Minerály

Minerály je kategorie, ve které se nachází minerální látky nezbytné pro správnou funkci důležitých procesů v těle. Jejich nedostatek se může negativně projevit na našem psychickém i fyzickém zdraví. Ovlivňují totiž kognitivní funkce, nervový systém, imunitu, pohybový aparát či energetický metabolismus. Nízká hladina se může projevovat také únavou, špatnou kvalitou nehtů, vlasů i pleti. Aby vše v těle fungovalo, jak má, je potřeba doplňovat tyto mikroživiny prostřednictvím vyvážené stravy, případně si pomoci výživovými doplňky. 

Pokud se chcete dočíst více informací o minerálních látkách, neměl by vám ujít náš článek Kompletní průvodce minerálními látkami: jaké funkce plní, kolik jich přijímat a jak odhalit nedostatek? .

Minerální látky v těle rozdělujeme na makrominerální a mikrominerální látky.

 • Makrominerální látky jsou specifické tím, že by jejich denní příjem měl být vyšší než 100 mg.
 • Příjem mikrominerálních látek by se měl pohybovat v rozmezí 0–100 mg.

Makrominerální látky

 • Vápník – mezi nejbohatší zdroje vápníku patří především mléčné výrobky, konzervované ryby, ořechy, semena a některé druhy listové zeleniny. Stejně tak ho najdeme v syrovátkových proteinech či koncentrovaných doplňcích. Vápník je nezbytný pro přenos nervových vzruchů, svalovou kontrakci a správné srážení krve. Navíc se podílí na stavbě zubů a kostí. I proto je populární u lidí, kteří se snaží předcházet rozvoji osteoporózy (řídnutí kostí). Mimo to má vliv také na přenos nervových vzruchů, správné fungování trávicích enzymů, srážlivosti krve, svalů a také přispívá ke správné látkové přeměně důležité pro tvorbu energie. Doporučená denní dávka je 800 mg.
 • Fosfor – stejně jako vápník má vliv na udržení zdravých zubů, kostí a správnou látkovou přeměnu důležitou pro tvorbu energie. Kromě toho pomáhá také se správným fungováním buněčných membrán. Mezi potraviny bohaté na fosfor řadíme například kuřecí, krůtí a vepřové maso, mořské plody, mléko či ořechy, obiloviny a některá semena. Doporučená denní dávka je 700 mg.
 • Hořčík – řadí se mezi nejdůležitější minerální prvky. Účastní se totiž více než 300 biochemických reakcí v organismu, které by bez něj nemohly proběhnout. Mezi jeho nejbohatší zdroje patří celozrnné obiloviny, luštěniny, ořechy a másla z nich, semena, listová zelenina nebo třeba kakao. Na jeho příjem se zaměřují především aktivní sportovci, které trápí časté svalové křeče. Hořčík má totiž vliv na správnou funkci svalů a nervového systému. Stejně jako vápník je totiž důležitý pro přenos nervových vzruchů a svalovou kontrakci. Přispívá ale i ke snížení únavy a vyčerpání, rovnováze elektrolytů, správné funkci psychiky a normální syntéze bílkovin. Navíc je známý tím, že pomáhá s udržením zdravých zubů a kostí. Doporučená denní dávka je 375 mg.
 • Sodík – nachází se snad v každé domácnosti. Koncentrovaným zdrojem je totiž například klasická kuchyňská sůl. Optimální příjem sodíku je důležitý například pro sportovce. Podílí se totiž na hydrataci, a tak může souviset i s výkonem. Společně s draslíkem totiž reguluje vodní rovnováhu organismu. S poklesem jeho hladiny se při sportu mohou objevit známé křeče. I to je důvod, proč zejména vytrvalostní sportovci během výkonu sodík doplňují. S jeho příjmem byste to ovšem neměli přehánět. Nadměrné množství v těle totiž může vést k vysokému krevnímu tlaku a dalším zdravotním problémům. Doporučená denní dávka jsou 2 g.
 • Draslík – kromě koncentrovaných doplňků můžeme draslík přijímat také ze stravy, a to například v ovoci (banány, pomeranče, meruňky), špenátu, brokolici, mléku, luštěninách či bramborách. Společně se sodíkem se řadí mezi minerální látky, které mají vliv na hydrataci těla, což může v konečném důsledku ovlivnit výkon. Mimo to přispívá k udržení normálního krevního tlaku, správné funkci svalů a také nervové soustavy. Doporučená denní dávka je 2 g.
 • Chlor – minerální látka, jejímž zdrojem je chlorid sodný, tedy kuchyňská sůl. Pro chlorid je typická schopnost přispívat ke správnému trávení produkováním kyseliny chlorovodíkové v žaludku. Optimální příjem chloru tak může být klíčový pro lidi, kteří mají trávicí obtíže. Doporučená denní dávka je 800 mg.
 • Síra – do organismu se nejčastěji dostává v potravě bohaté na bílkoviny. Mezi její zdroje tak patří drůbeží maso, mořské plody, luštěniny, mandle, para ořechy, vejce či mléčné výrobky. Síra je součástí dvou esenciálních AMK – cysteinu a methioninu. Je takřka ve všech buňkách v organismu, ve vyšším množství ji najdeme například v kůži, nehtech či vlasech. V těle se podílí na mnoha procesech, a proto je její optimální příjem velmi důležitý. Pro síru není stanovena doporučená denní dávka.

