Proteiny

Proteiny jsou koncentrované zdroje bílkovin, které vám mohou snadno pomoci s doplněním této důležité makroživiny. Každý člověk by měl totiž v závislosti na své fyzické aktivitě přijmout každý den asi 1,2–2 g bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti. Protein je tak skvělou cestou, jak si příjem bílkovin zjednodušit. Perfektní službu vám může udělat v případech, kdy nejste sami schopni přijmout dostatek bílkovin formou pestré stravy. Je tak ideální po cvičení ve formě nápoje jako rychlý snack, který pomůže s regenerací tréninkem poškozených svalů a jejich růstem či zesílením. Stejně tak ho můžete přidat i do svých pokrmů a vytvořit tak komplexní dobroty, které doplní bílkoviny a zasytí.

 Zobrazit více

Proč jsou proteiny důležité a co všechno dokážou?

 1. Zrychlit metabolismus – bílkoviny mají ze všech makroživin nejvyšší termický efekt. To znamená, že naše tělo spotřebuje na jejich spálení nejvíce energie. Tím dochází k tzv. zrychlení metabolismu. 
 2. Pomoci s hubnutím – bílkoviny nám pomáhají s udržením svalové hmoty. Svaly pak ve srovnání s tukovou tkání spotřebovávají více energie, a tím nám pomáhají zhubnout. 
 3. Zefektivnit růst svalů – vzhledem k tomu, že bílkoviny jsou základním stavebním kamenem svalů, pomůže nám jejich příjem s budováním další svalové hmoty. 
 4. Zlepšit regeneraci – díky bílkovinám dokáže tělo efektivně opravit tréninkem poškozená svalová vlákna. 
 5. Snížit hlad a chutě na jídlo – sytící schopnost bílkovin nám zajistí, že po jejich konzumaci nebudeme mít tak rychle hlad a dost možná nás přejde i chuť na sladké. 
 6. Podpořit zdraví kostí – jednou ze schopností bílkovin je udržení zdravých kostí. Proto je tato makroživina velmi důležitá nejen pro lidi žijící aktivně.

Z čeho se proteiny vyrábí?

Proteiny se většinou vyrábí z běžně dostupných potravin, které jsou bohaté na bílkoviny. Nejčastěji se jedná o mléko, ze kterého se dělá populární syrovátkový protein. Nemusíte proto mít strach, že by se jednalo o nějaké steroidy nebo zakázané látky. Konkrétní potraviny použité pro výrobu proteinu se liší podle toho, o jaký typ se jedná a pro koho je určený. Obecně se však nejčastěji setkáváme s dělením proteinů na živočišné a rostlinné.  

Živočišné proteiny

Z této kategorie jsou nejpopulárnější proteiny, které se vyrábí z mléka. Tyto proteiny nesou název syrovátkové a najdete je pod označením „whey”. Stejně tak se ovšem můžeme setkat i s proteiny vyrobenými například z hovězí bílkoviny či vajec (vaječný albumin). 

1. Syrovátkové proteiny

Jedná se o proteiny vyrobené z mléka. Pro výrobu 1 kg proteinu je potřeba více než 100 l mléka. To prochází pasterizací, po které se díky přidaným enzymům oddělí syrovátka od kaseinu. Ta se pak dále šetrně zpracovává, až vznikne finální syrovátkový protein. Pro něj platí, že má příznivé aminokyselinové spektrum. V praxi to znamená, že obsahuje všechny klíčové aminokyseliny v příznivém poměru.

V souvislosti s tímto typem proteinu se můžeme často setkat také s označením 100% WHEY. Tím se pyšní proteinové nápoje, které obsahují pouze syrovátkovou bílkovinu. Žádný jiný zdroj bílkovin v nich tak nenajdeme.  

Jak se dělí syrovátkové proteiny?

