Nutrend Aminokyseliny

Aminokyseliny od výrobce Nutrend je kategorie produktů s obsahem aminokyselin. Ty jsou základní stavební jednotkou bílkovin, ze kterých se tvoří svaly a další tělesné tkáně. V organismu mají řadu dalších důležitých funkcí, a navíc se účastní dějů, při kterých vznikají enzymy a hormony. Jsou klíčové pro růst a regeneraci svalové hmoty, trávení jídla, vstřebávání živin a celou řadu dalších procesů.       

Pro koho jsou aminokyseliny určeny?   

Každá aminokyselina má v těle svou specifickou funkci, od které se odvíjí její využití. Některé z nich, jako třeba BCAA, slouží zejména pro regeneraci a třeba i zdroj energie během zátěže. Další jsou pak ideální pro budování svalové hmoty. Sem řadíme EAA, mezi které patří i BCAA. To ocení zejména jedinci, kteří usilují o maximální ochranu a růst svalů. Další aminokyseliny, jako je arginin nebo citrulin, pak souvisí s prokrvením svalů, což může v konečném důsledku podpořit sportovní výkon.

Doplňky stravy s aminokyselinami mají své využití i mimo sport a pohybové aktivity. Například theanin působí synergicky s kofeinem a má vliv na jeho pozvolný nástup účinku. Karnosin, který se přirozeně nachází ve svalech a mozku, je zase ceněný pro své antioxidační vlastnosti. Tyrosin se v neposlední řadě v organismu používá při tvorbě hormonů štítné žlázy, ale také adrenalinu nebo dopaminu. Aminokyseliny jsou tak vhodné pro sportovce i další lidi, kteří chtějí podpořit konkrétní funkci a zdraví organismu.           

Jak se aminokyseliny dělí? 

Aminokyseliny se nejčastěji dělí na esenciální a neesenciální. 

 • Esenciální neboli základní aminokyseliny si naše tělo nedokáže samo vyrobit, a proto jsme zcela závislí na jejich příjmu ze stravy a doplňků. 
 • Neesenciální aminokyseliny si naše tělo typicky umí vyrobit. Mohou ale nastat situace, při kterých se z nich stanou esenciální a je potřeba jejich doplnění. Děje se to zejména v období růstu, při větším stresu nebo během náročných sportovních aktivit. 

Komplexní doplňky obsahují aminokyseliny z obou těchto kategorií pro dosažení co nejširšího spektra účinků. Esenciální aminokyseliny se označují také jako EAA (Essential Amino Acids), je jich celkem 8 a produkty s jejich obsahem pomáhají udržet zdravou hladinu těchto látek. 

Podkategorie BCAA obsahuje produkty s těmito aminokyselinami s rozvětveným řetězcem. Konkrétně se jedná o valin, leucin a isoleucin. Ty mají výhodu, že se v našem těle rozkládají zpravidla rychleji než ostatní aminokyseliny, a díky tomu mohou sloužit i jako zdroj energie pro pracující svaly. Z toho důvodu se využívají během tréninku pro ochranu svalové hmoty před spálením na energii (katabolismem). Po cvičení se pak ideálně hodí jako efektivní podpora regenerace a růstu svalů (anabolismu) jako součást potréninkového proteinového nápoje. 

Arginin a glutamin jsou pak důležité aminokyseliny nejen pro sportovce. Označují se jako podmíněně esenciální, protože při fyzické aktivitě může docházet k jejich rychlému poklesu. S tím se pak zvyšuje potřeba doplnění těchto látek. Z argininu se navíc v těle tvoří oxid dusnatý (NO), který přímo souvisí s rozšířením cév a prokrvením, což se může projevit lepším přísunem kyslíku a živin do pracujících svalů. Glutamin je zase zdrojem energie pro buňky trávicího a imunitního systému.

Ostatní aminokyseliny pak pomohou s příjmem cysteinu, tyrosinu nebo glycinu. Aktivní jedinci ocení také citrulin malát, který se v těle mění na arginin, což může díky lepšímu prokrvení podpořit sportovní výkon. Zmíněné látky můžete přijímat formou kapslí, tablet nebo rozpustného prášku, který se hodí jako forma předtréninkového nebo potréninkového nápoje. 

Zobrazit více

7 Položek

Na stranu
Nastavit vzestupně
Vymaž filtr
Kategorie
 • Komplexní aminokyseliny (1)
 • BCAA (3)
 • EAA (1)
 • Ostatní aminokyseliny (2)
Výrobce
 1. GymBeam (29)
 2. NOW Foods (17)
 3. OstroVit (8)
 4. ActivLab (7)
 5. Nutrend (7)
 6. Applied Nutrition (6)
 7. Bodylab24 (4)
 8. The Protein Works (4)
 9. Amix (3)
 10. Mammut Nutrition (3)
 11. Universal Nutrition (3)
 12. Optimum Nutrition (3)
 13. BSN (2)
 14. Megabol (2)
 15. Stacker2 (2)
 16. PVL (2)
 17. Go On Nutrition (2)
 18. MuscleTech (1)
 19. ProSupps (1)
 20. XTEND (1)
 21. PRO!BRANDS (1)
 22. Ghost (1)
 23. Reflex Nutrition (1)
 24. Goldfield (1)
 25. Redcon1 (1)
 26. BeastPink (1)
Příchuť
 1. pomeranč (3)
 2. bez příchuti (2)
 3. třešeň (1)
 4. grapefruit (1)
 5. ananas (1)
 6. ananas hruška (1)
 7. pomeranč jablko (1)
Balení (g)
 1. 300 g (3)
 2. 500 g (1)
Balení (ml)
 1. 1000 ml (2)
 2. 500 ml (2)
Kapsle
 1. 120 kaps. (2)
Forma
 1. prášková (3)
 2. kapslová (2)
 3. tekutá (2)
Směs
 1. směs (5)
 2. čirý (2)
Cena
Filtrovat podle
Vegetariánský (4)
Veganský (7)
Bezlepkový (7)
Bez laktózy (6)
BIO (7)
Bez GMO (2)
Bez umělých sladidel (2)
Bez plastových obalů (7)
Bez aspartamu (7)
 1. BCAA 4:1:1 Powder - Nutrend
  BCAA 4:1:1 Powder - Nutrend
  80%
  80 % (5)
  419 Kč
 2. BCAA Liquid - Nutrend
  BCAA Liquid - Nutrend
  100%
  100 % (4)
  249 Kč
 3. EAA Mega Strong Powder - Nutrend
  EAA Mega Strong Powder - Nutrend
  100%
  100 % (1)
  589 Kč
 4. Taurin - Nutrend
  Taurin - Nutrend
  100%
  100 % (1)
  219 Kč
 5. Amino Power Liquid - Nutrend
  Amino Power Liquid - Nutrend
  100%
  100 % (1)
  299 Kč
 6. Tyrosine 120 kaps - Nutrend
 7. BCAA 4:1:1 Drink - Nutrend
  Není skladem

7 Položek