Oříšková másla

Oříšková másla jako arašídové máslo, kešu nebo mandlové máslo jsou kvalitní nutričně vyvážená másla, vhodná pro sportovce a vyznavače zdravého životního stylu. Jejich výhodou je jejich lahodná chuť, skvělá textura díky rozdrcení oříšků, a navíc jsou i zdravá. Mají vysoký obsah bílkovin, vlákniny, antioxidantů, vitamínů, minerálů, jako vitamín E, hořčík nebo zinek, zdravých tuků a omega-3 mastných kyselin, které snižují cholesterol a krevní tlak.

MÁSLO PODLE DRUHU OŘECHŮ

Oříšková másla se podle druhu oříšků, z nichž jsou vyrobená, dělí na kešu máslo, mandlové máslo, lískové máslo, piniové máslo a specifickým druhem je arašídové máslo. Kromě těchto můžete narazit i na máslo smíšené z více druhů oříšků. I když má většina oříšků téměř stejné vlastnosti, přece jen se v něčem liší a tělu dodávají zdraví prospěšné látky v různém poměru.

 

Kešu máslo

Kešu oříšky, z nichž je kešu máslo vyrobené, jsou výborným zdrojem vitamínů, bílkovin a zdravých tuků. Oproti jiným ořechům obsahují kešu oříšky nejméně tuků a až 80% z nich tvoří nenasycené mastné kyseliny. Hojné zastoupení mononenasycených mastných kyselin, jejichž množství je přibližně stejné jako v olivovém oleji, dokáže redukovat hladinu triglyceridů v krvi. Kromě toho, kešu máslo je také výborným zdrojem mědi. Vždyť už jedna běžná dávka kešu másla dokáže poskytnout tělu kompletní doporučenou denní dávku mědi.

 

Aby získalo kešu máslo výraznou chuť a specifickou texturu, před mixováním se všechny kešu oříšky opraží. Takto připravené kešu máslo můžete využít jako zdravou a chutnou pomazánku na jakékoliv pečivo. Využití kešu másla v kuchyni je opravdu široké - můžete ho použít jako součást svých proteinových nápojů, jako surovinu do různých sladkých či slaných jídel připravovaných na woku nebo pánvi. V hubnutí a udržování si optimální tělesné hmotnosti pomáhá kešu máslo i díky velkému množství tuků, které obohacují sytost jídel a vy tak ve skutečnosti sníte mnohem méně. To potvrzují i vědecké studie, podle nichž konzumace kešu ořechů výrazně snižuje riziko obezity. Kešu ořechy jsou také dobrým zdrojem vitamínu K, bez kterého by trpěly vaše kosti častými zlomeninami nebo osteoporózou.

 

Výhody kešu másla:

●   velká energetická hodnota (2600 kJ ve 100 g množství)
●   snižují riziko vzniku žlučových kamenů
●   kešu ořechy jsou antioxidanty a snižují riziko rakoviny jater a zažívacího traktu
●   minerály jako draslík a hořčík zabraňují kostní demineralizaci
●   široké využití

 

Arašídové máslo

Pochoutka známá z mnoha amerických filmů se postupem času stala oblíbenou potravinou i v našich končinách. Na arašídové máslo můžete v nabídce obchodů narazit i pod názvem arašídová pomazánka, arašídová kaše nebo arašídový krém. Arašídové máslo má specifickou sladko-slanou chuť a i když arašídy nepatří mezi ořechy, arašídová pomazánka přece jen trochu chuťově připomíná pražené oříšky.

 

Existuje několik druhů arašídového krému. Arašídové máslo se slanou příchutí neobsahuje žádný přídavný cukr, takže z pohledu účinku na organismus člověka je toto arašídové máslo zdravější. Sladké arašídové máslo naopak obsahuje špetku cukru a pro některé lidi může být jeho sladká chuť přívětivější. Samozřejmě nejzdravější je 100% arašídové máslo bez jakýchkoliv přísad a se 100% obsahem mletých arašídů.

