Vitaminy a minerály

 

Vitaminy a minerály

Vitaminy a minerály

Vitaminy a minerály jsou nezbytné pro správné fungování celého organismu, a jejich úkolem je doplnění nutričních mezer vitaminů a minerálů ve stravování. Tyto mezery jsou způsobeným nedostatečným příjmem ze stravy nebo stresem z fyzické, ale i psychické zátěže. Výhodou jejich suplementace je, že jsou nadávkováno a tělu tak dodáte přesné množství, které potřebuje. V této kategorii najdete multivitamin- komplexní vitaminy, vitamin C, vitamin D, multiminerál, minerály, ZMA a ZMB, ale i omega mastné kyseliny.

ukázat více

Vitaminy

Vitaminy jsou nezbytné pro správné fungování metabolismu, ale hlavně, podporují imunitní systém. Nedostatek vitaminů, tedy hypovitaminóza, může způsobit vážné onemocnění a dokonce až smrt. Na druhou stranu, ani hypervitaminóza není prospěšná, ale tento stav je téměř nemožný. Vitaminy můžeme rozdělit na dvě základní skupiny, a to vitaminy rozpustné v tucích - A, D, E, K. Právě při těchto vitaminů může dojít k výše zmíněné hypervitaminóze, protože nejsou vylučovány močí, a vitaminy rozpustné ve vodě - B, C. U této skupiny je předávkování v podstatě nemožné, protože se velmi rychle vyplavují z těla.

 

Nejznámější vitaminy rozpustné ve vodě

Vitamin C

Vitamin C nebo kyselina askorbová je asi nejpopulárnější z vitaminů. Je rozpustný ve vodě a vstřebává se do krve ve vrchní a střední části tenkého střeva. Užíváním vitaminu C jako doplňku výživy tělo přijme takové množství, jako potřebuje a zbytek vyloučí močí. Proto není možné se jím předávkovat.

 

Vitaminy skupiny B

B vitaminy jsou ze skupiny vitaminů rozpustných ve vodě. Tělo je neskladovalo, takže nedochází k předávkování, protože jakýkoliv nadbytek je z těla vyloučen. Patří zde vitaminy B1-17. Jejich nedostatek se může projevit únavou, kožními problémy, trávicími obtížemi a nespavostí. Všechny B vitaminy najdeme v B-komplexu, a ten obsahuje i inositol, cholin a kyselinu listovou. Spotřeba B-komplexu je do značné míry ovlivněna zdravotním stavem jedince.

 

Vitamin B1

Vitamin B1, také nazývaný thiamin, byl z této skupiny vitaminů objeven jako první. Tělo dokáže najednou pracovat jen s 30 mg tohoto vitaminu, proto je ho třeba průběžně doplňovat. Čím je však vyšší příjem sacharidů, tím je více potřeba doplňování vitaminu B1, protože přeměňuje sacharidy na energii. Jeho nedostatek může způsobit onemocnění nervového systému zvané beri-beri.

 

Vitamin B2

Vitamin B2, známý také pod názvem riboflavin, je považován za vitamin růstu. K jeho znehodnocení dochází působením světla. Ovlivňuje metabolismus energie a železa, a navíc bylo vědecky prokázáno, že jeho nedostatek způsobuje u člověka zvýšenou náchylnost k anémii.

 

Vitamin B3

Vitamin B3, též nazývaný niacin či kyselina nikotinová, je nejstabilnější ze skupiny B vitaminů. Může být využíván i v kosmetickém průmyslu. Jeho nedostatek se vyskytuje málokdy, ale může mít za následek onemocnění pelagry, ale i anémii.

 

Vitamin B6

Vitamin B6, pyridoxin, podobně jako vitamin B2 ztrácí své účinky působením světla. Jeho množství ovlivňuje užívání antikoncepčních tablet, pití alkoholu i kouření. Pomáhá chránit buňky před genetickou mutací a podílí se na metabolismu aminokyselin.

