Your company account is blocked and you cannot place orders. If you have questions, please contact your company administrator.

Ostatní vitamíny

Ostatní vitamíny

Ostatní vitamíny

Ostatní vitamíny jsou nezbytné pro správné fungování metabolismu, ale i pro podporu imunitního systému. Nedostatek vitamínů, tedy hypovitaminóza, může způsobit vážné onemocnění a dokonce až smrt. Ani hypervitaminóza, nadměrné množství vitamínů, není pro organismus prospěšná, ale tento stav je téměř nemožný.

Vitamíny můžeme rozdělit na dvě základní skupiny, a to vitamíny rozpustné v tucích - A, D, E, K, u kterých může dojít k výše uvedené hypervitaminóze, protože nejsou vylučovány prostřednictvím moči, a vitamíny rozpustné ve vodě - B, C. U této skupiny je předávkování v podstatě nemožné, protože se z těla vyplavují velmi rychle.

ukázat více

Vitamíny rozpustné ve vodě

Vitamín C

Vitamín C nebo kyselina askorbová je asi nejpopulárnější z vitamínů. Užíváním vitamínu C jako doplňku výživy, tělo přijme takové množství, jaké potřebuje, a zbytek vyloučí prostřednictvím moči.

Vitamín C působí jako silný antioxidant, který snižuje oxidační stres. Podporuje imunitní systém a chrání tělo před infekčními a virovými onemocněními.

Vitamín C podporuje vstřebávání železa, snižuje hladinu cholesterolu a podporuje tvorbu kolagenu. Zajišťuje obnovu dásní, kostí, zubů a krevních cév. Zabraňuje stárnutí buněk a celého organismu. Působí proti křečovým žílám a hemoroidům.

Více užitečných informací o vitamínu C najdete v článku Vitamín C: vše, co o něm musíte vědět, dokud není pozdě

  

Vitamíny skupiny B

Patří sem vitamíny B1-17. Jejich úkolem je posilovat imunitu a snižovat stres. Podporují správné fungování paměti a usnadňují fyzickou aktivitu, ale působí i jako prevence proti ekzémům, akné a aftům.

Nedostatek vitamínů ze skupiny B se může projevit únavou, kožními problémy, trávicími potížemi a nespavostí. Všechny B vitamíny najdeme v B-komplexu, který obsahuje i inositol, cholin a kyselinu listovou.

  

Vitamín B1

Také nazýván thiamin, byl z této skupiny vitamínů objeven jako první. Tělo dokáže najednou pracovat jen s 30 mg tohoto vitamínu, proto je ho potřeba průběžně doplňovat. Čím je však vyšší příjem sacharidů, tím více je potřeba přijímat vitamín B1, protože přeměňuje sacharidy na energii. Jeho nedostatek může způsobit onemocnění nervového systému nazývané beri-beri.

B1 je silný antioxidant důležitý pro správnou funkci srdce. Zlepšuje paměť, myšlení i pozornost. Podporuje činnost nervové soustavy, trávení a zlepšuje kvalitu spánku.

   

Vitamín B2

Vitamín B2, také znám pod názvem riboflavin, je považován za vitamín růstu. Ovlivňuje metabolismus energie a železa, přispívá k udržení dobrého zraku, podporuje tvorbu hormonu štítné žlázy. Zvyšuje výkonnost, podporuje zdravou kůži, vlasy i nehty. Pomáhá při léčbě problémů ústní sliznice a působí jako prevence šedého zákalu. Jeho nedostatek u člověka způsobuje zvýšenou náchylnost k anémii.

  

Vitamín B3

Vitamín B3, také nazýván niacin či kyselina nikotinová, je nejstabilnější ze skupiny B vitamínů. Podporuje růst a látkovou výměnu, snižuje cholesterol i krevní tlak. Využití má i v kosmetickém průmyslu, protože udržuje zdravou kůži a pomáhá při léčbě akné. Vitamín B3 je nápomocný i při léčbě zánětů žil a při hojení ran.

  

Vitamín B6

Je znám také jako pyridoxin a jeho množství v organismu ovlivňuje užívání antikoncepčních tablet, pití alkoholu i kouření. Pomáhá chránit buňky před genetickou mutací a podílí se na metabolismu aminokyselin.

Vitamín B6 podporuje tvorbu červených krvinek, kyseliny žlučové, nukleových kyselin i protilátek. Posiluje imunitní systém, potlačuje svalové křeče, podporuje tvorbu a obnovu svalů. Působí také jako prevence proti ledvinovým kamenům a před revmatickými nemocemi. Pomáhá zrychlovat metabolismus.

  

Vitamín B9

Vitamín B9 nebo kyselina listová, má velký význam pro těhotné ženy, jejichž plod je v embryonálním stádiu vývoje. Jeho nedostatek může dokonce vyvolat potrat či předčasné narození dítěte.

Vitamín B9 podporuje psychické zdraví člověka i vytváření antisklerotických látek. Působí jako prevence před srdečním infarktem a mozkovou příhodou. Podporuje tvorbu serotoninu a noradrenalinu, působí jako prevence před rakovinou tlustého střeva, konečníku, plic i před srdečním infarktem. Vitamín B9 má vliv i na lepší kvalitu pleti a vlasů a podporuje psychické zdraví člověka.

  

Vitamín B12

Vitamín B12, také znám jako kyanokobalamin, byl sice z vitamínů skupiny B objeven jako poslední, nicméně je nenahraditelný při tvorbě červených krvinek. Také podporuje správné fungování centrální nervové soustavy, psychického zdraví a podmiňuje tvorbu dopaminu, noradrenalinu a serotoninu.