 

Výhody arašídového másla:

●   zdravá alternativa běžného másla z mléka
●   obsahuje zdravé nenasycené tuky
●   vysoká energetická hodnota (2500 kJ na 100 g)
●   vysoký obsah minerálů a vitamínů
●   široké využití

 

Mandlové máslo

Mandle se díky pozitivním vlastnostem označují jako královny ořechů. Máslo vyrobené z mandlí je plné bílkovin, sacharidů, tuků a kromě nich obsahuje také draslík, hořčík a množství vitamínů. Mandlové máslo je potravina s lahodnou chutí a vysokým podílem vitamínu E, který podporuje zdravé stárnutí, má antioxidační vlastnosti a brání vzniku Alzheimerovy choroby. Velký obsah poly-nenasycených tuků plní preventivní funkci proti srdečně-cévním onemocněním a stará se o zdravou srdeční aktivitu a cholesterol. Díky velkému podílu bílkovin je mandlové máslo výborným doplňkem vysoce kalorické stravy pro všechny aktivní sportovce. O zdravou funkci svalů a jejich bezchybný růst se stará máslo z mandlí díky bohatému zastoupení hořčíku.

 

Porovnáme-li mandlové máslo s burákovým, tak mezi hlavní plusy mandlového krému patří 2-krát nižší počet mastných kyselin a méně omega-6 mastných kyselin. Kromě toho, mandlové máslo je surovina i s vyšším obsahem vláknin. Mandlové máslo můžete konzumovat jako pomazánku na zdravé pečivo nebo ho přimíchat do proteinů, receptů různých sladkých pamlsků či použít jako součást smoothie a jogurtů. Nebo ochutnejte mandlové máslo s banánem a čokoládou, to je kombinace, které podlehli i ti nejvytrvalejší.

 

Výhody mandlového másla:

●   vysoký obsah bílkovin a zdravých tuků
●   velký podíl vitamínu E a hořčíku
●   chrání před nemocemi srdečně-cévního systému
●   podporuje zdravou srdeční funkci
●   široké využití

 

Lískové máslo

Asi nejznámějším lískovým máslem je nugát nebo Nutella - čokoládová pomazánka s   obsahem lískových oříšků, která ale se zdravým životním stylem toho nemá mnoho společného. Máslo z lískových oříšků organismu zajišťuje množství vlákniny, má vysoký obsah vitamínů a minerálů. Výjimečnost lískových oříšků spočívá v bohatém obsahu kyseliny listové, která patří mezi vitamíny zajišťující látkovou přeměnu bílkovin a nukleonových kyselin. Ve zkratce, kyselina listová (vitamín B9) se stará v lidském těle o tvorbu, obnovu a zdravou funkci buněk.

 

Lískové máslo se 100% obsahem lískových oříšků může být velmi účinnou prevencí před mnoha civilizačními chorobami, jako je rakovina nebo kardiovaskulární onemocnění. To vše zejména díky vyváženému poměru nasycených a nenasycených tuků, které snižují obsah špatného cholesterolu v krvi. Máslo z lískových oříšků také podporuje trávení, detoxikaci tlustého střeva a stará se i o pravidelné vyprazdňování.

 

Lískové máslo má kombinaci sladké a kyselé chuti. Zajímavý kompromis, díky kterému si konzumaci másla z lískových oříšků určitě oblíbíte i vy. Využít ho můžete v kuchyni ve více slaných či sladkých receptech, nebo si ho jen tak natřít na zdravé pečivo.

 

Při výběru lískového másla je nejvíce důležité jeho složení, protože většina oříškových másel v prodejních řetězcích neobsahuje čisté lískové oříšky. Najdete v nich i velký podíl přídavných sladidel, cukrů, oleje a soli.