 • Syrovátkový koncentrát (WPC – Whey Protein Concentrate) nejpopulárnější druh proteinu vzhledem k poměru cena / výkon. Zpravidla obsahuje 70–80 % bílkovin, které jsou poměrně rychle vstřebatelné. 
 • Syrovátkový izolát (WPI - Whey Protein Isolate)  protein, který se získává filtrací ze syrovátkového koncentrátu. Je proto o něco málo „čistší” a pyšní se i vyšším obsahem bílkovin. Konkrétně mohou zaujímat více než 80% podíl. Naopak v něm najdeme méně cukru a tuku. Je tak ideální pro náročné sportovce, kteří chtějí dobře vstřebatelný protein s co nejvyšším obsahem bílkovin, nebo lidi, kteří mají problém s trávením laktózy. 
 • Syrovátkový hydrolyzát (WPH - Whey Protein Hydrolysate) – vyrábí se procesem hydrolýzy ze syrovátkového koncentrátu nebo izolátu. Během něj se protein štěpí na kratší peptidy, které jsou pro tělo ještě rychleji vstřebatelné. Tím vzniká perfektně využitelný protein. Na těchto proteinech můžete najít také označení DH (Degree of Hydrolysis), které souvisí s procesem štěpení. Čím je číslo vyšší, tím více je protein naštěpený. Nejčastěji se můžeme setkat se stupněm hydrolýzy 32 (DH 32). Tyto proteiny mohou mít lehce nahořklou chuť, která nemusí každému vyhovovat. 

2. Micelární kasein

Micelární kasein se získává filtračními postupy z kravského mléka. Obsahuje obvykle 70–80 % bílkovin, které se vstřebávají postupně. Díky tomu, že se tráví pomaleji, patří mezi noční proteiny. Je ideální pro sportovce, kteří chtějí i během noci udržovat zvýšenou tvorbu svalových bílkovin.

3. Hovězí protein

Hovězí protein je dalším z proteinů, které mohou používat i lidé s intolerancí laktózy. Je však specifický tím, že zpravidla obsahuje především protein pojivových tkání. Je tak méně vhodný pro stimulaci růstu svalů, naopak je populární u lidí, kteří chtějí podpořit zdraví kloubů, vlasů, nehtů a pokožky. 

4. Vaječný protein (vaječný albumin)

Vaječný protein je sypký proteinový prášek vyrobený z vajec a zpravidla obsahuje 60–80 % vysoce kvalitních bílkovin. Má příznivé aminokyselinové spektrum a poměrně pomalu se vstřebává, což může být v určitých situacích bráno jako výhoda. Opět je vhodný pro lidi, kteří mají problém s trávením laktózy. 

5. Vícesložkový protein

Vícesložkový protein je složený z více zdrojů bílkovin, díky čemuž vzniká protein s lepšími výslednými vlastnostmi. Typicky obsahuje kombinaci rychle a pomaleji vstřebatelných bílkovin. To je ideální v případě, že chcete zajistit jejich postupné uvolňování v organismu.         

Rostlinné proteiny

Rostlinné proteiny se nejčastěji vyrábí z rostlinných zdrojů bohatých na bílkoviny, konkrétně jde například o sóju a další luštěniny či konopná semínka. Díky tomu jsou skvělou alternativou pro vegetariány i vegany. Vzhledem k tomu, že se jedná zpravidla o zdroje přirozeně bezlepkové a bezlaktózové, jsou vhodné i pro lidi, kteří mají s trávením těchto složek problém. Je však vždy potřeba pročíst si složení a ujistit se, že vám bude protein po této stránce vyhovovat. 

1. Sójový protein

Sójový protein se svým aminokyselinovým spektrem nejvíce podobá kvalitnímu syrovátkovému proteinu. Vyrábí se z vloček, které se získají ze sójových bobů. Výsledná směs má pak přibližně 65–70 % bílkovin. Nejprve dochází k vytvoření sójového koncentrátu, ze kterého se pak dalšími procesy vytváří sójový izolát. Ten může mít i více než 85% obsah bílkovin. 

