrobené z mléka. Pro výrobu 1 kg proteinu je potřeba více než 100 l mléka. To prochází pasterizací, po které se díky přidaným enzymům oddělí syrovátka od kaseinu. Ta se pak dále šetrně zpracovává, až vznikne finální syrovátkový protein. Pro něj platí, že má příznivé aminokyselinové spektrum. V praxi to znamená, že obsahuje všechny klíčové aminokyseliny v příznivém poměru.

V souvislosti s tímto typem proteinu se můžeme často setkat také s označením 100% WHEY. Tím se pyšní proteinové nápoje, které obsahují pouze syrovátkovou bílkovinu. Žádný jiný zdroj bílkovin v nich tak nenajdeme.  

Jak se dělí syrovátkové proteiny?

 • Syrovátkový koncentrát (WPC – Whey Protein Concentrate) nejpopulárnější druh proteinu vzhledem k poměru cena / výkon. Zpravidla obsahuje 70–80 % bílkovin, které jsou poměrně rychle vstřebatelné. 
 • Syrovátkový izolát (WPI - Whey Protein Isolate)  protein, který se získává filtrací ze syrovátkového koncentrátu. Je proto o něco málo „čistší” a pyšní se i vyšším obsahem bílkovin. Konkrétně mohou zaujímat více než 80% podíl. Naopak v něm najdeme méně cukru a tuku. Je tak ideální pro náročné sportovce, kteří chtějí dobře vstřebatelný protein s co nejvyšším obsahem bílkovin, nebo lidi, kteří mají problém s trávením laktózy. 
 • Syrovátkový hydrolyzát (WPH - Whey Protein Hydrolysate) – vyrábí se procesem hydrolýzy ze syrovátkového koncentrátu nebo izolátu. Během něj se protein štěpí na kratší peptidy, které jsou pro tělo ještě rychleji vstřebatelné. Tím vzniká perfektně využitelný protein. Na těchto proteinech můžete najít také označení DH (Degree of Hydrolysis), které souvisí s procesem štěpení. Čím je číslo vyšší, tím více je protein naštěpený. Nejčastěji se můžeme setkat se stupněm hydrolýzy 32 (DH 32). Tyto proteiny mohou mít lehce nahořklou chuť, která nemusí každému vyhovovat. 

2. Micelární kasein

Micelární kasein se získává filtračními postupy z kravského mléka. Obsahuje obvykle 70–80 % bílkovin, které se vstřebávají postupně. Díky tomu, že se tráví pomaleji, patří mezi noční proteiny. Je ideální pro sportovce, kteří chtějí i během noci udržovat zvýšenou tvorbu svalových bílkovin.

3. Hovězí protein

Hovězí protein je dalším z proteinů, které mohou používat i lidé s intolerancí laktózy. Je však specifický tím, že zpravidla obsahuje především protein pojivových tkání. Je tak méně vhodný pro stimulaci růstu svalů, naopak je populární u lidí, kteří chtějí podpořit zdraví kloubů, vlasů, nehtů a pokožky. 

4. Vaječný protein (vaječný albumin)

Vaječný protein je sypký proteinový prášek vyrobený z vajec a zpravidla obsahuje 60–80 % vysoce kvalitních bílkovin. Má příznivé aminokyselinové spektrum a poměrně pomalu se vstřebává, což může být v určitých situacích bráno jako výhoda. Opět je vhodný pro lidi, kteří mají problém s trávením laktózy. 

5. Vícesložkový protein

Vícesložkový protein je složený z více zdrojů bílkovin, díky čemuž vzniká protein s lepšími výslednými vlastnostmi. Typicky obsahuje kombinaci rychle a pomaleji vstřebatelných bílkovin. To je ideální v případě, že chcete zajistit jejich postupné uvolňování v organismu.         

Rostlinné proteiny

Rostlinné proteiny se nejčastěji vyrábí z rostlinných zdrojů bohatých na bílkoviny, konkrétně jde například o sóju a další luštěniny či konopná semínka. Díky tomu jsou skvělou alternativou pro vegetariány i vegany. Vzhledem k tomu, že se jedná zpravidla o zdroje přirozeně bezlepkové a bezlaktózové, jsou vhodné i pro lidi, kteří mají s trávením těchto složek problém. Je však vždy potřeba pročíst si složení a ujistit se, že vám bude protein po této stránce vyhovovat. 

