Stévie: 100% přírodní sladidlo s množstvím zdravotních výhod

Pomáhá při hubnutí, reguluje hladinu cukru a snižuje krevní tlak. A to je jen zlomek zázraků, které dokáže stévie s naším zdravím udělat. Přečtěte si, proč by měla stévie nahradit cukr a stát se součástí nápojů a jídel i u vás.

 

Rychlokurz zdravé výživy: Stévie je zdraví neškodné sladidlo bez obsahu kalorií

Stévie je listnatá rostlina a 100% přírodní sladidlo bez jakéhokoliv obsahu kalorií. Extrakt ze stévie je přibližně 200-krát sladší než běžný cukr, takže na oslazení svého ranního čaje nebo zdravého pečiva budete potřebovat pouze jeho malé množství. Rostlina obsahuje dvě základní sladké složky: steviol glykosid (sladká, ale zároveň hořká složka stévie) a rebaudiosid A (nejsladší složka stévie). [1] Od běžného rafinovaného cukru se stévie odlišuje i v tom, že neohrožuje zdraví člověka. Právě naopak, vědecké studie prokázaly, že stévie má na naše zdraví množství pozitivních účinků.

 

Stévie bez kalorií zdraví zdravé sladidlo

 

Historie: Zdravé účinky stévie využívali lidé už před tisíci lety

Již před více než 1500 lety používali lidé z Brazílie a Paraguaye toto nekalorické sladidlo na ochucení čajů, jako lék nebo sladkou pochoutku. [2] V zemích Jižní Ameriky byla stévie využívána v tradiční medicíně pro léčbu popálenin, žaludečních potíží a koliky. Zajímavým faktem je, že sloužila i jako forma antikoncepce. [3] Jako první blíže zkoumal a detailněji popsal účinky stévie rostoucí na východě Paraguaye botanik Moisés Santiago Bertoni. Psal se rok 1899. O něco později, roku 1931 se dvojici chemiků Bridelu a Levielleu podařilo izolovat steviol glykosid a rebaudiosid. Přesná struktura těchto látek opustila útroby chemických laboratoří a byla představena světu o 24 let později. [4]

 

Výhody a zdravotní účinky stévie

1. Reguluje hladinu glukózy

I když existuje řada druhů stévie, schopnost kontrolovat optimální hladinu cukrů v krvi dokáže každá z nich. Stévie se používá jako náhrada cukru zejména u diabetiků, protože její sladká složka steviosid se v těle nerozkládá na menší části ani neabsorbuje. Stévie jako stabilizátor glukózy podporuje i zdravou funkci slinivky. [5] Steviosid zvyšuje citlivost na inzulín, který pomáhá snižovat hodnotu cukru v krvi. To dělá stévii doporučeným doplňkem stravy u diabetiků trpících cukrovkou typu 2. [6]

 

stévie benefity výhody účinky

 

2. Snižuje krevní tlak

Stévie snižuje krevní tlak u lidí trpících hypertenzí. Hypertenze je nejběžnější onemocnění srdce a postihuje až 1/4 populace, jejíž krevní tlak je vyšší než 140 na 90 mmHg. První výsledky účinků stévie na krevní tlak se objeví až po jednom nebo dvou letech. [7] Pokud máte mezi svými rodinnými příslušníky takové, kteří trpí vysokým krevním tlakem, zahrnutí stévie do vašeho jídelníčku byste proto neměli dlouho odkládat. Postačí, když si pro udržení zdravé hladiny krevního tlaku a snížení rizika srdečně cévních onemocnění dopřejete jeden šálek čaje ze stévie denně.

 

3. Účinný lék v boji s lupy a akné

Stévie obsahuje množství antibakteriálních, antimykotických a protizánětlivých látek, které se dokáží vyrovnat s nepříjemnými vyrážkami na tváři nebo otravnými vlasovými lupy. [8] Pokud jste v boji s akné či lupy vyzkoušeli už množství (na internetu) zaručených rad bez trvalého efektu, vyzkoušejte stévii. Její zelené listy dokážou vdechnout nový život i suchým a polámaným vlasům.

 

4. Redukuje vrásky a kožní linky

Kyselina retinová zabraňuje rozpadu kolagenu a elastinu, čímž reguluje tvorbu vrásek. Kromě toho stévie snižuje i tvorbu kožního mazu, následkem čehož se zvyšuje životnost kožních buněk. [9] Zaručený lék na mládí sice neexistuje, ale zkuste smíchat váš krém na obličej s trochou extraktu ze stévie. Pokud výsledek nepoznáte okamžitě, zeptejte se zrcátka. Kouzelnou formulku jistě zná každý z vás.