Mikrominerální látky

 • Železo má vliv na kognitivní funkce, správnou tvorbu červených krvinek, přenos kyslíku a optimální fungování imunity. Také pomáhá snížit únavu, vyčerpání a svou roli sehrává i v procesu dělení buněk. Železo najdeme zejména v mase, rybách či listové zelenině. Doporučená denní dávka je 14 mg.
 • Zinek pomáhá s ochranou buněk před oxidačním stresem, udržením zdravé pokožky, nehtů, vlasů, normální hladiny testosteronu v krvi a také přispívá ke správnému fungování imunity. Kromě toho má vliv i na plodnost a reprodukční funkce. Mezi zdroje zinku se řadí například maso, luštěniny a celozrnné výrobky. Doporučená denní dávka je 10 mg.
 • Měď je důležitá pro udržení zdravých pojivových tkání, vlasů, pigmentace pokožky a fungování imunity. Kromě toho pomáhá chránit buňky před oxidačním stresem. Měď se řadí mezi minerální látky, které mají vliv na fungování nervového systému. Najdeme ji zejména v rybách, mořských plodech či ořeších. Doporučená denní dávka je 1 mg.
 • Jód je minerální látka, která má vliv na kognitivní funkce, fungování nervového systému a udržení zdravé pokožky. Navíc přispívá ke správné tvorbě hormonů štítné žlázy a jejímu optimálnímu fungování. Jód se nachází například v mořských plodech a soli obohacené o jód. Doporučená denní dávka je 150 μg.
 • Fluor se v těle vyskytuje z největší části ve formě Konkrétně se nachází v kostech a zubech. Je totiž důležitý právě pro správnou mineralizaci zubů. Fluor najdeme zejména v zubních pastách či pitné vodě. Doporučená denní dávka je 3,5 mg.
 • Chrom má v těle vliv na správnou látkovou přeměnu makronutrientů a také přispívá k udržení normální hladiny glukózy v krvi. Z toho důvodu je populární zejména mezi lidmi, kteří se snaží zhubnout nebo zbavit chutí na sladké. Ty mohou být totiž následkem nestálé hladiny glukózy a jejích častých výkyvů. Chróm najdeme zejména v mase, sýrech a ořeších. Doporučená denní dávka je 40 μg.
 • Kobalt má vliv na správné fungování organismu a je součástí vitamínu B12. Vyskytuje se například v rybách, ořeších či zelené listové zelenině. Doporučená denní dávka je 4,2–8,6 μg
 • Selen přispívá ke správné spermatogenezi, udržení zdravých vlasů, nehtů, optimálnímu fungování imunity, štítné žlázy, a navíc pomáhá chránit buňky před oxidačním stresem. Nachází se zejména v mořských plodech, vejcích, mléku a ořeších či semenech. Doporučená denní dávka je 55 μg.
 • Mangan pomáhá s optimální látkovou přeměnou důležitou pro tvorbu energie a udržením zdravých kostí. Navíc pomáhá chránit buňky před oxidačním stresem a má vliv na normální tvorbu pojivových tkání. Mangan najdeme zejména v rostlinných zdrojích, jako jsou ořechy či luštěniny. Doporučená denní dávka jsou 2 mg.
 • Molybden přispívá k látkové přeměně sirných aminokyselin. Najdeme ho třeba v luštěninách či celozrnných produktech. Doporučená denní dávka je 50 μg.