1. Sójový protein

Sójový protein se svým aminokyselinovým spektrem nejvíce podobá kvalitnímu syrovátkovému proteinu. Vyrábí se z vloček, které se získají ze sójových bobů. Výsledná směs má pak přibližně 65–70 % bílkovin. Nejprve dochází k vytvoření sójového koncentrátu, ze kterého se pak dalšími procesy vytváří sójový izolát. Ten může mít i více než 85% obsah bílkovin. 

2. Rýžový protein

Rýžový protein se vyrábí z namletých rýžových zrn, ze kterých se pomocí enzymů oddělují bílkoviny. Ve srovnání se syrovátkovým proteinem má tento typ znatelně nižší množství bílkovin, zpravidla 50–78 %. Stejně tak není ideální ani jeho aminokyselinové spektrum. To se dá ovšem snadno vylepšit, a to kombinací třeba s hrachovým proteinem.

3. Konopný protein

Konopný protein se vyrábí z lisovaných a mletých konopných semínek. Výsledný protein má pak běžně přibližně 50% obsah bílkovin. Opět nemá nejpříznivější aminokyselinové spektrum, což se dá napravit například kombinací s hrachovým proteinem.

4. Hrachový protein

Hrachový protein je poměrně dobrou alternativou k syrovátkovým proteinům, neboť obsahuje vyšší množství leucinu. Právě ten je aminokyselinou s nejvyšším anabolickým potenciálem. Abyste dosáhli ještě příznivějšího aminokyselinového spektra, je ideální kombinovat ho například s rýžovým proteinem. Hrachový protein vyniká vyšším obsahem vlákniny, což může být ideální v případě, že chcete, aby vás protein lépe zasytil. 

5. Vícesložkový protein

Vícesložkové proteiny jsou mezi těmi z rostlinné říše tou nejlepší možnou volbou. Kombinují v sobě totiž více zdrojů bílkovin, čímž se snižuje jejich nedostatek v podobě limitní (nedostatečně zastoupené) aminokyseliny. Snadno tak získáte funkční rostlinný protein s ideálním složením a příznivějším aminokyselinovým spektrem. 

Chcete se dozvědět více informací o rostlinných zdrojích bílkovin? Pak by vám neměl ujít náš článek Jaké zdroje rostlinných bílkovin jsou nejlepší a proč je zařadit do svého jídelníčku?        

Jaká je ideální dávka proteinu?

Optimální dávka proteinu se bude lišit v závislosti na mnoha faktorech, jako je například vaše stavba a složení těla, celkový výdej energie, fyzické zatížení a podobně. Obecně však můžeme za optimální univerzální dávku považovat 20–⁠40 g bílkovin. Do tohoto rozmezí spadá i jedna odměrka proteinu, která má typicky kolem 30 g. U rostlinných proteinů můžete klidně přidat ještě pár gramů navíc. Je to z toho důvodu, že mají obecně nižší podíl bílkovin a jsou hůře stravitelné. 

Jak a kdy použít protein?

 • jako součást různých pokrmů, které obohatí o bílkoviny
 • při přípravě sladkých dezertů bohatých na bílkoviny
 • samostatně jako nápoj po cvičení pro podporu regenerace a obnovu tréninkem poškozených svalových vláken
 • samostatně jako snack v případě, že vás přepadne hlad a nemáte čas chystat si jídlo
 • když potřebujete snadno zvýšit příjem bílkovin

Pro koho je protein vhodný

 • Osoby, které chtějí zvýšit příjem bílkovin.
 • Sportovce, kteří chtějí podpořit růst svalů.
 • Kuchařky a kuchaře, kteří chtějí pokrmy obohatit o bílkoviny a vytvářet lahodné fitness recepty.
 • Lidi, kteří chtějí zhubnout a hledají potraviny, které je zasytí a pomohou zahnat chutě. 
 • Všechny, kteří chtějí zpestřit svůj jídelníček a obohatit ho o nové chutě. 

Chcete se o proteinech a jejich správném výběru dozvědět více? Pak by vám neměl ujít náš článek Jak si vybrat správný protein na hubnutí nebo růst svalů?

