PRO!BRANDS Vitamín C

Vitamín C od výrobce PRO!BRANDS je kategorie obsahující řadu produktů s různým množstvím vitamínu C (kyseliny askorbové). Ten patří mezi vitamíny rozpustné ve vodě, které plní v organismu svou funkci. Když tohoto vitamínu přijmeme více, než je potřeba, tělo si s tím poradí a nadbytečné množství vyloučí. Nevýhodou tohoto vitamínu je, že si ho neumíme ukládat ve velkém množství do zásoby, a tak je potřeba ho pravidelně doplňovat. 

Kromě koncentrovaných doplňků jsou skvělým zdrojem například papriky či citrusy. Nedostatek tohoto vitamínu byl typický například v 15. století pro námořníky, kteří měli jednotvárnou, převážně na mase založenou stravu. Dnes už nám nedostatek příliš nehrozí, neboť dokážeme tento vitamín efektivně doplňovat jídlem nebo doplňky ve formě tablet, kapslí, šumivých tablet, bonbónů, kapek, sprejů či olejů. Doposud nejlépe vstřebatelnou formou jsou lipozomální vitamíny.

Typickými zástupci doplňků z této kategorie jsou:

Jakou funkci má vitamín C v těle?

Vitamín C má vliv na imunitu, nervový systém a psychiku. Kromě toho se ale podílí také na ochraně buněk před oxidačním stresem a snižování únavy. Dále je potřebný rovněž pro správné vstřebávání železa a tvorbu kolagenu (hlavního proteinu, který tvoří pojivové tkáně). Ten je důležitý například pro pokožku či správnou funkci zubů, kostí, chrupavek a krevních cév.

Jaká je doporučená denní dávka vitamínu C?

Denní doporučené dávky podle metodik Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (dále jen EFSA) a referenčních hodnot Společnosti pro výživu německy mluvících zemí (dále jen DACH) pro průměrnou dospělou osobu.

 • Doporučené denní množství podle EFSA i DACH: 95 mg pro ženy, 110 mg pro muže

Více zajímavostí o vitamínu C najdete v samostatném článku Vitamín C: Vše, co o něm musíte vědět, dokud není pozdě.

Pokud se chcete dozvědět více informací o dalších vitamínech, jejich dělení, funkcích, doporučených dávkách i projevech nedostatku a nadbytku, neměl by vám ujít náš článek Kompletní průvodce vitamíny: K čemu slouží, jak poznat nedostatek a kolik jich přijímat.

Zobrazit více

1 Položku

Na stranu
Nastavit vzestupně
Vymaž filtr
Výrobce
 1. GymBeam (9)
 2. OstroVit (4)
 3. NOW Foods (4)
 4. VanaVita (1)
 5. PRO!BRANDS (1)
 6. Reflex Nutrition (1)
Příchuť
 1. citrón (1)
 2. pomeranč (1)
Tablety
 1. 20 tab. (1)
 2. 12 x 20 tab (1)
Forma
 1. effervescent tablet (1)
Směs
 1. směs (1)
štítky produktů
 1. Vegan (1)
Filtrovat podle
Vegetariánský (1)
Veganský (1)
Bezlepkový (1)
Bez laktózy (1)
BIO (1)
Bez GMO (1)
Bez umělých sladidel (1)
Bez plastových obalů (1)
Bez aspartamu (1)
 1. Vitamín C 1000 mg - PRO!BRANDS - 20 tabs
  Vitamín C 1000 mg - PRO!BRANDS - 20 tabs
  100%
  100 % (9)
  59 Kč

1 Položku