Minerály

Minerály je kategorie, ve které se nachází minerální látky nezbytné pro správnou funkci důležitých procesů v těle. Jejich nedostatek se může negativně projevit na našem psychickém i fyzickém zdraví. Ovlivňují totiž kognitivní funkce, nervový systém, imunitu, pohybový aparát či energetický metabolismus. Nízká hladina se může projevovat také únavou, špatnou kvalitou nehtů, vlasů i pleti. Aby vše v těle fungovalo, jak má, je potřeba doplňovat tyto mikroživiny prostřednictvím vyvážené stravy, případně si pomoci výživovými doplňky. 

Minerální látky v těle rozdělujeme na makrominerální a mikrominerální látky. 

 • Makrominerální látky jsou specifické tím, že by jejich denní příjem měl být vyšší než 100 mg. 
 • Příjem mikrominerálních látek by se měl pohybovat v rozmezí 0–100 mg. 

       

Makrominerální látky

 • Vápník – mezi nejbohatší zdroje vápníku patří především mléčné výrobky, konzervované ryby, ořechy, semena a některé druhy listové zeleniny. Stejně tak ho najdeme v syrovátkových proteinech či koncentrovaných doplňcích. Vápník je nezbytný pro přenos nervových vzruchů, svalovou kontrakci a správné srážení krve. Navíc se podílí na stavbě zubů a kostí. I proto je populární u lidí, kteří se snaží předcházet rozvoji osteoporózy (řídnutí kostí). Mimo to má vliv také na přenos nervových vzruchů, správné fungování trávicích enzymů, srážlivosti krve, svalů a také přispívá ke správné látkové přeměně důležité pro tvorbu energie. Doporučená denní dávka je 800 mg.
 • Fosfor – stejně jako vápník má vliv na udržení zdravých zubů, kostí a správnou látkovou přeměnu důležitou pro tvorbu energie. Kromě toho pomáhá také se správným fungováním buněčných membrán. Mezi potraviny bohaté na fosfor řadíme například kuřecí, krůtí a vepřové maso, mořské plody, mléko či ořechy, obiloviny a některá semena. Doporučená denní dávka je 700 mg.
 • Hořčík – řadí se mezi nejdůležitější minerální prvky. Účastní se totiž více než 300 biochemických reakcí v organismu, které by bez něj nemohly proběhnout. Mezi jeho nejbohatší zdroje patří celozrnné obiloviny, luštěniny, ořechy a másla z nich, semena, listová zelenina nebo třeba kakao. Na jeho příjem se zaměřují především aktivní sportovci, které trápí časté svalové křeče. Hořčík má totiž vliv na správnou funkci svalů a nervového systému. Stejně jako vápník je totiž důležitý pro přenos nervových vzruchů a svalovou kontrakci. Přispívá ale i ke snížení únavy a vyčerpání, rovnováze elektrolytů, správné funkci psychiky a normální syntéze bílkovin. Navíc je známý tím, že pomáhá s udržením zdravých zubů a kostí. Doporučená denní dávka je 375 mg.
 • Sodík – nachází se snad v každé domácnosti. Koncentrovaným zdrojem je totiž například klasická kuchyňská sůl. Optimální příjem sodíku je důležitý například pro sportovce. Podílí se totiž na hydrataci, a tak může souviset i s výkonem. Společně s draslíkem totiž reguluje vodní rovnováhu organismu. S poklesem jeho hladiny se při sportu mohou objevit známé křeče. I to je důvod, proč zejména vytrvalostní sportovci během výkonu sodík doplňují. S jeho příjmem byste to ovšem neměli přehánět. Nadměrné množství v těle totiž může vést k vysokému krevnímu tlaku a dalším zdravotním problémům. Doporučená denní dávka jsou 2 g.  
 • Draslík – kromě koncentrovaných doplňků můžeme draslík přijímat také ze stravy, a to například v ovoci (banány, pomeranče, meruňky), špenátu, brokolici, mléku, luštěninách či bramborách. Společně se sodíkem se řadí mezi minerální látky, které mají vliv na hydrataci těla, což může v konečném důsledku ovlivnit výkon. Mimo to přispívá k udržení normálního krevního tlaku, správné funkci svalů a také nervové soustavy. Doporučená denní dávka je 2 g.
 • Chlor – minerální látka, jejímž zdrojem je chlorid sodný, tedy kuchyňská sůl. Pro chlorid je typická schopnost přispívat ke správnému trávení produkováním kyseliny chlorovodíkové v žaludku. Optimální příjem chloru tak může být klíčový pro lidi, kteří mají trávicí obtíže. Doporučená denní dávka je 800 mg.
 • Síra – do organismu se nejčastěji dostává v potravě bohaté na bílkoviny. Mezi její zdroje tak patří drůbeží maso, mořské plody, luštěniny, mandle, para ořechy, vejce či mléčné výrobky. Síra je součástí dvou esenciálních AMK – cysteinu a methioninu. Je takřka ve všech buňkách v organismu, ve vyšším množství ji najdeme například v kůži, nehtech či vlasech. V těle se podílí na mnoha procesech, a proto je její optimální příjem velmi důležitý. Pro síru není stanovena doporučená denní dávka.          