2. Rýžový protein

Rýžový protein se vyrábí z namletých rýžových zrn, ze kterých se pomocí enzymů oddělují bílkoviny. Ve srovnání se syrovátkovým proteinem má tento typ znatelně nižší množství bílkovin, zpravidla 50–78 %. Stejně tak není ideální ani jeho aminokyselinové spektrum. To se dá ovšem snadno vylepšit, a to kombinací třeba s hrachovým proteinem.

3. Konopný protein

Konopný protein se vyrábí z lisovaných a mletých konopných semínek. Výsledný protein má pak běžně přibližně 50% obsah bílkovin. Opět nemá nejpříznivější aminokyselinové spektrum, což se dá napravit například kombinací s hrachovým proteinem.

4. Hrachový protein

Hrachový protein je poměrně dobrou alternativou k syrovátkovým proteinům, neboť obsahuje vyšší množství leucinu. Právě ten je aminokyselinou s nejvyšším anabolickým potenciálem. Abyste dosáhli ještě příznivějšího aminokyselinového spektra, je ideální kombinovat ho například s rýžovým proteinem. Hrachový protein vyniká vyšším obsahem vlákniny, což může být ideální v případě, že chcete, aby vás protein lépe zasytil. 

5. Vícesložkový protein

Vícesložkové proteiny jsou mezi těmi z rostlinné říše tou nejlepší možnou volbou. Kombinují v sobě totiž více zdrojů bílkovin, čímž se snižuje jejich nedostatek v podobě limitní (nedostatečně zastoupené) aminokyseliny. Snadno tak získáte funkční rostlinný protein s ideálním složením a příznivějším aminokyselinovým spektrem. 

Chcete se dozvědět více informací o rostlinných zdrojích bílkovin? Pak by vám neměl ujít náš článek Jaké zdroje rostlinných bílkovin jsou nejlepší a proč je zařadit do svého jídelníčku?        

Jaká je ideální dávka proteinu?

Optimální dávka proteinu se bude lišit v závislosti na mnoha faktorech, jako je například vaše stavba a složení těla, celkový výdej energie, fyzické zatížení a podobně. Obecně však můžeme za optimální univerzální dávku považovat 20–⁠40 g bílkovin. Do tohoto rozmezí spadá i jedna odměrka proteinu, která má typicky kolem 30 g. U rostlinných proteinů můžete klidně přidat ještě pár gramů navíc. Je to z toho důvodu, že mají obecně nižší podíl bílkovin a jsou hůře stravitelné. 

Jak a kdy použít protein?

 • jako součást různých pokrmů, které obohatí o bílkoviny
 • při přípravě sladkých dezertů bohatých na bílkoviny
 • samostatně jako nápoj po cvičení pro podporu regenerace a obnovu tréninkem poškozených svalových vláken
 • samostatně jako snack v případě, že vás přepadne hlad a nemáte čas chystat si jídlo
 • když potřebujete snadno zvýšit příjem bílkovin

Pro koho je protein vhodný

 • Osoby, které chtějí zvýšit příjem bílkovin.
 • Sportovce, kteří chtějí podpořit růst svalů.
 • Kuchařky a kuchaře, kteří chtějí pokrmy obohatit o bílkoviny a vytvářet lahodné fitness recepty.
 • Lidi, kteří chtějí zhubnout a hledají potraviny, které je zasytí a pomohou zahnat chutě. 
 • Všechny, kteří chtějí zpestřit svůj jídelníček a obohatit ho o nové chutě. 