 

stévie benefity výhody účinky

 

5. Udržuje zdravé zuby a chrání dásně

Antibakteriální a protizánětlivé látky zabraňují kolonizaci bakterií v ústní dutině, které prospívají ke tvorbě zánětu dásní a ústního plaku. [10] Přidejte si kromě zubní pasty na kartáček pár kapek stévie, nebo vyzkoušejte ústní či čistou vodu smíchanou se stévií.

 

6. Zmírňuje trávicí problémy

Rostlinné glykosidy mají zklidňující účinky na podrážděnou žaludeční sliznici, proto je stévie účinnou látkou k léčbě trávicích problémů a pálení žáhy. [6] Zatímco šálek teplého čaje ze stévie léčí zdravotní problémy související s trávicími potížemi, studený čaj ze stévie vám odlehčí od pálení žáhy.

 

stévie čaj na trávení

 

7. Snižuje riziko rakoviny prsu

Steviosid zvyšuje apoptózu (buněčnou smrt, resp. rozštěpení DNA buněk na drobné částice) a snižuje určité stresové dráhy v těle, které mohou způsobovat růst rakovinotvorných buněk. [11] Jde o první studii prokazující pozitivní účinky steviosidu při prevenci rakoviny prsu.

 

8. Pomáhá při hubnutí

Cukr obsahuje v běžné stravě každoročně stále větší podíl nejen v zahraničí (v americké stravě až 16% z celkového množství kalorií), ale i u nás. Vysoký příjem cukru se odráží na tělesné váze, ale má i jiné nepříznivé účinky na naše zdraví. [12] Již v úvodu jsme zmínili, že stévie je sladidlo bez obsahu kalorií, takže je zdravou alternativou ke škodlivým cukrům. Stévie snižuje příjem nezdravých cukrů a kalorií, což se může po čase odrazit na vaší váze. Stévie přitom neřeší pouze problémy s obezitou, ale i její doprovodné efekty jako diabetes či metabolický syndrom. [13]

 

stevia hubnutí

 

Jak zařadit stévii do svého jídelníčku?

Podle toho, v jaké podobě ji můžeme konzumovat, rozdělujeme stévii do tří kategorií:

 

1. Syrové listy stévie

Jde o nejméně zpracovávanou stévii, takže obsahuje nejvíce zdraví prospěšných látek. Sušené listy jsou následně mleté na drobné části. To zaručuje všestranné využití stévie, kterou v podobě prášku či v tekuté formě můžete využít k oslazení zdravých jídel (například palačinky), nápojů (čaj, káva či smoothie) nebo jako náhradu za práškový cukr do pečiva. Jsou asi 40-krát sladší než cukr, proto byste to s dávkováním neměli příliš přehánět.

 

stévie přírodní sladidlo ochucovadlo smoothie bowl

 

2. Stévie ve formě extraktu

Sladidlo extrahované z rebaudiosidu, který je v porovnání se steviosidem sladší a méně hořký, nemusí vašemu tělu poskytovat až tolik zdraví pozitivních účinků jako sladidlo ze steviosidu. Extrakt ze stévie je asi 200-krát sladší než běžný cukr.

 

3. Nová přírodní sladidla

Nejvíce zpracovávaná forma stévie, která při výrobním procesu projde několika desítkami úprav, přičemž každý z kroků snižuje zdravotní účinky stévie. ,,Nová přírodní sladidla" jsou přibližně 200 až 400-krát sladší než cukr.

 

stévie formy

 

Jak dávkovat stévii?

Dávkování stévie je ve srovnání s běžným cukrem zcela odlišné a vůbec neplatí, že dvě lžičky stévie budou chutnat stejně sladce jako dvě lžičky cukru. Abyste to se stévií při slazení jídel nebo nápojů nepřehnali, prohlédněte si následující konverzní tabulku nebo využijte tuto kalkulačku.

 

CukrStévie prášekTekutá stévieStévie extrakt
1 čajová lžička 1/8 čajové lžičky 5 kapek (1 ml) -
2 čajové lžičky 1/4 čajové lžičky 10 kapek (2 ml) -
1 polévková lžíce 1/3 čajové lžičky 15 kapek (3 ml) -
1/2 hrnku 1 polévková lžíce 1 čajová lžička (24 ml) 1/4 čajové lžičky
1 hrnek 2 polévkové lžíce 2 čajové lžičky (48 ml) 1/3 čajové lžičky
2 hrnky 4 polévkové lžíce 4 čajové lžičky (96 ml) 1/2 čajové lžičky

Tabulka: Konverzní tabulka pro dávkování stévie [14]

 

Negativní účinky stévie

I když neexistují žádné prokázané negativní účinky stévie na naše zdraví, na internetu můžete narazit na hrozby týkající se snížené plodnosti u zvířat. Jde o vědecké studie aplikované na živočiších, kterým byl dlouhodobě podáván extrakt ze stévie ve vysokých dávkách. [15] [16] Vliv stévie na lidské hormony neprokázaly žádné výzkumy, takže platí, že stévie je absolutně zdraví neškodná rostlina s pozitivním vlivem na lidský organismus.