Jak je z výčtu patrné, každá minerální látka má v organismu svou nezastupitelnou roli. Jejich příjem bychom tedy rozhodně neměli podceňovat. Pokud nedokážete pokrýt potřebnou denní dávku vyváženou stravou, je na místě zařadit suplementaci. Vybrat si můžete mezi jednosložkovým nebo komplexním doplňkem, který obsahuje více minerálních látek, případně i vitamínů.

Zobrazit více

Položky 1-30 z celkového počtu 84

Stránka
Na stranu
Nastavit vzestupně
Kategorie
 • Multiminerál (26)
 • Hořčík (23)
 • Vápník (8)
 • Železo (6)
 • Zinek (7)
 • ZMA a ZMB (8)
 • Ostatní minerály (13)
Výrobce
 1. GymBeam (34)
 2. NOW Foods (16)
 3. OstroVit (10)
 4. Universal Nutrition (5)
 5. ActivLab (4)
 6. Nutrend (3)
 7. Bodylab24 (3)
 8. Purasana (2)
 9. Amix (1)
 10. Optimum Nutrition (1)
 11. VanaVita (1)
 12. BeastPink (1)
 13. PRO!BRANDS (1)
 14. Reflex Nutrition (1)
 15. Redcon1 (1)
Příchuť
 1. bez příchuti (18)
 2. pomeranč (3)
 3. mango marakuja (2)
 4. třešeň a bobule (1)
 5. zelené jablko (1)
 6. citrón (1)
 7. broskev (1)
 8. malina (1)
 9. matcha (1)
 10. aronie (1)
Balení (g)
 1. 250 g (2)
 2. 100 g (1)
 3. 300 g (1)
 4. 312 g (1)
 5. 342 g (1)
 6. 360 g (1)
Balení (ml)
 1. 20 x 60 ml (2)
 2. 60 ml (2)
 3. 237 ml (2)
 4. 10 x 25 ml (1)
Tablety
 1. 120 tab. (9)
 2. 100 tab. (8)
 3. 60 tab. (7)
 4. 90 tab. (6)
 5. 20 tab. (2)
 6. 30 balíčků (1)
 7. 44 balíčků (1)
 8. 150 tab. (1)
 9. 180 tab. (1)
 10. 200 tab. (1)
 11. 240 tab. (1)
 12. 12 x 20 tab (1)
Kapsle
 1. 90 kaps. (15)
 2. 120 kaps. (13)
 3. 60 kaps. (9)
 4. 180 kaps. (3)
 5. 100 kaps. (2)
 6. 250 kaps. (1)
Forma
 1. kapslová (39)
 2. tabletová (31)
 3. prášková (5)
 4. tekutá (5)
 5. šumivá tableta (1)
 6. žvýkací tableta (1)
Směs
 1. směs (50)
 2. čirý (32)
štítky produktů
 1. Vegan (52)
 2. New (4)
 3. BIO (3)
Cena
Filtrovat podle
Vegetariánský (63)
Veganský (52)
Bezlepkový (80)
Bez laktózy (80)
BIO (3)
Bez GMO (67)
Bez umělých sladidel (54)
Bez plastových obalů (3)
Bez aspartamu (84)
 1. Multivitamín Vitality complex - GymBeam
  Multivitamín Vitality complex - GymBeam
  93%
  93 % (280)
  199 Kč
 2. Hořčík chelát (bisglycinát) - GymBeam
  Hořčík chelát (bisglycinát) - GymBeam
  97%
  97 % (59)
  279 Kč
 3. Zinek - GymBeam
  Zinek - GymBeam
  94%
  94 % (79)
  109 Kč
 4. Mutivitamin Men‘s Essentials - GymBeam
  Multivitamín Men‘s Essentials - GymBeam
  95%
  95 % (32)