Zobrazit více

Položky 1-30 z celkového počtu 106

Stránka
Na stranu
Nastavit vzestupně
Kategorie
Výrobce
 1. GymBeam (19)
 2. The Protein Works (13)
 3. Optimum Nutrition (6)
 4. VanaVita (6)
 5. Amix (5)
 6. Mars (5)
 7. BeastPink (5)
 8. OstroVit (4)
 9. Applied Nutrition (4)
 10. Purasana (4)
 11. Reflex Nutrition (3)
 12. Nutrend (3)
 13. GYMQUEEN (3)
 14. Mammut Nutrition (2)
 15. ActivLab (2)
 16. Go On Nutrition (2)
 17. Diet Food (2)
 18. ProSupps (2)
 19. Megabol (2)
 20. PVL (2)
 21. BSN (2)
 22. Bodylab24 (2)
 23. Amazing Grass (1)
 24. Universal Nutrition (1)
 25. SENS (1)
 26. NOW Foods (1)
 27. Ghost (1)
 28. Goldfield (1)
 29. MuscleTech (1)
 30. Stacker2 (1)
Příchuť
 1. čokoláda (41)
 2. vanilka (33)
 3. jahoda (25)
 4. bez příchuti (20)
 5. cookies & krém (14)
 6. vanilková zmrzlina (12)
 7. banán (12)
 8. čokoládové hedvábí (8)
 9. čokoláda lískový oříšek (7)
 10. vanilkový krém (7)
 11. bílá čokoláda kokos (6)
 12. jahodový krém (6)
 13. lesní ovoce (5)
 14. čokoládový milkshake (4)
 15. bílá čokoláda malina (4)
 16. čokoláda kokos (4)
 17. banánový milkshake (4)
 18. slaný karamel (3)
 19. přírodní (3)
 20. slaný karamel (3)
 21. jahoda & smetana (3)
 22. francouzský vanilkový krém (3)
 23. kokos (3)
 24. pistácie (3)
 25. jahodový milkshake (3)
 26. banán jahoda (3)
 27. slaný karamel bandit (2)
 28. karamelové macchiato (2)
 29. tyčinka mars (2)
 30. mléčná čokoláda (2)
 31. čokoláda & bobule (2)
 32. pomeranč (2)
 33. čokoládová sušenka (2)
 34. malina (2)
 35. vanilka karamel (2)
 36. belgická choca moca (2)
 37. malinový jogurt (2)
 38. strawberry splash (2)
 39. čokoláda arašídy (2)
 40. trojitá čokoláda (2)
 41. banánový krém (2)
 42. banánový koktejl (2)
 43. lesní ovoce (2)
 44. lahodná jahoda (2)
 45. čokoláda karamel (2)
 46. sušenka (2)
 47. čokoláda arašidové máslo (2)
 48. čokoládovo-arašídová sušenka (2)
 49. čokoládový dezert (2)
 50. zelené jablko (2)
 51. vanilkový dort (2)
 52. dvojitá bohatá čokoláda (2)
 53. pistáciová zmrzlina (1)
 54. kakako & karamel (1)
 55. choco bueno (1)
 56. Strawberry Cheesecake Chocolate Chip (1)
 57. borůvkový jogurt (1)
 58. vanilka třešeň (1)
 59. vanilla fudge (1)
 60. Raspberry lemonade with mint (1)
 61. fruity cereal milk (1)
 62. tiramisu (1)
 63. vanilkový lusk (1)
 64. cheeky choc coconut (1)
 65. vanilkový cheesecake (1)
 66. jogurt třešeň (1)
 67. čokoládovo-mátové brownie (1)
 68. choco honeycomb (1)
 69. jahoda kiwi (1)
 70. jahodová malina (1)
 71. vanilkový koktejl (1)
 72. divoká malina (1)
 73. čokoládovo-arašídové sušenkové těsto (1)
 74. vanilka kokos (1)
 75. čokoládové bonbóny (1)
 76. máslová sušenka (1)
 77. skořicový rýžový pudink (1)
 78. vodní meloun (1)
 79. vanilka stévie (1)
 80. vanilka limetka (1)
 81. butterscotch ripple (1)
 82. čokoládovo-pomerančový vír (1)
 83. mandle pistácie (1)
 84. jahoda bílá čokoláda (1)
 85. čokoláda višeň (1)
 86. hrozny (1)
 87. mimořádně mléčná čokoláda (1)