Chcete se o proteinech a jejich správném výběru dozvědět více? Pak by vám neměl ujít náš článek Jak si vybrat správný protein na hubnutí nebo růst svalů?

 zobrazit méně

Položky 1-30 z celkového počtu 99

Stránka
Na stranu
Nastavit vzestupně
Kategorie
Značka
 1. GymBeam (20)
 2. The Protein Works (10)
 3. Amix (6)
 4. Optimum Nutrition (6)
 5. Mars (6)
 6. VanaVita (6)
 7. OstroVit (4)
 8. Applied Nutrition (4)
 9. Reflex Nutrition (4)
 10. Bodylab24 (2)
 11. Purasana (2)
 12. Nutrend (2)
 13. PVL (2)
 14. BeastPink (2)
 15. Mammut Nutrition (2)
 16. Megabol (2)
 17. ProSupps (2)
 18. Diet Food (2)
 19. All Stars (2)
 20. ActivLab (2)
 21. BSN (2)
 22. Stacker2 (1)
 23. Weider (1)
 24. Ghost (1)
 25. NOW Foods (1)
 26. SENS (1)
 27. MuscleTech (1)
 28. PURYA (1)
 29. Go On Nutrition (1)
 30. Universal Nutrition (1)
Příchuť
 1. čokoláda (44)
 2. vanilka (37)
 3. jahoda (29)
 4. bez příchuti (18)
 5. cookies & krém (15)
 6. banán (15)
 7. vanilková zmrzlina (9)
 8. vanilkový krém (8)
 9. čokoládové hedvábí (7)
 10. slaný karamel (6)
 11. čokoláda lískový oříšek (5)
 12. lesní ovoce (4)
 13. bílá čokoláda kokos (4)
 14. čokoláda kokos (4)
 15. jahodový krém (4)
 16. slaný karamel (3)
 17. banánový milkshake (3)
 18. čokoládový milkshake (3)
 19. bílá čokoláda malina (3)
 20. jahodový milkshake (3)
 21. kokos (3)
 22. jahoda & smetana (2)
 23. jahoda banán (2)
 24. vanilka stévie (2)
 25. mléčná čokoláda (2)
 26. tyčinka mars (2)
 27. francouzský vanilkový krém (2)
 28. lahodná jahoda (2)
 29. trojitá čokoláda (2)
 30. dvojitá bohatá čokoláda (2)
 31. belgická choca moca (2)
 32. čokoládová sušenka (2)
 33. banánový krém (2)
 34. banán jahoda (2)
 35. slaný karamel bandit (2)
 36. borůvkový jogurt (2)
 37. strawberry splash (2)
 38. čokoláda & bobule (2)
 39. vanilkový dort (2)
 40. čokoláda arašidové máslo (2)
 41. vanilkový lusk (1)
 42. čokoládové bonbóny (1)
 43. Strawberry Cheesecake Chocolate Chip (1)
 44. vanilka třešeň (1)
 45. vanilka kokos (1)
 46. fruity cereal milk (1)
 47. cocoa brownies (1)
 48. vanilkový cheesecake (1)
 49. vanilka limetka (1)
 50. choco bueno (1)
 51. čokoládový dezert (1)
 52. butterscotch ripple (1)
 53. čokoládově karamelová sušenka (1)
 54. vodní meloun (1)
 55. bílá čokoláda (1)
 56. vanilla fudge (1)
 57. kakako & karamel (1)
 58. lesní ovoce (1)
 59. jogurt třešeň (1)
 60. jahodová malina (1)
 61. sušenka (1)
 62. banánový koktejl (1)
 63. čokoládovo-mátové brownie (1)
 64. tiramisu (1)
 65. mandle pistácie (1)
 66. malinový jogurt (1)
 67. jahoda bílá čokoláda (1)
 68. čokoláda fondán brownie (1)
 69. coffee ice cream (1)
