Houby

Houby je kategorie produktů obsahující především extrakty z tzv. medicinálních hub. Ty patří mezi funkční potraviny, neboť jsou schopny pozitivně ovlivnit tělesné funkce. Je to zejména díky jejich obsahu antioxidantů, polysacharidů a dalších bioaktivních látek. Pokud člověk nemá rád přímou konzumaci hub, může z jejich benefitů těžit díky doplňkům stravy. Ty mají zpravidla vyšší koncentraci prospěšných látek, neboť jsou zbaveny vody a dalších složek. Doplňky se nejčastěji objevují ve formě tablet, kapslí nebo prášku, který se dá přidat do jídla či nápoje. 

 Zobrazit více

Nejpopulárnější medicinální houby

Reishi

Reishi, často nazývaná také jako houba nesmrtelnosti, je známá pod názvem lesklokorka lesklá. Kromě vody, bílkovin, sacharidů a tuku obsahuje řadu bioaktivních látek, mezi které řadíme terpenoidy, steroidy, fenoly či nukleotidy. Je populární mezi lidmi, kteří usilují o stabilizaci hladiny krevního cukru nebo chtějí podpořit celkovou obranyschopnost organismu. Doporučuje se užívat přibližně 5,2 g extraktu z reishi denně. 

Shiitake

Shiitake je známá také pod názvem houževnatec jedlý. Vyniká především vysokým podílem vlákniny, obsahuje ovšem také terpenoidy, steroly a lipidy, které mají mnoho pozitivních účinků. Vyhledávají ji lidé, kteří chtějí podpořit správnou funkci imunity, optimální hladinu cholesterolu nebo snížit únavu či vyčerpání. Pro užívání extraktu ze shiitake hub není stanoveno obecné doporučení. Některé zdroje pracují s příjmem 1000–2000 mg denně.

Chaga

Chaga je dřevokazná houba známá také jako rezavec šikmý. Obsahuje polyfenoly, triterpenoidy a polysacharidy, stejně tak se může pochlubit i slušným podílem antioxidantů, které mají pozitivní vliv na náš organismus. Je často spojována s vlivem na hladinu cholesterolu a zdraví srdce. Stejně tak je populární i u lidí, kteří chtějí podpořit imunitu. Zatím není jasně stanoveno, jak by měla optimální dávka houby chaga vypadat. Je tak ideální řídit se u doplňků vždy doporučením výrobce. 

Lion’s mane

Lion’s mane neboli lví hříva je houba známá také jako korálovec ježatý. Je populární především pro svůj obsah beta-glukanových polysacharidů, které mají na lidský organismus řadu pozitivních účinků. Mezi další obsažené prospěšné látky se řadí erinaciny a hericenony, které jsou známé například možnými neuroprotektivními účinky. Dále obsahují celou řadu antioxidantů. Tato houba se pojí především s vlivem na kognitivní funkce, jako je paměť či pozornost. Proto patří také mezi nootropika a je populární jako náhražka kávy. Stejně tak je oblíbená mezi lidmi, kteří mají psychické potíže, problémy se srdcem, či trávicím traktem. Pro lion’s mane není jasně stanovena doporučená denní dávka. Existuje ovšem studie, která pracovala s množstvím 3000 mg 96% extraktu. To se ukázalo jako účinné. 

Cordyceps

Cordyceps je známý také jako housenice čínská. Obsahuje nukleosidy, polysacharidy, steroly, proteiny, aminokyseliny a také polypeptidy. Z dalších bioaktivních látek pak můžeme jmenovat například také cordycepin, ergosterol, mannitol či adenosin. Díky tomu se může pochlubit mnoha pozitivními účinky na lidský organismus. Je oblíbený zejména mezi lidmi, kteří chtějí podpořit zdraví srdce, fyzickou pohodu, imunitu nebo zlepšit výkon. Stejně tak ji lidé používají jako alternativu k analgetikům. Optimální dávka není u cordycepsu stanovena. Ve studiích se však často pracovalo s množstvím 1000–3000 mg denně.

Maitake

Maitake je chorošovitá houba, kterou můžete znát i pod názvem trsnatec lupenitý. Má vysoký podíl vody a obsahuje bioaktivní betaglukany a aminokyseliny. Patří mezi adaptogeny, a tak je užívána za účelem podpory odolnosti organismu vůči stresu a vnějším vlivům. Stejně tak ji používají lidé, kteří chtějí optimalizovat hladinu cukru a cholesterolu nebo by rádi snížili pociťovanou únavu. Doporučené množství pro příjem této houby není prozatím jasně stanoveno. Podle některých zdrojů však dospělí nejčastěji užívají 1–1,5 g koncentrovaného výtažku denně.

Turkey tail

Turkey tail je houba známá také pod názvem outkovka pestrá. Pyšní se obsahem aminokyselin, mezi které patří například leucin, isoleucin, methionin, tyrosin, glutamin či asparagin. Nechybí ovšem ani antioxidanty, jako jsou fenoly a flavonoidy. Díky tomu může mít vliv na ochranu buněk před oxidačním stresem a podporu imunity. Obsahuje polysacharidy, které fungují jako prebiotika, může tak ovlivnit i zdraví trávicího traktu. Pro příjem turkey tailu není stanoveno doporučené denní množství. Je tak ideální řídit se instrukcemi od výrobce.  