 88. dvojitá čokoláda (1)
 89. coffee ice cream (1)
 90. kokosový krém (1)
 91. čokoláda stévie (1)
 92. čokoláda máta (1)
 93. čokoládová zmrzlina (1)
 94. čokoláda fondán brownie (1)
 95. čokoládový krém (1)
 96. čokoláda kakao (1)
 97. ledová káva (1)
 98. čokoládové brownie (1)
 99. cereal milk (1)
 100. karamelový fondán (1)
 101. karamelové latté (1)
 102. karamel (1)
 103. cappuccino (1)
 104. caffe latte (1)
 105. borůvky (1)
 106. černý rybíz (1)
 107. sušenka (1)
 108. lískový ořech čokoláda (1)
 109. kiwi banán (1)
 110. jahoda stévie (1)
 111. arašídové máslo (1)
 112. jahodová limonáda (1)
 113. jahoda banán (1)
 114. snickerdoodle (1)
 115. sladká čokoláda (1)
 116. červený pomeranč (1)
 117. ananas kokos (1)
 118. ananas (1)
 119. piña colada (1)
 120. arašídové máslo s čokoládou (1)
 121. peanut butter cereal milk (1)
 122. broskev ledový čaj (1)
 123. latte macchiato (1)
 124. broskev (1)
 125. passion fruit & mango (1)
 126. originál (1)
 127. mix bobulovitého ovoce (1)
 128. millionaire's shortbread (1)
 129. bílá čokoláda (1)
 130. mango vanilka (1)
 131. mango pomeranč (1)
 132. mango marakuja (1)
 133. citrón limetka (1)
 134. citrónový cheesecake (1)
 135. cocoa brownies (1)
Balení (g)
 1. 1000 g (30)
 2. 2000 g (14)
 3. 500 g (11)
 4. 400 g (6)
 5. 875 g (5)
 6. 1800 g (5)
 7. 30 g (5)
 8. 2270 g (4)
 9. 600 g (4)
 10. 2200 g (4)
 11. 700 g (3)
 12. 900 g (3)
 13. 2250 g (2)
 14. 910 g (2)
 15. 200 g (2)
 16. 3000 g (2)
 17. 400 x 30g (2)
 18. 4540 g (2)
 19. 1810 g (2)
 20. 750 g (2)
 21. 2500 g (2)
 22. 918 g (1)
 23. 816 g (1)
 24. 2400 g (1)
 25. 650 g (1)
 26. 50 x 30 g (1)
 27. 200 x 30 g (1)
 28. 24 x 30 g (1)
 29. 450 g (1)
 30. 908 g (1)
 31. 907 g (1)
 32. 680 g (1)
 33. 1200 g (1)
 34. 420 g (1)
 35. 360 g (1)
 36. 240 g (1)
 37. 1814 g (1)
 38. 1600 g (1)
 39. 1590 g (1)
 40. 150 g (1)
 41. 896 g (1)
Balení (ml)
 1. 20 x 60 ml (1)
 2. 60 ml (1)
Tablety
 1. 60 tab. (1)
Available for SDD
 1. No (1)
Kapsle
 1. 120 kaps. (1)
Forma
 1. prášková (102)
 2. kapslová (2)
 3. tekutá (1)
 4. potravina (1)
Směs
 1. směs (83)
 2. čirý (23)
Metoda zpracování bílkovin
 1. různá zpracování (36)
 2. koncentrát (16)
 3. izolát (12)
 4. hydrolyzát (7)
Zdroj bílkovin
 1. syrovátka (35)
 2. vícesložkový (18)
 3. kasein (6)
 4. hovězí (3)
 5. hrách (3)
 6. rýže (3)
 7. konopná semínka (2)
 8. sója (2)
 9. vejce (1)
štítky produktů
 1. Vegan (25)
 2. BIO (13)
 3. New (4)
 4. Gift (2)
 5. Discount 30% (2)
 6. Great Deal (1)
 7. Discount 20% (1)
 8. SK GREAT DEAL (1)
 9. CZ GREAT DEAL (1)
 10. HR GREAT DEAL (1)
 11. SI GREAT DEAL (1)
 12. PL GREAT DEAL (1)
 13. IT GREAT DEAL (1)
Cena
Filtrovat podle
Vegetariánský (82)
Veganský (25)
Bezlepkový (73)
Bez laktózy (34)
BIO (13)
Bez GMO (72)
Bez umělých sladidel (26)
Bez plastových obalů (106)
Bez aspartamu (102)
 1. Protein Just Whey - GymBeam
  Protein Just Whey - GymBeam
  93%
  93 % (915)
  619 Kč