 70. skořicová kaše (1)
 71. exkluzivní čokoláda (1)
 72. čokoláda stévie (1)
 73. čokoláda oříšky (1)
 74. čokoláda máta (1)
 75. čokoládová zmrzlina (1)
 76. čokoládový krém (1)
 77. krémová vanilka (1)
 78. čokoláda višeň (1)
 79. čokoláda karamel (1)
 80. cereal milk (1)
 81. karamelový fondán (1)
 82. karamel (1)
 83. cappuccino (1)
 84. caffe latte (1)
 85. modrá malina (1)
 86. kola (1)
 87. dvojitá čokoláda (1)
 88. jahoda stévie (1)
 89. peanut butter cereal milk (1)
 90. čokoláda arašídy (1)
 91. snickerdoodle (1)
 92. malinovo-jogurtové smoothie (1)
 93. malinový tvaroh (1)
 94. malina (1)
 95. pistácie (1)
 96. dokonalá čokoláda (1)
 97. arašídové máslo (1)
 98. mimořádně mléčná čokoláda (1)
 99. přírodní (1)
 100. mix bobulovitého ovoce (1)
 101. millionaire's shortbread (1)
 102. bílá čokoláda (1)
 103. citrónový tvaroh (1)
 104. citrón limetka (1)
 105. lískový ořech (1)
 106. zelené jablko (1)
 107. atomic apple (1)
Balení (g)
 1. 1000 g (28)
 2. 2000 g (15)
 3. 500 g (12)
 4. 1800 g (7)
 5. 900 g (5)
 6. 875 g (5)
 7. 30 g (5)
 8. 600 g (4)
 9. 2200 g (4)
 10. 2270 g (4)
 11. 400 x 30g (3)
 12. 750 g (3)
 13. 2500 g (3)
 14. 1810 g (3)
 15. 700 g (2)
 16. 910 g (2)
 17. 4540 g (2)
 18. 400 g (2)
 19. 3000 g (2)
 20. 907 g (2)
 21. 455 g (1)
 22. 816 g (1)
 23. 2400 g (1)
 24. 200 x 30 g (1)
 25. 24 x 30 g (1)
 26. 896 g (1)
 27. 908 g (1)
 28. 480 g (1)
 29. 1590 g (1)
 30. 891 g (1)
 31. 680 g (1)
 32. 1600 g (1)
 33. 550 g (1)
 34. 1200 g (1)
 35. 450 g (1)
 36. 2300 g (1)
 37. 2250 g (1)
 38. 150 g (1)
 39. 200 g (1)
 40. 1814 g (1)
 41. 405 g (1)
Barva
 1. shadow (10)
 2. violet (9)
 3. ivory (3)
 4. olivine (1)
Forma
 1. prášková (97)
 2. potravina (1)
Směs
 1. směs (78)
 2. čirý (19)
Metoda zpracování bílkovin
 1. různá zpracování (34)
 2. koncentrát (17)
 3. izolát (12)
 4. hydrolyzát (7)
Zdroj bílkovin
 1. syrovátka (36)
 2. vícesložkový (17)
 3. kasein (6)
 4. hovězí (3)
 5. hrách (3)
 6. konopná semínka (2)
 7. rýže (2)
 8. sója (2)
 9. vejce (1)
Právní kategorie produktu
štítky produktů
 1. Vegan (22)
 2. BIO (10)
 3. Great Deal (2)
 4. Best Seller (1)
 5. New (1)
 6. 21% (1)
Cena
Filtrovat podle
Vegetariánský (79)
Veganský (23)
Bezlepkový (68)
Bez laktózy (26)
BIO (11)
Bez GMO (68)
Bez umělých sladidel (22)
Bez plastových obalů (99)
Bez aspartamu (93)
 1. Just Whey - GymBeam
  Just Whey - GymBeam
  93%
  93 % (1626)
  Od 569 Kč
 2. True Whey - GymBeam
  True Whey - GymBeam
  89%
  89 % (2421)
  Od 499 Kč
 3. Proteín 100% Whey Gold Standard - Optimum Nutrition
  100% Whey Gold Standard - Optimum Nutrition
  92%
  92 % (779)
  Od 399 Kč