        

Mikrominerální látky

 • Železo má vliv na kognitivní funkce, správnou tvorbu červených krvinek, přenos kyslíku a optimální fungování imunity. Také pomáhá snížit únavu, vyčerpání a svou roli sehrává i v procesu dělení buněk. Železo najdeme zejména v mase, rybách či listové zelenině. Doporučená denní dávka je 14 mg.
 • Zinek pomáhá s ochranou buněk před oxidačním stresem, udržením zdravé pokožky, nehtů, vlasů, normální hladiny testosteronu v krvi a také přispívá ke správnému fungování imunity. Kromě toho má vliv i na plodnost a reprodukční funkce. Mezi zdroje zinku se řadí například maso, luštěniny a celozrnné výrobky. Doporučená denní dávka je 10 mg.
 • Měď je důležitá pro udržení zdravých pojivových tkání, vlasů, pigmentace pokožky a fungování imunity. Kromě toho pomáhá chránit buňky před oxidačním stresem. Měď se řadí mezi minerální látky, které mají vliv na fungování nervového systému. Najdeme ji zejména v rybách, mořských plodech či ořeších. Doporučená denní dávka je 1 mg.
 • Jód je minerální látka, která má vliv na kognitivní funkce, fungování nervového systému a udržení zdravé pokožky. Navíc přispívá ke správné tvorbě hormonů štítné žlázy a jejímu optimálnímu fungování. Jód se nachází například v mořských plodech a soli obohacené o jód. Doporučená denní dávka je 150 μg.  
 • Fluor se v těle vyskytuje z největší části ve formě fluoridu. Konkrétně se nachází v kostech a zubech. Je totiž důležitý právě pro správnou mineralizaci zubů. Fluor najdeme zejména v zubních pastách či pitné vodě. Doporučená denní dávka je 3,5 mg.
 • Chrom má v těle vliv na správnou látkovou přeměnu makronutrientů a také přispívá k udržení normální hladiny glukózy v krvi. Z toho důvodu je populární zejména mezi lidmi, kteří se snaží zhubnout nebo zbavit chutí na sladké. Ty mohou být totiž následkem nestálé hladiny glukózy a jejích častých výkyvů. Chróm najdeme zejména v mase, sýrech a ořeších. Doporučená denní dávka je 40 μg.
 • Kobalt má vliv na správné fungování organismu a je součástí vitamínu B12. Vyskytuje se například v rybách, ořeších či zelené listové zelenině. Doporučená denní dávka je 4,2–8,6 μg
 • Selen přispívá ke správné spermatogenezi, udržení zdravých vlasů, nehtů, optimálnímu fungování imunity, štítné žlázy, a navíc pomáhá chránit buňky před oxidačním stresem. Nachází se zejména v mořských plodech, vejcích, mléku a ořeších či semenech. Doporučená denní dávka je 55 μg.
 • Mangan pomáhá s optimální látkovou přeměnou důležitou pro tvorbu energie a udržením zdravých kostí. Navíc pomáhá chránit buňky před oxidačním stresem a má vliv na normální tvorbu pojivových tkání. Mangan najdeme zejména v rostlinných zdrojích, jako jsou ořechy či luštěniny. Doporučená denní dávka jsou 2 mg.
 • Molybden přispívá k látkové přeměně sirných aminokyselin. Najdeme ho třeba v luštěninách či celozrnných produktech. Doporučená denní dávka je 50 μg.