  319 Kč
 5. Triple Magnesium - GymBeam
  Triple Magnesium - GymBeam
  83%
  83 % (6)
  219 Kč
 6. Multivitamín Vita Pink - BeastPink
  Multivitamín Vita Pink - BeastPink
  98%
  98 % (104)
  369 Kč
 7. Železo 120 kaps - GymBeam
  Železo 120 kaps - GymBeam
  99%
  99 % (41)
  109 Kč
 8. Ginkgo Biloba + Magnesium - GymBeam
  Ginkgo Biloba + Magnézium - GymBeam
  100%
  100 % (10)
  219 Kč
 9. ZMB6 - GymBeam
  ZMB6 - GymBeam
  90%
  90 % (59)
  119 Kč
 10. Animal Pak - Universal Nutrition
  Animal Pak - Universal Nutrition
  97%
  97 % (45)
  959 Kč
 11. Magnesium Bisglycinate - Reflex Nutrition
  Magnézium Bisglycinát - Reflex Nutrition
  80%
  80 % (7)
  229 Kč
 12. Magnesium Shot - GymBeam
  Magnesium Shot - GymBeam
  98%
  98 % (35)
  26 Kč
 13. Vitamin C + zinc - GymBeam
  Vitamín C + zinek - GymBeam
  100%
  100 % (14)
  159 Kč
 14. Magnesium chelate + B6 - GymBeam
  Magnesium chelate + B6 - GymBeam
  96%
  96 % (76)
  54 Kč
 15. Vápnik - GymBeam
  Vápník - GymBeam
  80%
  80 % (3)
  159 Kč
 16. Vitality Complex Drink - GymBeam
  Vitality Complex Drink - GymBeam
  83%
  83 % (49)
  379 Kč
 17. Chromium Picolinate - GymBeam
  Chromium Picolinate - GymBeam
  95%
  95 % (48)
  99 Kč
 18. Magnézium citrát - GymBeam
  Magnézium citrát - GymBeam
  80%
  80 % (57)
  169 Kč
 19. Lipozomální Multivitamín - GymBeam
  Lipozomální Multivitamín - GymBeam
  100%
  100 % (3)
  549 Kč
 20. Iron complex - GymBeam
  Iron complex - GymBeam
  94%
  94 % (18)
  159 Kč
 21. Ca-Zn-Mg GymBeam 60 tab
  Ca-Zn-Mg - GymBeam
  100%
  100 % (23)
  109 Kč
 22. Tribu ZMA 90 tab Amix
  Tribu ZMA 90 tab - Amix
  100%
  100 % (4)
  589 Kč
 23. Electrolyte TABS - GymBeam
  Elektrolyty TABS - GymBeam
  68%
  68 % (5)
  179 Kč
 24. Immunity Support Package - GymBeam
  Immunity Support Package - GymBeam
  100%
  100 % (7)
  1249  Kč
 25. Draslík - GymBeam
  Draslík - GymBeam
  97%
  97 % (21)
  79 Kč
 26. Selen - GymBeam
  Selen - GymBeam
  98%
  98 % (16)
  119 Kč
 27. Vápník + vitamín D3 - GymBeam
  Vápník + vitamín D3 - GymBeam
  60%
  60 % (2)
  189 Kč
 28. Iron chelate - GymBeam
  Železo chelát - GymBeam
  0%
  0% (0)
  159 Kč
 29. Opti-Women - Optimum Nutrition
  Opti-Women - Optimum Nutrition
  87%
  87 % (6)
  379 Kč
 30. Magnesium 400 mg - NOW Foods
  Magnézium 400 mg - NOW Foods
  100%
  100 % (4)
  319 Kč

Položky 1-30 z celkového počtu 84