 

Pokud vyhodíte cukr ze svého denního jídelníčku a nahradíte ho stévií, můžete předejít cukrovce, obezitě, srdečně cévním onemocněním a dalším zdravotním problémům. Na trhu existuje množství přírodních sladidel se stévií a každé z nich může chutnat jinak. Při výběru si pozorně všímejte jejich složení, protože někteří výrobci parazitují na názvu. Procentuální zastoupení stévie v jejich výrobcích nemá zdravotní, ale spíše zábavné účinky.

 

Pokud se vám článek líbil, případně si myslíte, že by mohl být nápomocný i vašim známým, podělte se o něj a podpořte ho sdílením.

 

Zdroje:

[1] Abdullateef, R., A., Osman, M. Studies on effects of pruning on vegetative traits in Stevia rebaudiana Bertoni (Compositae). 2012. [online].https://www.ccsenet.org/journal/index.php/ijb/article/download/11721/9623

[2] Himanshu, M., Manish, S., Narendra, S., Darshana, M., a kol. Antidiabetic activity of medium-polar extract from the leaves of Stevia rebaudiana Bert. (Bertoni) on alloxan-induced diabetic rats. 2011. [online].https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3103919/

[3] Cox, L. What Is Stevia? 2013. [online].https://www.livescience.com/39601-stevia-facts-safety.html

[4] Bridel, M., Lavielle, R. Sur le principe sucre des feuilles de kaa-he-e (stevia rebaundiana B). 1931.

[5] Goyal, S., K., Samsher, Goyal, R., K. Stevia (Stevia rebaudiana) a bio-sweetener: a review. 2010. [online].https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19961353

[6] Anton, S., D., Martin, C., K., Han, H., Coulon, S., Cefalu, W., T., Geiselman, P., Williamson, D., A.. Effects of stevia, aspartame, and sucrose on food intake, satiety, and postprandial glucose and insulin levels. 2010. [online].https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2900484/

[7] Curi, R., Alvarez, M., Bazotte, R., B., Botion, L., M., Godoy, J., L., Bracht, A. Effect of Stevia rebaudiana on glucose tolerance in normal adult humans. 1986. [online].https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3651629

[8] Silva, G., a kol. Investigation of the tolerability of oral stevioside in Brazilian hyperlipidemic patients. 2006. [online].https://www.scielo.br/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1516-89132006000500007

[9] Soejarto, D., D., Kinghorn, A., D., Farnsworth, N., R. Potential sweetening agents of plant origin. III. Organoleptic evaluation of Stevia leaf herbarium samples for sweetness. 1982. [online].https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7153776

[10] Tadhani, M., B., Patel, V., H., Subhash, R. In vitro antioxidant activities of Stevia rebaudiana leaves and callus. 2007. [online].https://www.researchgate.net/publication/223156211_In_vitro_antioxidant_activities_of_Stevia_rebaudiana_leaves_and_callus

[11] Paul, S., Sengupta, S., Bandyopadhyay, T., K., Bhattacharyya, A. Stevioside induced ROS-mediated apoptosis through mitochondrial pathway in human breast cancer cell line MCF-7. 2012. [online].https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23061910

[12] U.S. Department of Agriculture. Dietary Guidelines for Americans. 2010. [online].https://health.gov/dietaryguidelines/dga2010/dietaryguidelines2010.pdf

[13] Megeji, N., W., Kumar, J., K., Singh, V., Kaul, V., K., Ahuja, P., S. Introducing Stevia rebaudiana, a natural zero-calorie sweetener. 2005. [online].https://tejas.serc.iisc.ernet.in/~currsci/mar102005/801.pdf

[14] SweetLeaf. Stevia Conversion Chart. [online].https://sweetleaf.com/stevia-recipes/stevia-conversion-chart/

[15] Melis, M.,S. Effects of chronic administration of Stevia rebaudiana on fertility in rats. 1999. [online].https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10619379

[16] Oliveira-Filho, R., M., Uehara, O., A., Minetti, C., A., Valle, L., B. Chronic administration of aqueous extract of Stevia rebaudiana (Bert.) Bertoni in rats: endocrine effects. 1989. [online].https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2785472