 

Vitamin B9

Vitamin B9 nebo kyselina listová, má velký význam pro těhotné ženy v embryonálním stádiu vývoje plodu. Nedostatek může dokonce vyvolat potrat či předčasné narození dítěte. Tělo dokáže tento vitamin využít pouze ve spolupráci s vitaminem B12.

 

Vitamin B12

Vitamin B12 nebo kyanokobalamin, byl objeven ze skupiny vitaminů B jako poslední, nicméně je nenahraditelný při tvorbě červených krvinek. Při častější konzumaci alkoholu je třeba dbát na jeho doplňování, protože alkohol zhoršuje vstřebávání tohoto vitaminu.

 

Nejznámější vitaminy rozpustné v tucích

Vitamin D

Vitamin D (kalciferol) je z řady vitaminů rozpustných v tucích. Tento vitamin se vyskytuje jen v několika potravinách, ale získat ho je možné i pobytem na slunci z UV paprsků.

 

Vitamin E

Vitamin E, jinak zvaný tokoferol, patří k vitaminům rozpustným v tucích. Je známý především jako přídavek kosmetických přípravků. Tělu ho musíme dodávat, protože není schopno si ho vyrobit samo. Při kontaktu se vzduchem se však jeho účinky vytrácejí. Nachází se v mnoha potravinách, a proto jen zřídka dojde ke kritickému nedostatku.

 

Komplexní vitaminy a multivitaminy

Komplexní vitaminy nebo multivitaminy pomáhají vyplňovat nutriční mezery, které jsou způsobeny nedostatečným přijetím vitaminů ze stravy nebo důsledkem stresu a fyzické aktivity. Slouží na udržování rovnováhy v těle a posílení imunity. Jednou z výhod multivitaminů je, že obsahují potřebnou a doporučenou denní dávku více vitaminů současně.

 

Komplexní vitaminy nebo multivitaminy jsou určeny pro obě pohlaví, avšak můžeme rozlišovat multivitaminy i v závislosti na pohlaví člověka, který je bude užívat. Toto dělení vzniklo proto, že muži a ženy mají rozdílný metabolismus, jejich tělo nezpracovává přijaté látky stejně a důležitý je také fakt, že ženy potřebují jiné množství vitaminů než muži. Rozlišujeme proto vitaminy pro ženy a vitaminy pro muže.

 

Vitaminy pro ženy

Vitaminy pro ženy doplňují potřebnou hladinu vitaminů a minerálů u žen. Obsahují všechny potřebné dávky vitaminových komplexů, které jsou nezbytné pro správné fungování organismu, udržení či zlepšení fyzického vzhledu, zrychlení spalování tuků, a zároveň posílení imunity. Vzhledem k tomu, že jsou tyto vitaminové komplexy navrženy speciálně pro ženy a přizpůsobené jejich potřebám, nejčastěji obsahují vitaminy a minerály, jako vitamin B9, vitamin C, E, beta karoten, vitamin D, K, magnesium, vápník, zinek, železo, jód a omega mastné kyseliny. Při vybírání vhodných vitaminů pro ženy je třeba zohlednit i to, v jakém životním stádiu se žena nachází. Žena v menopauze potřebuje doplňovat jiné vitaminy jako těhotná žena, které se doporučuje přijímat výše zmíněné vitaminy a minerály, avšak zapomínat by neměla ani na vitamin B6 a B12.

 

Vitaminy pro muže

Pro muže jsou také vytvořeny komplexy na doplnění nutričních mezer a udržování stability organismu. Muži mnohdy zanedbávají příjem vitaminů a minerálů, kvůli čemuž na ně jednodušší doléhají civilizační choroby. Pro muže jsou vhodné odlišné množství vitaminů a minerálů jako pro ženy, a mnohdy se zaměřují na posílení mužské plodnosti či růst svalové hmoty. Vitaminy pro muže nejčastěji obsahují složky, jako b-komplex, vitamin A, vitamin C, E, D, magnézium, chrom, biotin, cholin, kyselina pantotenová, omega-3 mastné kyseliny.

