Přihlášení
Lance Armstrong: Největší podvodník v historii sportu, nebo cyklistická legenda?

Lance Armstrong: Největší podvodník v historii sportu, nebo cyklistická legenda?

Lance Armstrong patří mezi nejznámější a zároveň nejkontroverznější postavy světového sportu. Tento bývalý profesionální cyklista zažil sportovní úspěchy, o kterých se jiným ani nesnilo. Předtím ale musel vyhrát boj s rakovinou a tyto zkušenosti jej vedly k tomu, že založil nadaci, která nadále pomáhá lidem s podobným osudem. Po úspěšné léčbě se vrátil k závodní cyklistice a vybojoval v řadě 7 titulů na Tour de France. Během jeho kariéry se objevovaly spekulace o zneužívání dopingových látek podporujících výkon. Armstrongova touha po výhře byla sice nevídaná, ale opravdu zašel až tak daleko?

Dalo dětství základ jeho soutěživé povaze a touze vyhrát za každou cenu?

Lance Armstrong se narodil 18.9.1971 v americkém státě Texas jako Lance Edward Gunderson. Jeho mladá 17letá matka Linda po rozchodu s Lanceovým biologickým otcem zůstala na péči o malého chlapce sama. Takto osamocení ale nezůstali moc dlouho. Linda se provdala za Terryho Armstronga, který Lance poté formálně adoptoval. Ten neměl se svým adoptivním otcem úplně nejvřelejší vztah. Terryho výchova byla založená na tvrdé disciplíně a nepřiměřených fyzických trestech. V pozdějších letech Terry připustil, že má možná podíl na složitosti Lanceovy povahy, ale zároveň si myslí, že jeho výchova hrála roli také v jeho nevídaném úspěchu. Svou matku Lance vždy obdivoval, ta mu navíc byla celý život jeho největší oporou.

Dětství Lance Armstronga
Obrázek z bikeradar.com

Pro Lance sport představoval útěk od reality

Lance vyrůstal ve městě Plano, které leží zhruba uprostřed státu Texas. Nejpopulárnějším sportem zde byl fotbal, který si ale mladý Armstrong opravdu neoblíbil, a tak stále hledal aktivitu, která by mu přinesla něco víc. Záhy objevil vášeň pro vytrvalostní sporty. Začal s běháním, později přidal plavání a poté, co mu matka koupila první kolo, přišla řada i na triatlon.V něm se spojují všechny Lancovy oblíbené sportovní aktivity – plavání, cyklistika a běh.

Ve vytrvalostních sportech sbíral jeden úspěch za druhým už v juniorských letech. Dokonce jej oslovila klinika, která dělá sportovní diagnostiku a Lancovy naměřili fenomenální hodnotu VO2max. Jedná se o ukazatel efektivity využití kyslíku, který je pro vytrvalostní sporty zcela zásadní. Měl ji na úrovni 84 mililitrů kyslíku na kilogram tělesné hmotnosti za minutu, což odpovídá hodnotě typické pro špičkově trénovaného sportovce.

Když po triatlonovém období přesedlal na cyklistku, brzy začal porážet mnohem zkušenější závodníky. V roce 1989 jej s nabídkou spolupráce oslovila cyklistická federace Spojených států, a to mu otevřelo dveře do světové cyklistiky. V roce 1992 se dostal na svou první olympiádu. I když tam nijak nezazářil, dostal se do hledáčku profesionálního týmu Motorola cycling team. V jejich dresu jel na první Tour de France, ze kterého si přivezl vítězství na jedné etapě. 

Mohly by vás zajímat tyto produkty:

Ke své lásce k cyklistice prohlásil: 

„Jízda na kole je tak tvrdá, utrpení je tak intenzivní, že je naprosto očistné. Bolest je tak hluboká a silná, že přes váš mozek sestupuje opona.“

„Jednou se mě někdo zeptal, jaké potěšení jsem zažíval, když jsem jezdil na kole tak dlouho. Potěšení? Řekl jsem. Nerozumím otázce. Nedělal jsem to pro potěšení. Dělal jsem to pro tu bolest.“