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná je populární houba, kterou můžete znát také pod názvem oyster mushroom. Obsahuje bioaktivní látky, jako jsou polysacharidy, peptidy, proteiny, terpenoidy, estery mastných kyselin či polyfenoly. Stejně tak v ní najdete i důležité antioxidanty. Tato houba je nejčastěji spojována s pozitivním vlivem na hladinu "špatného" cholesterolu, oxidačního stresu a posílením imunity. Stejně tak ji vyhledávají lidé, kteří chtějí snížit únavu a vyčerpání. Není jasně stanoveno, jak by měl vypadat optimální denní příjem této houby. Pokud se rozhodnete zařadit ji ve formě doplňků stravy, vždy se řiďte doporučením výrobce, které najdete na obale. Můžete ji však používat také jako skvělou surovinu v kuchyni, ze které vykouzlíte mnoho lahodných pokrmů.

White fungus

White fungus neboli snow fungus je známá také pod jménem rosolovka řasotvará. Pyšní se zajímavým obsahem polysacharidů, bílkovin, vlákniny, vitamínů, antioxidantů a minerálních látek, které hrají důležitou roli v organismu. Samozřejmostí je také podíl bioaktivních látek. Díky těmto složkám houba přispívá ke snížení oxidačního stresu. Stejně tak se pojí i s neuroprotektivními a protistárnoucími (anti-aging) účinky. Vyhledávají ji ovšem i lidé, kteří chtějí podpořit kognitivní funkce. Není jasně stanoveno, jak velké množství extraktu z této houby byste měli denně přijímat. Řiďte se proto vždy doporučením výrobce, které najdete na obalu.

Doplňky obsahující extrakty nejen z těchto hub tak můžeme považovat za skvělý způsob, jak obohatit tělo o složky, které podpoří správnou funkci těla, celkové zdraví a vitalitu. Můžete si vybrat mezi tabletovou, kapslovou či práškovou formou. Pak už je jen na vás, jestli se rozhodnete pro doplňky obsahující výtažek pouze z jedné houby nebo sáhnete po komplexním složení s více extrakty z různých hub. 

Pokud se chcete o účincích medicinálních hub dozvědět více informací, neměl by vám ujít náš článek Jaké účinky má reishi, hlíva ústřičná a další medicinální houby?

 zobrazit méně

13 Položek

Na stranu
Nastavit vzestupně
Značka
 1. GymBeam (9)
 2. NOW Foods (2)
 3. VanaVita (1)
 4. VemoHerb (1)
Balení (g)
 1. 1430 g (3)
 2. 100 g (1)
Barva
 1. shadow (7)
 2. violet (5)
Kapsle
 1. 90 kaps. (10)
 2. 100 kaps. (1)
 3. 60 kaps. (1)
Forma
 1. kapslová (10)
 2. prášková (1)
Směs
 1. čirý (9)
 2. směs (4)
Právní kategorie produktu
štítky produktů
 1. Vegan (12)
 2. BIO (2)
 3. 41% (1)
Cena
Filtrovat podle
Vegetariánský (12)
Veganský (12)
Bezlepkový (13)
Bez laktózy (13)
BIO (2)
Bez GMO (13)
Bez umělých sladidel (11)
Bez plastových obalů (1)
Bez aspartamu (12)
 1. Hericium (Lion's Mane) - GymBeam
  Hericium (Lion‘s Mane) - GymBeam
  82%
  82 % (13)
  259 Kč
 2. Cordyceps - GymBeam
  Cordyceps - GymBeam
  88%
  88 % (13)
  259 Kč
 3. Reishi (lesklokorka lesklá) - Gymbeam
  Reishi (lesklokorka lesklá) - Gymbeam
  100%
  100 % (2)
  199 Kč
 4. Extrakt z hub BIO Mushroom Complex - VanaVita
  Extrakt z hub BIO Mushroom Complex - VanaVita
  100%
  100 % (9)
  409 Kč
 5. Extrakt z huby Chaga (rezavec šikmý) - GymBeam
  Extrakt z houby Chaga (rezavec šikmý) - GymBeam
  100%
  100 % (3)
  219 Kč
 6. Oyster mushroom
 7. Shiitake - GymBeam
  Shiitake - GymBeam
  0%
  0% (0)
  259 Kč
 8. Maitake - GymBeam
  Maitake - GymBeam
  0%
  0% (0)
  239 Kč
 9. BIO Reishi prášek - GymBeam
  BIO Reishi prášek - GymBeam
  100%
  100 % (2)
  259 Kč
 10. Rei-Shi Houby 270 mg - NOW Foods
  Rei-Shi Houby 270 mg - NOW Foods
  100%
  100 % (1)
  279 Kč
 11. Hericium - VemoHerb
  Hericium - VemoHerb
  0%
  0% (0)
  339 Kč
 12. Snow mushroom - GymBeam
 13. Cordyceps 750 mg - NOW Foods
  Není skladem

13 Položek