      

Jak je z výčtu patrné, každá minerální látka má v organismu svou nezastupitelnou roli. Jejich příjem bychom tedy rozhodně neměli podceňovat. Pokud nedokážete pokrýt potřebnou denní dávku vyváženou stravou, je na místě zařadit suplementaci. Vybrat si můžete mezi jednosložkovým nebo komplexním doplňkem, který obsahuje více minerálních látek, případně i vitamínů. 

Zobrazit více

Položky 1-30 z celkového počtu 68

Stránka
Na stranu
Nastavit vzestupně
Kategorie
 • Multiminerál (18)
 • Hořčík (16)
 • Vápník (8)
 • Železo (3)
 • Zinek (7)
 • ZMA a ZMB (7)
 • Ostatní minerály (13)
Výrobce
 1. GymBeam (28)
 2. NOW Foods (9)
 3. OstroVit (7)
 4. Universal Nutrition (5)
 5. ActivLab (4)
 6. Nutrend (3)
 7. Bodylab24 (3)
 8. Purasana (2)
 9. Amix (1)
 10. Optimum Nutrition (1)
 11. VanaVita (1)
 12. BeastPink (1)
 13. PRO!BRANDS (1)
 14. Reflex Nutrition (1)
 15. Redcon1 (1)
Available for SDD
 1. Yes (1)
Příchuť
 1. bez příchuti (16)
 2. pomeranč (3)
 3. mango marakuja (2)
 4. třešeň a bobule (1)
 5. zelené jablko (1)
 6. citrón (1)
 7. malina (1)
 8. matcha (1)
 9. aronie (1)
Balení (g)
 1. 250 g (2)
 2. 100 g (1)
 3. 312 g (1)
 4. 342 g (1)
 5. 360 g (1)
Balení (ml)
 1. 20 x 60 ml (2)
 2. 60 ml (2)
 3. 237 ml (2)
 4. 10 x 25 ml (1)
Tablety
 1. 60 tab. (7)
 2. 100 tab. (6)
 3. 120 tab. (5)
 4. 90 tab. (4)
 5. 20 tab. (2)
 6. 30 balíčků (2)
 7. 44 balíčků (1)
 8. 150 tab. (1)
 9. 200 tab. (1)
 10. 240 tab. (1)
Kapsle
 1. 90 kaps. (11)
 2. 120 kaps. (10)
 3. 60 kaps. (6)
 4. 100 kaps. (2)
 5. 180 kaps. (2)
 6. 250 kaps. (1)
Forma
 1. kapslová (29)
 2. tabletová (26)
 3. prášková (5)
 4. tekutá (5)
 5. effervescent tablet (1)
 6. chewable tablet (1)
Směs
 1. směs (42)
 2. čirý (25)
štítky produktů
 1. Vegan (41)
 2. BIO (3)
 3. New (2)
Filtrovat podle
Vegetariánský (51)
Veganský (41)
Bezlepkový (67)
Bez laktózy (65)
BIO (3)
Bez GMO (52)
Bez umělých sladidel (46)
Bez plastových obalů (3)
Bez aspartamu (68)
 1. Chromium Picolinate - GymBeam
  Chromium Picolinate - GymBeam
  94%
  94% (42)
  99Kč
 2. Multivitamín Vitality complex - GymBeam
  Multivitamín Vitality complex - GymBeam
  94%
  94% (213)
  219Kč
 3. Hořčík chelát (bisglycinát) - GymBeam
  Hořčík chelát (bisglycinát) - GymBeam
  99%
  99% (36)
  275Kč
 4. Zinc GymBeam
  Zinek - GymBeam
  91%
  91% (51)
  109Kč