Lance Armstrong a cyklistika
Obrázek z cnn.com

Jeho sportovní výkony šly nahoru, pak ale přišla tvrdá rána

V roce 1996 začaly Lance trápit zdravotní potíže. Nejprve musel odstoupit ze závodu pro onemocnění plic, ke kterému se přidalo vykašlávání krve a bolest varlat. Krátce po jeho 25. narozeninách mu byla diagnostikována rakovina varlat v pokročilejším stádiu. Rozšířila se také do plic, břicha, lymfatických uzlin a mozku. Lance musel podstoupit náročnou léčbu, která obsahovala několik operací a chemoterapii. Zažíval nejhorší období života, ale nikdy se nevzdal naděje, že se vrátí ke sportu. Když to bylo možné, jezdil na kole a dělal vše pro to, aby se co nejrychleji uzdravil a vrátil k závodění. I přesto, že mu lékaři dávali jen 40% šanci na uzdravení, byla jeho léčba v roce 1997 úspěšně ukončena. Po tom, čím si prošel, založil nadaci, jejímž cílem bylo šíření osvěty o rakovině a pomáhání lidem s podobným osudem. 

Lance Armstrong porazil rakovinu
Obrázek z images.squarespace-cdn.com/

Po rakovině se vrátil silnější než kdy předtím

Díky úspěšné léčbě se mohl vrátit k profesionální cyklistice. Záhy podepsal smlouvu s týmem U. S. Postal Service a brzy se dočkal návratu k závodění. Jeho cílem bylo vyhrát na nejprestižnějším etapovém závodě Tour de France. A když se mu to v roce 1999 podařilo, prohlásil:

„Doufám, že tohle vyšle fantastickou zprávu všem, kteří přežili, po celém světě. Můžeme se vrátit k tomu, čím jsme byli dříve – a ještě lepší.“

Na tento obrovský úspěch se mu podařilo navázat ještě 6krát. Poté se odebral do sportovního důchodu, a tím by příběh o nezdolném sportovci mohl pohádkově skončit. V následujících letech se ale množily spekulace o tom, že si Armstrong k neuvěřitelným výkonům pomáhal dopingem. 

Lance Armstrong vítěz Tour de France
Obrázek nytimes.com/

Nařčení z dopingu, které se časem potvrdilo

V tomto směru byl zlomový rok 2010, kdy Armstrongův bývalý týmový kolega Floyd Landis začal mluvit o zneužívání dopingu ve stáji U. S. Postal Service. Na základě těchto tvrzení se rozjela soudní mašinerie, která se zabývala případem Lance Armstronga a celého jeho týmu. V roce 2012 došla americká antidopingová agentura k závěru, že ve stáji U. S. Postal Service probíhalo užívání dopingu v takové míře, která nebyla do té doby v historii sportu zaznamenána. 

Na základě toho Lence přišel o většinu svých trofejí, včetně sedmi titulů z Tour de France a bronzové olympijské medaile z roku 2000. Také dostal doživotní zákaz cyklistiky a dalších sportů, ve kterých se závodí pod hlavičkou antidopingových pravidel. Armstrong nejprve všechna tvrzení o tom, že užíval zakázané látky, odmítal, ale v roce 2013 se ve slavném rozhovoru s Oprah Winfrey ke všemu přiznal. 

 Lance Armstrong a  Oprah Winfrey
Obrázek z juliareviewstv.blogspot.com/

Ani po dopingové aféře se Lance Armstrong úplně nestáhl z veřejného života. Má dva podcasty, sdílí svůj život na sociálních sítích a nedávno o něm vyšel dokument, na kterém se sám podílel. Spekulace o jeho nečestných praktikách během závodění stále neutichly. Jeho tehdejší rivalové před časem upozornili na to, že Lance možná využíval také doping technického rázu pomocí motorku zabudovaném v kole. 

Jaký máte názor na příběh Lance Armstronga vy? Je pro vás v něčem inspirací, nebo si zaslouží pouze kritiku? Podělte se s námi v komentářích. A pokud se vám článek líbil, nezapomeňte jej sdílet se svými přáteli. 

Zdroje:

[1] Encyclopedia of World Biography. Lance Armstrong Biography. – https://www.notablebiographies.com/news/A-Ca/Armstrong-Lance.html

[2] Encyclopedia Britannica. Lance Armstrong, Biography, Tour de France, Doping, & Facts. – https://www.britannica.com/biography/Lance-Armstrong

[3] Lance Armstrong Biography. Cyclist – https://www.ducksters.com/sports/lance_armstrong.php

[4] MARCA. Is Lance Armstrong the Biggest Cheater in Sporting History?. – https://www.marca.com/en/more-sports/2021/04/12/6074aa5ae2704e6b438b4573.html] Wikipedia.Lance Armstrong. [https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Lance_Armstrong&oldid=19824639