Purasana Minerální látky

Minerální látky od výrobce Purasana je kategorie, ve které se nachází tyto mikroživiny nezbytné pro správnou funkci důležitých procesů v těle. Jejich nedostatek se může negativně projevit na našem psychickém i fyzickém zdraví. Ovlivňují totiž kognitivní funkce, nervový systém, imunitu, pohybový aparát či energetický metabolismus. Nízká hladina se může projevovat také únavou, špatnou kvalitou nehtů, vlasů i pleti. Aby vše v těle fungovalo, jak má, je potřeba doplňovat tyto mikroživiny prostřednictvím vyvážené stravy, případně si pomoci výživovými doplňky. 

Pokud se chcete dočíst více informací o minerálních látkách, neměl by vám ujít náš článek Kompletní průvodce minerálními látkami: jaké funkce plní, kolik jich přijímat a jak odhalit nedostatek? .

 Zobrazit více

Minerální látky v těle rozdělujeme na makrominerální a mikrominerální látky.

  • Makrominerální látky jsou specifické tím, že by jejich denní příjem měl být vyšší než 100 mg.
  • Příjem mikrominerálních látek by se měl pohybovat v rozmezí 0–100 mg.

Makrominerální látky

  • Vápník – mezi nejbohatší zdroje vápníku patří především mléčné výrobky, konzervované ryby, ořechy, semena a některé druhy listové zeleniny. Stejně tak ho najdeme v syrovátkových proteinech či koncentrovaných doplňcích. Vápník je nezbytný pro přenos nervových vzruchů, svalovou kontrakci a správné srážení krve. Navíc se podílí na stavbě zubů a kostí. I proto je populární u lidí, kteří se snaží předcházet rozvoji osteoporózy (řídnutí kostí). Mimo to má vliv také na přenos nervových vzruchů, správné fungování trávicích enzymů, srážlivosti krve, svalů a také přispívá ke správné látkové přeměně důležité pro tvorbu energie. Doporučená denní dávka je 800 mg.
  • Fosfor – stejně jako vápník má vliv na udržení zdravých zubů, kostí a správnou látkovou přeměnu důležitou pro tvorbu energie. Kromě toho pomáhá také se správným fungováním buněčných membrán. Mezi potraviny bohaté na fosfor řadíme například kuřecí, krůtí a vepřové maso, mořské plody, mléko či ořechy, obiloviny a některá semena. Doporučená denní dávka je 700 mg.
  • Hořčík – řadí se mezi nejdůležitější minerální prvky. Účastní se totiž více než 300 biochemických reakcí v organismu, které by bez něj nemohly proběhnout. Mezi jeho nejbohatší zdroje patří celozrnné obiloviny, luštěniny, ořechy a másla z nich, semena, listová zelenina nebo třeba kakao. Na jeho příjem se zaměřují především aktivní sportovci, které trápí časté svalové křeče. Hořčík má totiž vliv na správnou funkci svalů a nervového systému. Stejně jako vápník je totiž důležitý pro přenos nervových vzruchů a svalovou kontrakci. Přispívá ale i ke snížení únavy a vyčerpání, rovnováze elektrolytů, správné funkci psychiky a normální syntéze bílkovin. Navíc je známý tím, že pomáhá s udržením zdravých zubů a kostí. Doporučená denní dávka je 375 mg.
  • Sodík – nachází se snad v každé domácnosti. Koncentrovaným zdrojem je totiž například klasická kuchyňská sůl. Optimální příjem sodíku je důležitý například pro sportovce. Podílí se totiž na hydrataci, a tak může souviset i s výkonem. Společně s draslíkem totiž reguluje vodní rovnováhu organismu. S poklesem jeho hladiny se při sportu mohou objevit známé křeče. I to je důvod, proč zejména vytrvalostní sportovci během výkonu sodík doplňují. S jeho příjmem byste to ovšem neměli přehánět. Nadměrné množství v těle totiž může vést k vysokému krevnímu tlaku a dalším zdravotním problémům. Doporučená denní dávka jsou 2 g.
  • Draslík – kromě koncentrovaných doplňků můžeme draslík přijímat také ze stravy, a to například v ovoci (banány, pomeranče, meruňky), špenátu, brokolici, mléku, luštěninách či bramborách. Společně se sodíkem se řadí mezi minerální látky, které mají vliv na hydrataci těla, což může v konečném důsledku ovlivnit výkon. Mimo to přispívá k udržení normálního krevního tlaku, správné funkci svalů a také nervové soustavy. Doporučená denní dávka je 2 g.
  • Chlor – minerální látka, jejímž zdrojem je chlorid sodný, tedy kuchyňská sůl. Pro chlorid je typická schopnost přispívat ke správnému trávení produkováním kyseliny chlorovodíkové v žaludku. Optimální příjem chloru tak může být klíčový pro lidi, kteří mají trávicí obtíže. Doporučená denní dávka je 800 mg.
  • Síra – do organismu se nejčastěji dostává v potravě bohaté na bílkoviny. Mezi její zdroje tak patří drůbeží maso, mořské plody, luštěniny, mandle, para ořechy, vejce či mléčné výrobky. Síra je součástí dvou esenciálních AMK – cysteinu a methioninu. Je takřka ve všech buňkách v organismu, ve vyšším množství ji najdeme například v kůži, nehtech či vlasech. V těle se podílí na mnoha procesech, a proto je její optimální příjem velmi důležitý. Pro síru není stanovena doporučená denní dávka.