 

Minerály

Minerály tvoří přibližně 4% lidské hmotnosti. Kolik člověk potřebuje minerálů je individuální a závisí to na věku, váhy, ale i pohlaví a dalších jiných faktorů. Nedostatek minerálů může způsobit onemocnění, jako je například anémie, cukrovka nebo obezita, ale může se také odrazit na fyzickém vzhledu, pleti, vlasech či nehtech. Minerály lze rozdělit do dvou skupin, a to makroelementy, které tělo potřebuje ve větším množství, a mikroelementy, tedy stopové prvky, z nichž člověk potřebuje menší množství.

 

Minerály můžeme rozdělit do tří skupin. Makroelementy, které potřebujeme ve větším množství, mikroelementy, jinak nazývané také stopové prvky, z nichž potřebujeme menší množství, a ultrastopové prvky, z nichž našemu tělu stačí sice minimální množství, ale jsou o to více nezbytné.

 

Minerálové mikroelementy

Mezi mikroelementy, a tedy stopové prvky, které tělo potřebuje v menším množství, řadíme zinek, železo, jód, selen, mangan, měď, fluor, chrom, a další.

 

Zinek

Zinek se řadí mezi stopové prvky a je považován za super živinu, která je koncentrovaná ve svalech, kostech, kůži, ledvinách, slinivce, očích a u mužů v prostatě. Jeho nedostatek může způsobit značné zdravotní problémy a dost výrazně se odrazí i na vzhledu. Mezi projevy jeho nedostatku patří horší hojení ran, větší náchylnost k nachlazení, kožní problémy, poruchy v činnosti pečení, a dokonce i špatné vidění za šera. Mezi jeho účinky patří zlepšení hojení ran a jizev, pomoc při léčbě akné a kožních problémů, udržování imunitního systému, podpora trávení, regulace pH, podpora růstu a formování kostí, udržování zdravých nehtů a vlasů, ochrana jater, potlačování infekcí, léčba poruch koncentrace, úprava hladiny inzulínu.

 

Železo

Železo patří k nejdůležitějším mikroelementů a je jedním z nezbytných prvků v našem organismu. Je podstatnou součástí hemoglobinu, a tedy jeho nedostatek může způsobit anémii. Pokud jsou zásoby železa v těle dostatečné, podporují životaschopnost, funkci imunitního systému a bystrý intelekt. Pokud vám železo naopak chybí, sníží se váš počet červených krvinek a obsah hemoglobinu v nich, můžete pociťovat slabost, únavu, bolesti hlavy nebo silné bušení srdce. Na zvýšený příjem by měli dbát dospívající děti, ženy a těhotné ženy.

 

Jód

Jód se řadí k mikroelementy a v organismu se nachází asi 20 až 50 mg jodu, z toho téměř 25% je ve štítné žláze. Proto je podstatný pro správné fungování štítné žlázy, která řídí růst dětí, reprodukci, funkci nervů a svalů, štěpení bílkovin a tuků. Je také důležitý pro tvorbu tyroxinu. Velkou výhodou jódu je dobré vstřebávání v lidském těle, protože se vstřebá téměř 100% z přijatého množství. Při jeho nedostatku se štítná žláza zvětšuje a vzniká struma nebo vole.

 

Selen

Selen je pro tělo nepostradatelný jako antioxidant a bez něj by lidský organismus ani nerostl, nerozmnožují se, játra by neplnila své funkce a netvořily by se ani důležité hormony. Podobně jako jód je nezbytný pro správné fungování štítné žlázy, ale i pro zdravou pokožku, vlasy a zachování normálního zraku. V lidském těle se vyskytuje zejména v tkáních žláz, játrech a ledvinách. Jeho nedostatek se projevuje zhoršením imunity, zvýšeným výskytem rakoviny, srdečních onemocnění, ale způsobuje také kožní problémy, svalovou slabost a únavu.

