Rukavice na cvičení
Rukavice na cvičení nejsou dnes v posilovně už nic výjimečného a neměly by chybět žádnému sportovci, který si chce ochránit ruce před poškozením, které vznikají při sportu. Nicméně jejich úkolem není jen ruce chránit před puchýři a odřeninami, ale také odvádět pot, díky čemuž se v rukou cvičební nářadí neklouže. Ochranné rukavice by neměly chybět v žádné sportovní výbavě a hned po prvním tréninku s nimi si každý sportovec uvědomí, že ani neví, jak bez nich mohl dosud cvičit.
Jak si vybrat fitness rukavice na cvičení?
Výběr rukavic na cvičení ve skutečnosti není až natolik náročné. Bude nás zajímat hlavně materiál, ze kterého jsou rukavice vyrobeny, jejich typ a samozřejmě velikost.
Materiál sportovních rukavic
Při výběru materiálu rukavic je třeba brát ohled na typ cvičení, které provádíte. Prodyšnější rukavice vás budou chránit před hromaděním potu, a také před teplem. Z hygienických důvodů se doporučují typy rukavic, které je možné prát. Podíváme se na nejběžnější vyskytující se materiály a jejich základní výhody.
Kožené fitness rukavice
- vydrží déle a jsou méně náchylné na opotřebení
- jsou vhodnější na zvedání větších vah v posilovně
- jsou pevnější
- chrání před třením a vznikem puchýřů
Neoprenové fitness rukavice
- jsou pohodlnější
- doporučují se na zvedání nižších vah
- jsou prodyšnější
- odvádějí vlhkost
Kožené rukavice s nylonovou podložkou
- jsou trvanlivější
- nabízejí větší volnost pohybu, jako například kožené
- jsou prodyšnější
Kromě těchto materiálů, existují i rukavice, které mají na dlani gumovou podložku. Ta také pomáhá proti klouzání závaží a pohybování rukou po tyči.
Typy fitness rukavic
Fingerless rukavice
Fingerless rukavice jsou rukavice, které nechrání prsty. Používají se při jízdě na kole, ale jsou to nejčastěji používané rukavice při silovém tréninku. Při výběru materiálu tohoto typu rukavic je třeba zvážit druh fyzické aktivity, na kterou se budou používat
Výhody:
- jsou prodyšné a dobře odvádějí pot
- poskytují větší rozsah pohybu
- umožňují přiléhavější a flexibilnější úchop
- některé mohou obsahovat magnézium pro větší stabilitu úchopu
- delší trvanlivost
- jsou vhodné pro cyklistiku, ale hlavně při silovém tréninku
Rukavice s podporou zápěstí
Rukavice s podporou zápěstí kromě toho, že chrání ruce, slouží i na zpevnění zápěstí během tréninku. Zápěstí je díky nim vždy v jedné pozici bez jakéhokoliv vytáček nebo přetížení. U tohoto typu rukavic doporučujeme ty, které mají všitý zápěstní řemínek, a tudíž je jejich součástí.
Výhody:
- zpevňují zápěstí a chrání před zraněním
- doporučují se při trénování s těžkými váhami
- vhodné i pro pokročilé a profesionální sportovce
- nabízejí i výhody fingerless rukavic
Gripper rukavice
Gripper rukavice chrání pouze spodní články čtyř prstů. Doporučují se při cvičení bez závaží jen s tyčí, při shybech, šplhání nebo při cvičení s Kettlebells. Umožňují široký rozsah pohybu a obsahují protiskluzové podložky.
Výhody:
- umožňují široký rozsah pohybu
- obsahují protiskluzové podložky
- poskytují flexibilnější pohyb
- vhodné pro cviky s vlastní vahou nebo bez závaží
Rukavice pro ženy
Existují i ženské rukavice, nicméně jediný rozdíl mezi ženskými a mužskými rukavicemi je ve velikosti. Rukavice pro ženy jsou menší a šité tak, aby přesně sedli na ženskou ruku, a zároveň nebránily pohybu. Co se týče různých designových provedení, nejširší výběr poskytují právě ženské fitness rukavice. Takto může každá žena zdůraznit svou individualitu i díky zářivějším barvám.
Jak si vybrat správnou velikost rukavic?
Vybrat si správnou velikost rukavic je velmi důležité. Rukavice musí dobře sedět, aby vám trénink usnadnili, a ne naopak, znepříjemnili. Při výběru velikosti je třeba myslet na to, aby vám na rukou nevisely, avšak neměly by být ani příliš těsné. To by mohlo bránit v dobrém úchopu.
1. Nejdříve si ovažte metr na šití kolem dominantní ruky (protože je větší) při kloubech kolem prstů. Vynechejte však palec.
2. Přitlačte ruku ke stolu nebo jinému rovnému povrchu, prsty však nechte uvolněné. Takto se ruka rozprostře v nejširším místě.
3. Následně změřte tuto část ruky, a to tak, abyste získali, co nejpřesnější měření. Metr by měl být však rovině s kůží.
4.Nakonec si zaznamenejte měření a porovnejte je s velikostní tabulkou.