Erko Jun: interview, tréninková rutina a strava

Erko Jun je belgický fitness model a trenér, který žije pro sport. Již v úvodní fázi, kdy jeho vzhled jen trochu začínal připomínat to, čím je nyní, vyhrál první z jeho tří belgických titulů juniora. Ve své kariéře modela pózoval před renomovanými fotografy jako jsou Luis Rafael, Dirk Alexander, Kevin De Borger. Jako fitness trenér se specializuje na ztrátu tuků, získání svalové hmoty a nárůst váhy. Prohlédněte si interview s ikonou jménem Erko Jun.

Další informace:

Celé jméno: Erko Jun
Narozen: 28.06.1990
Původ: Belgie
Oblíbené cviky svalové partie: Ramena
Oblíbený cheatmeal: Brambory a burger

Jak a kdy si začal trénovat?

Jako malý kluk jsem miloval bojová umění. Možná to bylo způsobeno i tím, že mě do toho tlačil můj otec, a tak jsem začal dělat taekwondo, kickbox a nakonec jsem skončil u MMA. Během puberty jsem rád chodil ven a dostával se do problémů, bohužel, nebyl jsem vždy zaneprázdněný nejlepšími a inteligentními věcmi. Vždycky jsem měl rád kolem sebe ruch a ,,zlý chlapec“ bylo mé druhé jméno. Každopádně, děkuji bohu, že jsem potkal mentora a trenéra Billa Richardsona, který změnil všechno a ukázal mi, jak svou agresi využít ve svůj prospěch při zvedání závaží.

To se stalo poté, co jsem měl zraněnou nohu a byl jsem 6 měsíců ochrnutý. Lékař mi řekl, že už nikdy nebudu moci používat nohu tak, jako dříve, a poradil mi, abych začal s fitness. To je přesně důvod, proč jsem nakonec skončil asi v nejvíce oldschoolové tělocvičně v Antverpách (Belgie). Bill mi nedovolil odjet domů bez toho, aniž jsem byl totálně rozlámaný z posilovny.

Řekl mi, že mám začít soutěžit, a tak získám ještě více motivace k tomu, abych byl lepší. Tak jsem to udělal, a stal jsem se 3-krát juniorským šampiónem v kulturistice. To mi nestačilo, tak jsem soutěžil ještě na Balkánském mistrovství, kde jsem získal 2. místo a za krátkou dobu jsem šel na Musclemania Show v Miami, kde jsem se umístil na 3. místě.

Během mého soutěžního života jsem si uvědomil, že peníze nezískám z vynikajících umístění a trofejí. Je to všechno o prosazování sebe, zdokonalování se a o všem kolem toho, kromě soutěže. Tak jsem se dostal k modelingu pro různé firmy a značky. Byl jsem na 6 titulcích fitness časopisů i na mezinárodní úrovni a to je právě to, na co jsem hrdý, protože to bylo vždy mým snem. Mým cílem je ukázat světu, čeho jsem schopný, ale i všem těm, kteří mají sen a opravdu ho chtějí dosáhnout, že nic není nemožné, dokud existuje vůle!

Jaké chyby si dělal jako nováček?

Stejně jako většina nováčků, potřeboval jsem si pohladit ego a držel jsem se filozofie ,,čím těžší, tím lepší“, ale vzal si mě do parády můj mentor Bill Richardson a ukázal mi, že jsem se mýlil.

Posloucháš při tréninku hudbu, která tě vyburcuje k lepším výkonům?

Ne. Ale hudba, která hraje v mé posilovně je oldschool, stejně jako posilovna samotná.

Víme, že motivace je klíčem, ale jak zůstat namotivovaní?

Vaše cíle by měly být vaší motivací a klíčem k tomu, jak zůstat konzistentní. Pokud nemáte cíl, měli byste si ho co nejdříve určit!

Jak přistupuješ k posledním opakováním?

Všechny tréninky dělám až do selhání, opravdu už ani nepočítám opakování. Poslouchám jen své tělo.

Připravuješ si stravu na několik dnů dopředu nebo se nějak speciálně připravuješ na trénink?

Jsem pan ,,Last minute“, takže vlastně vždy spěchám jen těsně předtím, než opouštím byt.

Střídáš objemovku a rýsovačku nebo zůstáváš hubený celý rok?

Snažím se zůstat hubený po celý rok.

Jaký typ kardio tréninků preferuješ?

Preferuji krátké a intenzivní intervalové tréninky.

Jak vypadá tvoje tréninková rutina?

• Den 1: 6 cviků, které měním každý týden, ramena: 3 cviky, triceps 3 cviky, lýtka.
• Den 2: 6 cviků na nohy, 3 cviky na biceps.
• Den 3: 5 cviků na hrudník, 5 cviků na záda.
• a opakovat! Takto trénuji 6 dnů v týdnu s váhami a v 7. den odpočívám nebo si dám jen kardio. Záleží to na tom, zda mám focení, show nebo něco jiného.

Moje kardio: 15 min po tréninku, srdeční tep 150-170.

Obvykle dělám 3 sety každého cviku, a jak jsem již zmiňoval, vždy trénuji až do selhání, takže počet mých opakování je vždy vysoký, minimum je 25/20/15.

Jaká je tvá strava, když se chceš dostat do vrcholové formy?

• Jídlo 1: Ovesná kaše 100 g + 50 g protein
Jídlo 2: Kuřecí maso 300 g + 100 g zelenina
• Jídlo 3: Kuřecí maso 300 g + 100 g zelenina
• Jídlo 4: Po tréninku: 150 g tuňák + 75 g rýže + citrón
• Jídlo 5: Bílá ryba 300 g + zelenina
• Jídlo 6: 8 vaječných bílků + 2 vajíčka (před spaním)

Kdo je tvůj nejoblíbenější sportovec, kulturista nebo fitness model?

Můj učitel a trenér Bill Richardson.

Jaké výživové doplňky užíváš?

Moje ,,must have“ jsou: BCAA, protein, izolát a kasein.

Jaké 3 tipy bys dal našim čtenářům?

• Trénuj více, stěžuj si méně.
• Proč být normální, když můžeš být odlišný ?!
• Vždy si představ svůj cíl v hlavě, jdi si za ním, a neposlouchej kecy ostatních.
• Vždy buď sám sebou.

Jak se vám líbí Erkova forma a co si o něm myslíte? Podělte se s námi v komentářích o své postřehy. V případě, že se vám článek líbil, potěšíte nás jeho sdílením.