 5. Zinek chelát (bisglycinát) - GymBeam
  Zinek chelát (bisglycinát) - GymBeam
  100%
  100% (19)
  169Kč
 6. Multivitamín Vita Pink - BeastPink
  Multivitamín Vita Pink - BeastPink
  99%
  99% (91)
  319Kč
 7. Lipozomální Multivitamín - GymBeam
  Lipozomální Multivitamín - GymBeam
  100%
  100% (2)
  549Kč
 8. ZMB6 - GymBeam
  ZMB6 - GymBeam
  90%
  90% (53)
  119Kč
 9. Magnesium Bisglycinate - Reflex Nutrition
  Není skladem
  Magnézium Bisglycinát - Reflex Nutrition
  80%
  80% (3)
 10. Mutivitamin Men‘s Essentials - GymBeam
  Multivitamín Men‘s Essentials - GymBeam
  98%
  98% (11)
  319Kč
 11. Železo 120 kaps - GymBeam
  Železo 120 kaps - GymBeam
  99%
  99% (28)
  109Kč
 12. Vitamin C + zinc - GymBeam
  Vitamín C + zinek - GymBeam
  100%
  100% (8)
  159Kč
 13. Magnézium citrát - GymBeam
  Magnézium citrát - GymBeam
  78%
  78% (45)
  164Kč
 14. Animal Pak - Universal Nutrition
  Animal Pak - Universal Nutrition
  97%
  97% (42)
  840Kč
 15. Magnesium chelate + B6 - GymBeam
  Magnesium chelate + B6 - GymBeam
  97%
  97% (60)
  54Kč
 16. Vitality Complex Drink - GymBeam
  Vitality Complex Drink - GymBeam
  83%
  83% (37)
  379Kč
 17. Magnesium Shot - GymBeam
  Magnesium Shot - GymBeam
  99%
  99% (29)
  26Kč
 18. Vápník + vitamín D3 - GymBeam
 19. Marine Mag+ Drink - GymBeam
  Marine Mag+ Drink - GymBeam
  91%
  91% (9)
  319Kč
 20. Draslík - GymBeam
  Draslík - GymBeam
  98%
  98% (18)
  79Kč
 21. Iodine Kelp extract - GymBeam
  Jód extrakt z kelpu - GymBeam
  100%
  100% (4)
  159Kč
 22. Tribu ZMA 90 tab Amix
  Tribu ZMA 90 tab - Amix
  100%
  100% (4)
  583Kč
 23. Selenium - GymBeam
  Selen - GymBeam
  100%
  100% (11)
  119Kč
 24. Vápnik - GymBeam
  Vápník - GymBeam
  0%
  0% (0)
  159Kč
 25. Chewable Vitamin C + Zinc + Ginger extract - GymBeam
  Vitamín C + Zinek + extrakt ze zázvoru, tablety na cucání
  100%
  100% (15)
  179Kč
 26. Electrolyte TABS - GymBeam
 27. Immunity Support Package - GymBeam
  Immunity Support Package - GymBeam
  100%
  100% (6)
  1590 Kč
 28. Opti-Women - Optimum Nutrition
  Opti-Women - Optimum Nutrition
  84%
  84% (5)
  379Kč
 29. ZMA - ActivLab
  ZMA - ActivLab
  95%
  95% (5)
  269Kč
 30. Animal Pak Powder - Universal Nutrition
  Animal Pak Powder - Universal Nutrition
  93%
  93% (13)
  1049 Kč

Položky 1-30 z celkového počtu 68