 

Výhody lískového másla:

●   vysoký obsah kyseliny listové
●   podporuje trávení
●   snižuje hladinu špatného cholesterolu
●   plní preventivní funkci před kardiovaskulárními onemocněními
●   široké využití

 

Oříškové máslo s několika druhy ořechů

Na trhu existují i oříšková másla, která obsahují směs několika druhů ořechů. Velmi častou a oblíbenou kombinací je například mix arašídů, kešu a mandlí ve 100% koncentraci. Takové oříškové máslo obsahuje souhrn těch nejlepších vlastností všech těchto ořechů s velkým množstvím bílkovin, sacharidů, zdravých tuků, vitamínů a minerálů.

 

Výhody oříškového másla:

●   směs několika oříšků
●   široké využití

 

MÁSLA PODLE KONZISTENCE

Smooth oříškové máslo

Oříšková másla označená jako smooth mají jemnou a krémovou konzistenci. Nadrobno mleté arašídy nebo oříšky v podobě krému se snadněji roztírají a kromě lahodné chuti, která se v ústech rozplývá, necítíte nic navíc. Krémové arašídové a oříškové máslo se může konzumovat s pečivem jako pomazánka nebo ho můžete využít jako lehce rozpustnou přísadu do koláčků, nápojů, součást domácí zmrzliny a jiných jídel.

 

Crunchy oříškové máslo

Alternativa k jemnému oříškovému krému je crunchy pomazánka, která je obohacená o kousky nezomletých arašídů nebo oříšků. I toto máslo s drobnými kousky oříšků si můžete natřít na chlebíček nebo si z něj udělat v domácím prostředí různé zdravé a na proteiny bohaté cukrovinky či fitness recepty.

 

Proteinové máslo

V nabídce většiny obchodů s výživovými doplňky najdete i oříšková másla a arašídové krémy obohacené o proteiny. Hlavní část bílkovin v arašídovém másle tvoří syrovátka. Syrovátkový protein podporuje růst svalů a dělí se na dva základní druhy:

 

● oříškové máslo, které je obohacené o proteiny v podobě syrovátkového koncentrátu, obsahuje více tuků a laktózy. Koncentrace bílkovin v syrovátkovém koncentrátu je 70 - 85%

● pokud si vyberete máslo obohacené o syrovátkový izolát, máte jistotu, že toto oříškové máslo obsahuje kvalitní bílkoviny s menším poměrem tuků, laktózy a větším podílem bílkovin (od 90 do 98%)

 

Proteinové máslo se zvýšeným obsahem bílkovin je vhodné konzumovat během objemové fáze, ale také v rámci diety. Formou se od běžných 100% oříškových másel příliš neliší, takže ho můžete konzumovat stejným způsobem - buď jako pomazánku na pečivo, nebo do proteinových nápojů a jídel.

 

Výhody proteinového másla:

●   zvýšený obsah proteinu
●   různé příchutě
●   zdravá pochoutka bez nepříznivých následků

 

OCHUCENÉ MÁSLO

Některá ořechová másla jsou kromě přidaného množství proteinů ještě dodatečně ochucená různými příchutěmi. Pokud preferujete čokoládu, jahody, kakao, karamel, kokos nebo jinou sladkou dobrotu, a zároveň vyžadujete potravinu s bohatou dávkou proteinu, váš favorit je jasný.

 

Čokoládové oříškové máslo a čokokrém

Čokokrémy jsou asi nejoblíbenější variantou v segmentu ochucených oříškových másel. Není divu, čokoláda nás provází již odmalička a i když víme, jaké negativní vlastnosti přináší její nadměrná konzumace, odolat jí nedokážeme ani v pokročilém věku. Podlehnout jí umí i ti největší sportovci, což jsou jinak lidé s obrovskou dávkou odhodlání a sebereflexe. Právě pro ně je čokokrém to pravé, zdravé a 100% ořechové, co si mohou dopřát i bez doprovodných výčitek.

 

Jahodové oříškové máslo

Zdravé ořechové máslo nemusí být ochucené pouze čokoládou. Některé obchody nabízejí kromě čokokrémů i oříšková másla s příchutí jahod. Namíchat si z nich můžete zdravé a výživné smoothie, jogurty nebo ochutit různá jídla, například palačinky.

