Glutamin

 

Glutamin je jednou z nejčastěji se vyskytujících aminokyselin v těle, která patří mezi neesenciální, takže si ji tělo dokáže vytvořit samo. Spolu s dalšími 21 druhy aminokyselinami je zabudováno do nově vzniklých bílkovin. Glutamin tvoří až 60% aminokyselin ve svalových buňkách, a i přesto, že se do těla dostává i z přírodních zdrojů, často je více než nutná jeho suplementace. Chcete-li vědět více o správném načasování výživových doplňků, přečtěte si článek Timing a správné načasování užívání výživových doplňků.

čítať ďalej

Glutamin je běžnou součástí potravin bohatých na bílkoviny, jako je maso, mléčné výrobky či luštěniny, a často je součástí i mnoha proteinových výživových doplňků. Kromě toho, že podporuje fungování svalových buněk, pozitivně ovlivňuje i na imunitní systém, má silné antikatabolické účinky, čili zabraňuje rozpadu svalových vláken.

 

Ve formě doplňku stravy se doporučuje i kvůli preventivním a regenerativním účinkem, ale mezi jeho funkce patří i detoxikace organismu, a navíc chrání organismus před přetížením z tréninku. Glutamin zlepšuje také dusíkovou bilanci, a často se užívá i proto, že zabraňuje ztrátám svalové hmoty, reguluje tvorbu glykogenu v játrech, reguluje rovnováhu a metabolismus bílkovin a mnoho dalších. Je důležitým substrátem pro bílé krvinky a jeho snížení po náročném a déletrvajícím zatížení může vést k jeho deficitu, což má za následek zhoršení funkční zdatnosti bílých krvinek.

 

Glutamin je také důležitým prostředkem pro nárůst, ochranu a regeneraci svalové hmoty. Je to proto, že glutamin podporuje tvorbu růstového hormonu a vytváří antikatabolický stav. Tréninkem je jeho hladina odbourávána, a je nápomocný zejména tehdy, pokud sportovec trénuje skutečně intenzivně. Důležitý je pro lidi, kterým cvičení a výživa vytvářejí velký stres pro tělo. Tento výživový doplněk užívá mnoho sportovců a lidí i během redukční diety při omezení sacharidů a lidí, kteří se snaží spálit tuky bez rozpadu svalové hmoty. Jeho úloha spočívá v normalizaci růstového hormonu, podpoře zpracování glukózy po tréninku, podpořeni hydratace svalů a potlačování kyseliny mléčné ve svalech, čímž zmírňuje namožené svaly.

 

Glutamin a jeho účinky na tělo

• zvyšuje syntézu bílkovin a glykogenu
• chrání svaly před katabolismem
• podporuje funkci imunitního systému
• zvyšuje hladinu růstového hormonu
• má detoxikační vlastnosti
• zabraňuje ztrátám svalové hmoty
• reguluje rovnováhu a metabolismus bílkovin,
• regeneruje svalovou hmotu.

 

Více se o glutaminu dočtete v článku Glutamin je pro sportovce nezbytný.

schovať popis
na stránku
Položky 116 z celkem 16
1 2
G-Bomb 2.0 500 g - Scitec Nutrition

749,00 Kč

549

New
L-Glutamin TABS 300 tab - GymBeam

499,00 Kč

359

Glutamine DNA 309 g - BSN

529,00 Kč

389

BCAA Xtra 800 g - Activlab

639,00 Kč

579

G-BCAA 250 kaps - Scitec Nutrition

859,00 Kč

529

Glutamin Xtra 450 g - ActivLab

439,00 Kč

389

BCAA + Glutamine Xpress 600 g - Scitec Nutrition

909,00 Kč

579

Glutamine 3 120 kaps - Activlab

329,00 Kč

249

na stránku
Položky 116 z celkem 16
1 2
Kategorie
Výrobce+
Balení+
Příchuť+
Cena
Kč233
Kč838
//Asynchronous click tracking code