 4. Anabolic Whey - GymBeam
  Anabolic Whey - GymBeam
  93%
  93 % (425)
  Od 349 Kč
 5. Yum Yum Whey - BeastPink
  Yum Yum Whey - BeastPink + dárky
  91%
  91 % (771)
  529 Kč
 6. Pure IsoWhey - GymBeam
  Pure IsoWhey - GymBeam
  88%
  88 % (381)
  Od 629 Kč
 7. True Whey ProDigest - GymBeam 2000 g - chocolate
  True Whey ProDigest - GymBeam
  80%
  80 % (8)
  Od 649 Kč
 8. Anabolic Monster Beef - Amix
  Anabolic Monster Beef - Amix
  86%
  86 % (118)
  Od 669 Kč
 9. Whey Protein 80 - The Protein Works
  Whey Protein 80 - The Protein Works
  89%
  89 % (110)
  Od 439 Kč
 10. ENJOY Protein Isolate - GymBeam
  ENJOY Protein Isolate - GymBeam
  67%
  67 % (20)
  919 Kč
 11. Protein HydroFue - GymBeam
  HydroFue - GymBeam
  90%
  90 % (46)
  1449  Kč
 12. Micelární kasein 1000 g - GymBeam
  Micelární kasein - GymBeam
  81%
  81 % (164)
  519 Kč
 13. Vegan Protein Extreme - The Protein Works
  Vegan Protein Extreme - The Protein Works
  84%
  84 % (79)
  Od 379 Kč
 14. Beef Protein - GymBeam
  Hovězí (Beef) Protein - GymBeam
  70%
  70 % (279)
  419 Kč
 15. FueSix - GymBeam
  FueSix - GymBeam
  77%
  77 % (64)
  919 Kč
 16. Protein Mutant Whey - PVL
  Mutant Whey - PVL
  88%
  88 % (227)
  Od 459 Kč
 17. Diet Whey - Applied Nutrition
  Diet Whey - Applied Nutrition
  88%
  88 % (36)
  Od 779 Kč
 18. Clear Whey IsoFue - GymBeam
  Clear Whey IsoFue - GymBeam
  76%
  76 % (38)
  889 Kč
 19. FueNight - GymBeam
  FueNight - GymBeam
  77%
  77 % (14)
  1149  Kč
 20. Complete Diet Protein - Reflex Nutrition
  Complete Diet Protein - Reflex Nutrition
  97%
  97 % (15)
  399 Kč
 21. Protein Syntha 6 2300 g - BSN
  Syntha 6 - BSN
  94%
  94 % (78)
  1499  Kč
 22. Vegan Blend - GymBeam
  Vegan Blend - GymBeam
  71%
  71 % (197)
  459 Kč
 23. Sójový izolát 1000 g - GymBeam
  Sojový izolát - GymBeam
  82%
  82 % (340)
  299 Kč
 24. Plant-based Protein - Reflex Nutrition
  Plant-based Protein - Reflex Nutrition
  100%
  100 % (17)
  549 Kč
 25. 100% Casein - Optimum Nutrition
  100% Casein - Optimum Nutrition
  91%
  91 % (26)
  Od 1099  Kč
 26. Critical Whey - Applied Nutrition
  Critical Whey - Applied Nutrition
  97%
  97 % (15)
  1299  Kč
 27. Platinum Hydrowhey - Optimum Nutrition
  Platinum Hydrowhey - Optimum Nutrition
  90%
  90 % (22)
  2249  Kč
 28. Snickers Hi Protein Whey Powder - Mars
  Snickers Hi Protein Whey Powder - Mars
  81%
  81 % (25)
  649 Kč
 29. Diet Vegan Protein - The Protein Works
  Diet Vegan protein - The Protein Works
  83%
  83 % (88)
  Od 319 Kč
 30. Anabolic Masster 2200 g - Amix
  Anabolic Masster - Amix
  85%
  85 % (29)
  1299  Kč

Položky 1-30 z celkového počtu 99