 

Nugátové oříškové máslo

Není to Nutella, ale přitom chutná podobně. Nugátové máslo s obsahem zdravých a výživných oříšků je určené těm, kteří našli odhodlání zlepšit své stravovací návyky, ale zároveň se nedokáží rozloučit s lahodnou chutí nugátu. Všechna ochucená oříšková másla můžete konzumovat s pečivem, jako pomazánku na palačinky nebo přísadu do fitness dobrot.

 

Výhody ochucených másel:

●   různé příchutě
●   pro někoho přívětivější chuť
●   zdravá pochoutka bez nepříznivých následků
●   široké využití

 

MÁSLA PODLE PODÍLU OŘECHŮ

100% oříškové máslo

Oříškové pomazánky se 100% obsahem oříšků nebo arašídů jsou zárukou, že konzumujete čisté a zdravé oříškové máslo. Ze všech pomazánek jsou másla se 100% koncentrací ořechů nejvíce zdraví prospěšné a organismu nabízejí maximum vitamínů, bílkovin a minerálů. Neobsahují žádné přídavné látky, jako sůl, cukr, palmový olej ani kousky ovoce.

 

Másla s přídavnými látkami

Některá oříšková másla jsou kvůli zlepšení chuti, konzistenci nebo zvýšení trvanlivosti doplňovaná různými látkami. Lidé, kteří nedokážou vyčlenit ze svého jídelníčku sladké chutě, upřednostňují čokokrémy, Nutellu, nebo jinou ochucenou alternativu. Na trhu existují i oříšková másla, která obsahují kousky ovoce. Takové pomazánky mohou obsahovat zvýšený podíl cukru a často i přídavné látky, jako sůl či palmový cukr.

