Glutamin
Glutamin

Glutamin je neesenciální aminokyselina, kterou si lidské tělo dokáže vytvořit samo. Kromě toho, že napomáhá regenerovat a budovat svalovou hmotu, je známý také díky blahodárným účinkům na imunitní systém. Protože glutamin tvoří až 60% aminokyselin ve svalových buňkách, doporučuje se jeho užívání při pravidelných a vysoce intenzivních sportovních trénincích. Zároveň je ideálním výživovým doplňkem při snižování hmotnosti.
Zdroje glutaminu
Jako aminokyselina je glutamin součástí potravin bohatých na bílkoviny. Nachází se v mase, mléčných výrobcích, vejcích, luštěninách, bílé rýži či tofu. Je častou příměsí doplňků výživy pro sportovce a to zejména pro jeho antikatabolické účinky. Zabraňuje totiž rozpadu svalových vláken a podporuje fungování svalových buněk.
Proč je glutamin pro tělo nezbytný?
Glutamin je nejvíce zastoupenou aminokyselinou v lidském těle. Nachází se ve svalech, mozku, krvi, játrech i v plicích. I přesto, že si ho naše tělo dokáže vytvořit samo, je v některých situacích nezbytné doplnit glutamin formou suplementů.
Zvýšit příjem glutaminu by měli hlavně ti, kteří konzumují málo masa a mléčných výrobků a své opodstatnění má i ve stravě sportovce. Ačkoliv glutamin přímo nepřispívá ke zvětšení svalové hmoty, postará se o regeneraci svalů po náročném tréninku nebo během stresujícího období, což vede k rychlejšímu zotavení, a tím pádem i podpoře budování svalové hmoty. Jeho úloha spočívá v normalizaci růstového hormonu, podpoře zpracování glukózy po tréninku, podpoření hydratace svalů a potlačování kyseliny mléčné ve svalech, čímž zmírňuje namožené svaly.
Glutamin je vhodným doplňkem výživy při intenzivních trénincích i z důvodu posílení imunity. Namáhavým cvičením dochází k deficitu glutaminu, což má za následek zhoršení funkčnosti bílých krvinek a to vede k oslabení imunity. Můžete ho užívat samostatně nebo jako součást vašeho oblíbeného proteinu.
Glutamin a jeho užívání
Doporučené dávkování glutaminu je okolo 5 gramů 3 až 4 krát denně.
Výhody glutaminu
- chrání a regeneruje svalová vlákna
- podporuje tvorbu růstového hormonu, a tím fungování svalových buněk
- vytváří antikatabolický stav, a tedy zabraňuje ztrátě svalové hmoty
- zlepšuje dusíkovou bilanci
- reguluje tvorbu glykogenu v játrech
- zmírňuje bolest svalů
- podporuje zpracování glukózy po tréninku
- zlepšuje imunitní systém a je výbornou prevencí onemocnění
Jak probíhá tvorba glutaminu v těle?
Glutamin je nejpočetnější volná aminokyselina v těle. Produkuje se ve svalech a prostřednictvím krve se distribuuje do orgánů. Je potřebným prvkem na výrobu bílkovin i glukózy v těle. Během stresu glutamin podporuje imunitní systém a funkci střev. Pokud však organismus vlivem stresu využívá více glutaminu než samotné svaly, může dojít ke ztrátě svalové hmoty. Tento proces probíhá u lidí trpících AIDS.
Další využití glutaminu
Glutamin se ve formě výživového doplňku využívá i v medicíně. Je vhodným prostředkem pro eliminování vedlejších účinků léčby rakoviny, při bolestech nervů, svalů, kloubů a trávicího traktu. Je vhodný jako doplněk stravy po transplantaci kostní dřeně. Lidé trpící onemocněním AIDS přijímají glutamin, aby zabránili ztrátě hmotnosti a svalové hmoty. Pozitivní dopad glutaminu byl zaznamenán i při léčbě deprese, náladovosti, podrážděnosti, úzkosti či nespavosti.