Aminokyseliny komplexní

 

Aminokyseliny jsou základním kamenem bílkovin, které by měly být základní složkou stravy každého, kdo se snaží o nárůst svalové hmoty. Avšak ne vždy je možné přijmout optimální množství bílkovin ze stravy, a proto jsou aminokyseliny ve formě doplňků vhodným řešením. Navíc jsou hydrolyzované, a tedy nezatěžují natolik trávicí systém.

čítať ďalej

Je jejich prospěšné přijímat zejména v období redukčních a před soutěžních diet pro zachování potřebné denní dávky bílkovin a udržení si dusíkové bilance. Chcete-li vědět více o správném načasování výživových doplňků, přečtěte si článek Timing a správné načasování užívání výživových doplňků.

 

Základní formy aminokyselin

Aminokyseliny můžeme v podobě výživových doplňků užívat v několika formách, a to v práškové formě, tekuté, tabletové, ve formě tekutých nebo želatinových kapslí. My si představíme základní formy, a to:

Práškové aminokyseliny

Práškové aminokyseliny se míchají s vodou, jako koktejly, nebo jsou to čisté koncentráty daných aminokyselin. Mohou sloužit jako doplněk stravy, ale i jako součást pitného režimu v rámci tréninku, před tréninkem nebo po něm. Právě díky pohodlnosti konzumace je užívá mnoho kulturistů a zejména lidé, kteří chtějí, se snaží se o rychlý nárůst svalové hmoty.

 

Tekuté aminokyseliny

Tato forma se stále více dostává do popředí. Tekuté aminokyseliny se rychle vstřebávají do krve, a stanou se tak ihned zdrojem potřebných základních jednotek. To je jeden z důvodů, proč by se měli užívat těsně před a po tréninku. Mají jednoduché dávkování a co je důležité, nezatěžují trávicí trakt, takže jsou vhodné pro širší spektrum uživatelů. Kromě kulturistů a sportovců je tato forma oblíbená u lidí s nízkou a střední fyzickou aktivitou.

 

Tabletová forma aminokyselin

Tablety jsou praktické, jednoduché na skladování a můžete je mít vždy po ruce. Proto jsou mnohdy upřednostňovány a nedílnou součástí výbavy sportovců. Nabízejí výhodu z hlediska jednoduššího výpočtu množství aminokyselin, které chcete tělu dodat pro podporu růstu a regenerace svalové hmoty, díky normovanému množství v každé jedné lisované tabletě.

 

Dělení aminokyselin

Aminokyseliny dělíme na dvě základní skupiny podle toho, zda je tělo dokáže syntetizovat.

Neesenciální aminokyseliny můžeme nazvat i nahraditelné, a to proto, že si jejich tělo dokáže syntetizovat samo z jiných látek. Netřeba je však zanedbávat, ale třeba dohlížet na to, aby jejich tělo mělo dostatek. Patří sem aminokyseliny, jako alanin, arginin, asparagin, glutamin, cystein, ornitin, kyselina asparagová, kyselina glutamová, prolin, glycin, serin, tyrosin.

 

Esenciální aminokyseliny si tělo nedokáže samo syntetizovat, jsou pro naše tělo nezbytné, a proto je musíme přijímat pomocí potravy nebo výživových doplňků. Patří sem aminokyseliny, jako valin, leucin, isoleucin, fenylalanin, valin, methionin, tryptofan, threonin, hystidín.

 

Komplexní aminokyseliny

Komplexní aminokyseliny jsou výživové doplňky, které nabízejí vyvážený poměr esenciálních a neesenciálních aminokyselin, protože oba druhy se navzájem doplňují a působí synergicky. Jsou důležité pro správný růst svalstva a vhodné při dietách, ale i posílení kvality svalů při dynamicky a silově trénujících sportovců. Jak již samotný název napovídá, je to komplex aminokyselin pro tělo a rozlišujeme je na základě složení a původu. Existuje několik druhů, avšak základní jsou Beef aminokyseliny, Whey aminokyseliny a Liver aminokyseliny.

 

Beef aminokyseliny

Základem Beef aminokyselin je čistý hydrolyzovaný izolát hovězího proteinu. Tyto aminokyseliny zabraňují katabolismu svalů a zároveň podporují růst svalové hmoty. Také vytvářejí i podmínky vhodné pro obnovu svalových bílkovin. Jsou vhodné pro sportovce během fáze nabírání objemu a síly, a zároveň i pro ostatní skupiny pohybově aktivních osob, protože poskytují maximální pevnost a pružnost svalové tkáně.

 

Whey aminokyseliny

Jejich základem jsou syrovátkové aminokyseliny, které jsou jednoduše stravitelné a poskytují dokonalý aminokyselinový profil pro růst a budování svalů, pro zvětšení síly a lepší regeneraci. Působí i jako antioxidant při posílení imunitního systému. Na základě dalšího zpracování rozlišujeme Whey aminokyseliny podle zpracování, a to syrovátkové koncentráty, izoláty a hydrolyzáty. Také nabízejí i vysokou biologickou hodnotu a sytivost.

 

Liver aminokyseliny

Liver aminokyseliny jsou takzvané i jaterní aminokyseliny, které pocházejí z čistého a přírodního výtažku z jater dobytka. Podporují růst svalů a síly, pomáhají udržovat hladinu dusíku v těle a jednou z jejich skvělých výhod je to, že je mohou užívat lidé, kteří trpí intolerancí na laktózu.

schovať popis
na stránku
Položky 144 z celkem 44
1 2 3 4
Aminokyseliny Beef&Egg 500 tbl - Gym Beam

829,00 Kč

329

100% Whey Amino - 200 tabs - GymBeam

549,00 Kč

359

Aminokyseliny Amino Energy 270 g - Optimum Nutrition

609,00 Kč

499

Plasmex Blood Amino 350 caps - Megabol

359,00 Kč

259

G-BCAA 250 kaps - Scitec Nutrition

859,00 Kč

529

Recovery 2.0 900 g - ActivLab

499,00 Kč

439

Animal Pak 44 sáčků - Universal Nutrition

1 379,00 Kč

879

Ami-NO Xpress 440 g - Scitec Nutrition

719,00 Kč

469

Aminokyseliny Amino 1 Black 384 g - MusclePharm

769,00 Kč

519

Hyper Amino BCAA 560 g - All Stars

1 099,00 Kč

859

Aminokyseliny Amino Build Next Gen Energized 280 g - MuscleTech

769,00 Kč

569

Gaba 120 kaps - All Nutrition

359,00 Kč

249

Post Workout 600 g - All Nutrition

799,00 Kč

659

BCAA Xtra Instant 500 g - ActivLab

609,00 Kč

499

na stránku
Položky 144 z celkem 44
1 2 3 4
Kategorie
Výrobce+
Balení+
Příchuť+
Cena
Kč25
Kč1374
//Asynchronous click tracking code