 2. Protein True Whey - GymBeam
  Protein True Whey - GymBeam
  90%
  90 % (1920)
  519 Kč
 3. Protein 100% Whey Gold Standard - Optimum Nutrition
  Protein 100% Whey Gold Standard - Optimum Nutrition
  92%
  92 % (646)
  499 Kč
 4. Protein Yum Yum Whey 1000 g - BeastPink
  Protein Yum Yum Whey 1000 g - BeastPink
  93%
  93 % (485)
  589 Kč
 5. Hydrolyzovaný kolagén RunCollg GymBeam 500 g unflavored
  Hydrolyzovaný kolagen RunCollg - GymBeam
  97%
  97 % (287)
  329 Kč
 6. Whey Protein 80 - The Protein Works
  Whey Protein 80 - The Protein Works
  90%
  90 % (86)
  499 Kč
 7. Colla Pink - BeastPink
  Colla Pink - BeastPink
  93%
  93 % (521)
  269 Kč
 8. Protein Pure IsoWhey - GymBeam
  Protein Pure IsoWhey - GymBeam
  90%
  90 % (333)
  849 Kč
 9. Hovězí protein Anabolic Monster Beef - Amix
  Hovězí protein Anabolic Monster Beef - Amix
  84%
  84 % (82)
  729 Kč
 10. Protein HydroFue - GymBeam
  Protein HydroFue - GymBeam
  92%
  92 % (22)
  1099  Kč
 11. Whey Protein - Bodylab24
  Whey Protein - Bodylab24
  87%
  87 % (54)
  879 Kč
 12. ENJOY Protein Isolate - GymBeam
  ENJOY Protein Isolate - GymBeam
  68%
  68 % (10)
  1049  Kč
 13. Micelární kasein 1000 g - GymBeam
  Micelární kasein 1000 g - GymBeam
  81%
  81 % (145)
  519 Kč
 14. Vegan Protein Extreme - The Protein Works
  Vegan Protein Extreme - The Protein Works
  84%
  84 % (49)
  379 Kč
 15. Diet Whey - Applied Nutrition
  Diet Whey - Applied Nutrition
  100%
  100 % (14)
  829 Kč
 16. Protein FueNight - GymBeam
  Protein FueNight - GymBeam
  100%
  100 % (1)
  1149  Kč
 17. Protein Quattro Pro - Megabol
  Protein Quattro Pro - Megabol
  71%
  71 % (132)
  379 Kč
 18. Protein FueSix - GymBeam
  Protein FueSix - GymBeam
  72%
  72 % (49)
  1149  Kč
 19. Sójový izolát 1000 g - GymBeam
  Sójový izolát 1000 g - GymBeam
  86%
  86 % (227)
  299 Kč
 20. Beef Protein - GymBeam
  Hovězí (Beef) Protein - GymBeam
  72%
  72 % (181)
  419 Kč
 21. Protein Vegan Blend - GymBeam
  Protein Vegan Blend - GymBeam
  71%
  71 % (153)
  459 Kč
 22. Collagen + Vitamin C - OstroVit
  Kolagen + Vitamín C - OstroVit
  93%
  93 % (51)
  239 Kč
 23. Marine Beauty - BeastPink
  Marine Beauty - BeastPink
  95%
  95 % (46)
  299 Kč
 24. Protein Clear Whey IsoFue - GymBeam
  Protein Clear Whey IsoFue - GymBeam
  86%
  86 % (7)
  899 Kč
 25. Egg Albumin - GymBeam
  Egg Albumin - GymBeam
  82%
  82 % (80)
  899 Kč
 26. Diet Vegan Protein - The Protein Works
  Diet Vegan protein - The Protein Works
  88%
  88 % (43)
  319 Kč
 27. Protein Syntha 6 2300 g - BSN
  Protein Syntha 6 - BSN
  93%
  93 % (74)
  1499  Kč
 28. Anabolic Masster 2200 g - Amix
  Anabolic Masster 2200 g - Amix
  85%
  85 % (24)
  1299  Kč
 29. Slim Queen Shake - GYMQUEEN
  Slim Queen Shake - GYMQUEEN
  85%
  85 % (22)
  709 Kč
 30. Whey Protein 360 ® - The Protein Works
  Whey Protein 360 ® - The Protein Works
  71%
  71 % (8)
  499 Kč

Položky 1-30 z celkového počtu 106