Zobrazit více

Položky 1-30 z celkového počtu 34

Stránka
Na stranu
Nastavit vzestupně
Výrobce
 1. GymBeam (13)
 2. DR. GOERG (6)
 3. VanaVita (3)
 4. The Protein Works (3)
 5. Mars (2)
 6. Go On (2)
 7. HealthyCo (1)
 8. BeastPink (1)
 9. Xucker (1)
 10. Reese's (1)
 11. Primavika (1)
Příchuť
 1. jemné (5)
 2. křupavé (4)
 3. bez příchuti (2)
 4. bílá čokoláda (2)
 5. mandle (1)
 6. čokoláda lískový oříšek (1)
 7. kokos (1)
 8. lískový ořech (1)
 9. lískový ořech kakao (1)
 10. pistácie (1)
 11. slaný karamel (1)
 12. slaný karamel (1)
 13. jahoda (1)
 14. biscuit hazelnut crunch abyss (1)
 15. karamelová sušenka choc tidal (1)
 16. white choc fudge rapids (1)
Balení (g)
 1. 340 g (14)
 2. 200 g (7)
 3. 400 g (3)
 4. 225 g (2)
 5. 350 g (2)
 6. 500 g (2)
 7. 12 x 200 g (1)
 8. 12 x 400 g (1)
 9. 180 g (1)
 10. 250 g (1)
 11. 300 g (1)
 12. 510 g (1)
 13. 900 g (1)
 14. 990 g (1)
 15. 190 g (1)
Available for SDD
 1. No (5)
 2. Yes (2)
Forma
 1. potravina (33)
 2. prášková (1)
Směs
 1. směs (24)
 2. čirý (10)
štítky produktů
 1. Vegan (20)
 2. BIO (10)
 3. New (3)
 4. Christmas Baking 20% (3)
 5. Great Price (1)
Cena
Filtrovat podle
Vegetariánský (31)
Veganský (20)
Bezlepkový (29)
Bez laktózy (21)
BIO (10)
Bez GMO (29)
Bez umělých sladidel (26)
Bez plastových obalů (7)
Bez aspartamu (32)
 1. Arašidové maslo 100% - GymBeam
  Arašídové máslo 100% - GymBeam
  93%
  93% (850)
  89Kč
 2. Proteinella - HealthyCo
  Proteinella - HealthyCo
  99%
  99% (160)
  89Kč
 3. Proteinová pomazánka MoiMüv - GymBeam
  Proteinová pomazánka MoiMüv - GymBeam
  98%
  98% (161)
  219Kč
 4. Kešu máslo - GymBeam
  Kešu máslo - GymBeam
  100%
  100% (80)
  179Kč
 5. Pistáciové máslo - GymBeam
  Pistáciové máslo - GymBeam
  98%
  98% (102)
  279Kč
 6. Cashew butter with coconut, white choco and blueberries - GymBeam
  Kešu máslo s kokosem, bílou čokoládou a borůvkami - GymBeam
  100%
  100% (26)
  229Kč
 7. 100% Mandlové máslo - GymBeam
  100% Mandlové máslo - GymBeam
  87%
  87% (78)
  169Kč
 8. Práškové arašídové máslo 190 g - GymBeam
  Práškové arašídové máslo 190 g - GymBeam
  95%
  95% (66)
  169Kč
 9. Hazelnut Spread GymBeam
  Hazelnut Spread - GymBeam
  94%
  94% (146)
  179Kč
 10. Cashew butter with coconut, white choco and strawberry - GymBeam
  Kešu máslo s kokosem, bílou čokoládou a jahodami - GymBeam
  94%
  94% (52)
  219Kč
 11. Arašidové maslo s kokosom - GymBeam
  Arašidové maslo s kokosom - GymBeam
  96%
  96% (96)
  99Kč
 12. Cashew butter with chocolate and banana - GymBeam
  Kešu máslo s čokoládou a banánem - GymBeam
  96%
  96% (32)
  229Kč
 13. Snickers Arašídové Máslo - Mars
  Snickers Arašídové Máslo - Mars
  90%
  90% (5)
  219Kč
 14. Arašídové máslo s karamelovou bílou čokoládou - GymBeam
 15. M&M's Arašídové Máslo - Mars
  M&M‘s Arašídové Máslo - Mars
  60%
  60% (2)
  219Kč
 16. Proteinové arašídové máslo - Go On
  Proteinové arašídové máslo - Go On
  90%
  90% (5)
  169Kč
 17. Yum Yum Proteinová pomazánka - BeastPink
  Yum Yum Proteinová pomazánka - BeastPink
  92%
  92% (18)
  249Kč
 18. Krémové Arašídové Máslo - Reese‘s
  Krémové Arašídové Máslo - Reese ‘s
  100%
  100% (4)
  229Kč
 19. Arašídové máslo - Go On
  Arašídové máslo - Go On
  100%
  100% (1)
  79Kč
 20. BIO Hazelnut & Cocoa spread - VanaVita
  BIO Lískooříškový krém s kakaem - VanaVita
  100%
  100% (4)
  259Kč
 21. Nut Nougat cream - Xucker
  Lískový nugátový krém - Xucker
  88%
  88% (12)
  209Kč
 22. BIO Almond butter - VanaVita
 23. Loaded Nuts - The Protein Works
  Arašídové máslo Loaded Nuts - The Protein Works
  98%
  98% (10)
  319Kč
 24. BIO Peanut butter - VanaVita
  BIO Arašídové máslo - VanaVita
  100%
  100% (1)
  129Kč
 25. Premium BIO Oříškové máslo z kokosu a mandlí - DR. GOERG
  Premium BIO Oříškové máslo z kokosu a mandlí - DR. GOERG
  100%
  100% (1)
  199Kč
 26. Proteínová nátierka - The Protein Works
 27. PREMIUM BIO Coconut Chocolate Cream - DR. GOERG
  Premium BIO Oříškový krém Coconut Chocolate - DR. GOERG
  100%
  100% (4)
  189Kč
 28. Trojitý oříškový krém - GymBeam
 29. Premium BIO Oříškové máslo z kokosu a kešu ořechů - DR. GOERG
 30. Premium BIO Mandlové máslo - DR. GOERG
  Premium BIO Mandlové máslo - DR. GOERG
  100%
  100% (1)
  239Kč

Položky 1-30 z celkového počtu 34