Mikrominerální látky

  • Železo má vliv na kognitivní funkce, správnou tvorbu červených krvinek, přenos kyslíku a optimální fungování imunity. Také pomáhá snížit únavu, vyčerpání a svou roli sehrává i v procesu dělení buněk. Železo najdeme zejména v mase, rybách či listové zelenině. Doporučená denní dávka je 14 mg.
  • Zinek pomáhá s ochranou buněk před oxidačním stresem, udržením zdravé pokožky, nehtů, vlasů, normální hladiny testosteronu v krvi a také přispívá ke správnému fungování imunity. Kromě toho má vliv i na plodnost a reprodukční funkce. Mezi zdroje zinku se řadí například maso, luštěniny a celozrnné výrobky. Doporučená denní dávka je 10 mg.
  • Měď je důležitá pro udržení zdravých pojivových tkání, vlasů, pigmentace pokožky a fungování imunity. Kromě toho pomáhá chránit buňky před oxidačním stresem. Měď se řadí mezi minerální látky, které mají vliv na fungování nervového systému. Najdeme ji zejména v rybách, mořských plodech či ořeších. Doporučená denní dávka je 1 mg.
  • Jód je minerální látka, která má vliv na kognitivní funkce, fungování nervového systému a udržení zdravé pokožky. Navíc přispívá ke správné tvorbě hormonů štítné žlázy a jejímu optimálnímu fungování. Jód se nachází například v mořských plodech a soli obohacené o jód. Doporučená denní dávka je 150 μg.
  • Fluor se v těle vyskytuje z největší části ve formě Konkrétně se nachází v kostech a zubech. Je totiž důležitý právě pro správnou mineralizaci zubů. Fluor najdeme zejména v zubních pastách či pitné vodě. Doporučená denní dávka je 3,5 mg.
  • Chrom má v těle vliv na správnou látkovou přeměnu makronutrientů a také přispívá k udržení normální hladiny glukózy v krvi. Z toho důvodu je populární zejména mezi lidmi, kteří se snaží zhubnout nebo zbavit chutí na sladké. Ty mohou být totiž následkem nestálé hladiny glukózy a jejích častých výkyvů. Chróm najdeme zejména v mase, sýrech a ořeších. Doporučená denní dávka je 40 μg.
  • Kobalt má vliv na správné fungování organismu a je součástí vitamínu B12. Vyskytuje se například v rybách, ořeších či zelené listové zelenině. Doporučená denní dávka je 4,2–8,6 μg
  • Selen přispívá ke správné spermatogenezi, udržení zdravých vlasů, nehtů, optimálnímu fungování imunity, štítné žlázy, a navíc pomáhá chránit buňky před oxidačním stresem. Nachází se zejména v mořských plodech, vejcích, mléku a ořeších či semenech. Doporučená denní dávka je 55 μg.
  • Mangan pomáhá s optimální látkovou přeměnou důležitou pro tvorbu energie a udržením zdravých kostí. Navíc pomáhá chránit buňky před oxidačním stresem a má vliv na normální tvorbu pojivových tkání. Mangan najdeme zejména v rostlinných zdrojích, jako jsou ořechy či luštěniny. Doporučená denní dávka jsou 2 mg.
  • Molybden přispívá k látkové přeměně sirných aminokyselin. Najdeme ho třeba v luštěninách či celozrnných produktech. Doporučená denní dávka je 50 μg.

Jak je z výčtu patrné, každá minerální látka má v organismu svou nezastupitelnou roli. Jejich příjem bychom tedy rozhodně neměli podceňovat. Pokud nedokážete pokrýt potřebnou denní dávku vyváženou stravou, je na místě zařadit suplementaci. Vybrat si můžete mezi jednosložkovým nebo komplexním doplňkem, který obsahuje více minerálních látek, případně i vitamínů.

 zobrazit méně
Kategorie neobsahuje žádné produkty.