Vitamín B12 zlepšuje paměť a koncentraci, podporuje trávení, působí jako prevence před Alzheimerovou chorobou a roztroušenou sklerózou. Pomáhá při vstřebávání železa a produkci jódu ve štítné žláze.

Při častější konzumaci alkoholu je potřeba dbát na jeho doplňování, protože alkohol zhoršuje vstřebávání tohoto vitamínu.

 

Nejznámější vitamíny rozpustné v tucích


Vitamín D

Vitamín D, znám i jako kalciferol, se vyskytuje jen v několika potravinách, ale získat ho je možné i pobytem na slunci z UV paprsků.

Vitamín D podporuje vstřebávání vápníku a hořčíku v kostech, čímž podporuje jejich pevnost. Pomáhá neutralizovat toxické účinky olova a těžkých kovů, ale i vitamínu A. Je prevencí proti rakovině tlustého střeva, prsu a prostaty. Podporuje také léčbu zánětů kloubů a působí proti osteoporóze.

Více užitečných informací o vitamínu D najdete na našem blogu v článku Vitamín D a vše, co o něm potřebujete vědět. 


Vitamín E

Vitamín E, znám také jako tokoferol, je přírodní antioxidant, který je pro zdraví člověka nezbytný, protože posiluje stěny krevních cév a má příznivý vliv na stabilitu červených krvinek.

Vitamín E chrání buňky před volnými radikály a je schopen zvýšit protilátkovou odpověď těla na očkování. Je vhodný jako podpůrná léčba při onemocněních dýchacích cest, svalového systému, kloubního aparátu, ale i při onemocněních jater či při neurologických onemocněních i onemocněních kůže.

Důležitou vlastností vitamínu E je, že podporuje normální činnost srdce i krevního oběhu a zároveň je i výbornou prevencí proti vzniku chronických onemocnění (např. poruchy imunity). Vitamín E snižuje únavu, příznivě ovlivňuje plodnost a zpomaluje stárnoucí procesy v buňkách.

Nedostatek vitamínu E způsobuje vyšší riziko zlomenin kostí, poškození svalů či zhoršenou imunitu. Příčinou nedostatku vitamínu E v lidském těle mohou být různé genetické poruchy, Crohnova choroba, cystická fibróza či podvýživa.

 

Komplexní vitamíny a multivitamíny

Komplexní vitamíny nebo multivitamíny pomáhají vyplňovat nutriční mezery, které jsou způsobeny nedostatečným přijímáním vitamínů ze stravy buď důsledkem stresu nebo nadměrné fyzické aktivity. Slouží k udržování rovnováhy v těle a posílení imunity. Výhodou multivitamínů je, že obsahují potřebnou a doporučenou denní dávku více vitamínů současně.

Komplexní vitamíny nebo multivitamíny jsou určeny pro obě pohlaví, avšak existují i multivitamíny určené pro konkrétní pohlaví člověka, který je bude užívat. Toto dělení vzniklo proto, že muži a ženy mají rozdílný metabolismus, jejich tělo nezpracovává přijaté látky stejně a důležitý je také fakt, že ženy potřebují jiné množství vitamínů než muži.


Vitamíny pro ženy

Vitamíny pro ženy doplňují potřebnou hladinu vitamínů a minerálů u žen. Obsahují všechny potřebné dávky vitamínových komplexů, které jsou nezbytné pro správné fungování organismu, udržení či zlepšení fyzického vzhledu, zrychlení spalování tuků, a zároveň posílení imunity. Vitamínové komplexy, které jsou navrženy speciálně pro ženy a přizpůsobené jejich potřebám, nejčastěji obsahují vitamíny a minerály, jako vitamín B9, vitamín C, E, beta karoten, vitamín D, K, magnézium, vápník, zinek, železo, jód a omega mastné kyseliny.

Při vybírání vhodných vitamínů pro ženy je potřeba zohlednit i to, v jakém životním stádiu se žena nachází. Žena v menopauze potřebuje doplňovat jiné vitamíny než těhotná žena, které se doporučuje přijímat výše zmíněné vitamíny a minerály, ale zapomínat by neměla ani na vitamín B6 a B12.

 

Vitamíny pro muže

I pro muže existují komplexy na doplnění nutričních mezer a udržování stability organismu. Muži mnohokrát zanedbávají příjem vitamínů a minerálů, kvůli čemuž na ně jednodušeji doléhají civilizační nemoci. Jsou pro ně vhodná jiná množství vitamínů a minerálů než pro ženy, a mnohdy se zaměřují na posílení mužské plodnosti či růst svalové hmoty. Vitamíny pro muže nejčastěji obsahují složky, jako B-komplex, vitamín A, vitamín C, E, D, magnézium, chrom, biotin, cholin, kyselina pantotenová, omega-3 nenasycené mastné kyseliny.

skrýt popis
Možnosti nákupu
Kategorie
Výrobce
Kapsle
Forma
Směs
štítky produktů
Cena
Cena od - do
Filtrovat podle
  • Vegetariánský (3)
  • Veganský (2)
  • Bezlepkový (3)
  • Bez laktózy (3)
  • BIO (3)
  • Bez GMO (3)
  • Bez umělých sladidel (3)
  • Bez plastových obalů (3)
  • Bez aspartamu (3)
 1. Vitamín K2 (menachinon) - GymBeam
  Hodnocení:
  100 % (1)
  Akční cena 229 Kč
 2. Vitamín D3+K2 - GYMQUEEN
  Hodnocení:
  73 % (4)
  Akční cena 419 Kč
 3. Vitamín K-2 100 mcg - NOW Foods
  Hodnocení:
  100 % (2)
  Akční cena 209 Kč

3 položky

Nenašli jste co jste hledali? Napište nám.