 

Minerálové makroelementy

Mezi minerálové makroelementy patří minerální látky, jako vápník, hořčík, chlor, fosfor, draslík, sodík a síra, které je nutné dodávat tělu ve velkých množstvích.

Hořčík

Magnézium nebo hořčík je nejdůležitějším vnitrobuněčným minerálem, který je nepostradatelný pro řadu tělesných funkcí, jako přenos nervových impulsů, tvorba zubů, kostí a svalových stahů. Je také důležitý pro nervy, transportuje cukr do buněk a asistuje při jeho přeměně na energii. Jeho průměrná doporučená denní dávka je kolem 300 mg a závisí od něj i vstřebávání dalších minerálů, jako například vápníku, a to tím, že zabraňuje právě jeho nadměrnému ukládání.

 

Vápník

Kalcium nebo vápník se řadí mezi nejdůležitější minerály v těle. Je základní složkou zubů a kostí a tvoří v nich až 99%, zbytek je vázán volně v metabolismu. Tento minerál je nepostradatelný pro funkci buněk, svalové stahy, přenos nervových impulsů a srážení krve. Na dostatečný příjem vápníku by měli dbát zejména vegani a lidé trpící intolerancí na laktózu.

 

Draslík

Draslík se řadí do skupiny alkalických kovů a v těle je uložen převážně uvnitř buněk, tvoří až 86% buněk. Tento minerál je důležitý pro mnohé biochemické procesy a jeho nedostatek poškozuje nervovou činnost a srdce. Draslík by měl být v rovnováze se sodíkem, a to přibližně v poměru 2 : 1. Jeho zvýšená potřeba je hlavně při větší ztrátě tekutin z organismu.

 

Sodík

Sodík patří k makroelementům a těm, kteří nemají problémy s krevním tlakem, se doporučuje 5 - 15 gramů na den. To však závisí i od životního stylu. Nejčastěji se dostává do těla formou soli, a proto je třeba dbát na přijímané množství. Jeho nedostatek se projevuje nechutenstvím, úbytkem na váze, ale způsobuje také pokles syntézy bílkovin a tuků, únavu, bolesti hlavy, deprese a svalové křeče.

skrýt popis
Nastavit sestupně
na stránce
Zobrazení Mřížka Seznam

Produkty 1-9 z 84

 1. Multivitamín Vitaminall - All Nutrition
  Rating:
  0%
  Recenze: 0% (0)
  od  132,00 Kč
 2. Multivitamin Vitality complex - GymBeam
  Hodnocení:
  Recenze: 88% (5)
  od  109,00 Kč
 3. Opti Men - Optimum Nutrition
  Hodnocení:
  Recenze: 100% (1)
  od  409,00 Kč
 4. Euro Vita-mins 120 tab - Scitec Nutrition
  Hodnocení:
  Recenze: 0% (0)
    208,99 Kč
 5. Daily Formula 100 tab - Universal Nutrition
  Rating:
  0%
  Recenze: 0% (0)
    199,00 Kč
 6. Animal Pak Powder - Universal Nutrition
  Hodnocení:
  Recenze: 0% (0)
  od  869,00 Kč
 7. Animal Pak 44 sáčků - Universal Nutrition
  Hodnocení:
  Recenze: 100% (2)
    829,00 Kč
 8. Uni-Vite 120 kaps - Universal Nutrition
  Hodnocení:
  Recenze: 0% (1)
    359,00 Kč
 9. ZMB 6 60 caps - Scitec Nutrition
  Hodnocení:
  Recenze: 96% (5)
    199,00 Kč
Show more products
Nastavit sestupně
na stránce
Zobrazení Mřížka Seznam

Produkty 1-9 z 84